Czy wiecie że "po 2004 r. doszło nie tylko do największej emigracji w dziejach Polski, ale w ogóle w historii Europy po II wojnie"?
W najnowszym numerze tygodnika "Sieci" (w kioskach) polecamy m. in. artykuł Grzegorza Górnego pt. "Największa emigracja współczesnej Europy":
Emigracja była zjawiskiem stale obecnym w historii Polski w XIX i XX w. W ciągu tych dwóch stuleci mieliśmy do czynienia z wieloma falami wyjazdów z kraju, zarówno z przyczyn politycznych, jak i ekonomicznych. Jednak największe rozmiary zjawisko to osiągnęło w XXI w. – po 2004 r. doszło nie tylko do największej emigracji w dziejach Polski, ale w ogóle w historii Europy po II wojnie światowej. W ciągu pierwszych trzech lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej – według oficjalnych danych – z Polski wyjechało ok. 2 mln 270 tys. osób. Fala ta nieco opadła po kryzysie finansowym w 2008 r., ale od 2010 r. znów zaczęła rosnąć.
Emigruje przede wszystkim młodzież, głównie przedstawiciele ostatniego wyżu demograficznego nowożytnej Europy, który w Polsce nastąpił na przełomie lat 70. i 80. minionego stulecia. Kiedy w UE otworzyły się granice i pojawiła się możliwość legalnej pracy zarobkowej na obczyźnie, te właśnie roczniki wchodziły w dorosłość i w życie zawodowe. Wtedy okazało się, że w kraju nie ma dla nich zatrudnienia. Jedynym wyjściem dla wielu stał się wyjazd na Zachód. Dziś bezrobocie w Polsce wynosi ok. 14 proc. Oznacza to ponad 2,3 mln ludzi bez pracy. Gdyby nie możliwość emigracji zarobkowej, w naszym kraju bezrobocie wynosiłoby ponad 25 proc. i byłoby jednym z najwyższych w całej UE. Wypchnięcie ponad 2 mln osób za granicę oznacza zmniejszenie problemów socjalnych związanych z brakiem zatrudnienia, a tym samym pozbycie się potencjalnego źródła destabilizacji społecznej.
Cały artykuł - w tygodniku "Sieci".
Tygodnik „wSieci” zadebiutował na rynku prasy w listopadzie 2012 roku i natychmiast zdobył tysiące czytelników i prenumeratorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka