.
13 obserwujących
161 notek
215k odsłon
  415   1

Kim jest Muktada as-Sadr? Wspomnienia generała Skrzypczaka z misji w Iraku

Od 9 miesięcy politycy w Iraku nie mogą sformować rządu. Wybory wygrało ugrupowanie Muktady as-Sadra, wpływowego duchownego szyickiego i przywódcy Armii Mahdiego, ale nie ma większości w parlamencie. Wysunięto kandydaturę Mohammeda as-Sudaniego na premiera kraju. Muktada as-Sadr nie chce jednak tego zaakceptować, a jego zwolennicy Muktady as-Sadra zajęli w Iraku parlament. Jest wielu rannych. Generał Waldemar Skrzypczak go poznał, gdy w 2005 r. dowodził IV zmianą sił polskich w Iraku. W rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym generał opowiada o tym kim jest as-Sadr i jak wyglądało ich spotkanie.

- As-Sadr to duchowny szyicki, który za rządów Hussajna przebywał w Iranie. Zbudował tam Armię Mahdiego. As-Sadr wywołał powstanie sadrystów m.in. w Karbali, gdzie Polacy wsławili się obroną City Hall. Polska kompania nadludzko broniła się przed rebeliantami as-Sadra. Polskie wojsko odarło wszystkie ataki nie ponosząc żadnych strat – opowiada generał. – Na podstawie tych wydarzeń powstał film Karbala – dodaje.


- Kiedy byłem dowódcą IV zmiany w Iraku, Amerykanie wyznaczyli bardzo wysoką nagrodę za pojmanie as-Sadra. W tym czasie zarówno szyitów, jak i sunnitów, którzy byli rebeliantami, się ścigało i wyznaczało nagrody. Na terenie, gdzie ponosiłem odpowiedzialność operowali rebelianci obu stron. Mieliśmy dwóch wrogów, którzy uważali nas za wojsko okupacyjne. Uważałem, że z dwoma walczyć się nie da. Dlatego też próbowałem dotrzeć do Muktady as-Sadra – opowiada generał Skrzypczak. – Amerykanie nie byli skłonni do takich rozmów.


- Rozmowy z as-Sadrem odbyły się w napiętej atmosferze. Na pierwszym spotkaniu obie strony były uzbrojone po zęby. Nie byłem pewny naszego bezpieczeństwa. Dopiero za trzecim razem pojawił się sam as-Sadr. Rozmowy były trudno, bo uważali, że reprezentujemy to, co Amerykanie – opowiada generał. – A oni nienawiść do Amerykanów wypili z mlekiem matki – dodaje.
- Doszliśmy do porozumienia. Przedmiotem naszej współpracy była pomoc humanitarna, do której miałem szeroki dostęp dzięki postawie Kuwejtu. Jako polska dywizja otrzymaliśmy od Kuwejtu ponad 100 milionów dolarów, które mogliśmy przeznaczyć na pomoc ludności cywilnej. Innym polem porozumienia była ochrona pielgrzymek.
Kim jest Muktada as-Sadr? Jak wyglądały negocjacje z sadrystami w Iraku? O tym wszystkim w Układzie Otwartym opowiada generał Waldemar Skrzypczak.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka