PAP/EPA
PAP/EPA
Układ Otwarty Układ Otwarty
397
BLOG

Jak Orbán buduje relacje z Chinami, Trumpem i Rosją. Czy wyrasta mu realny konkurent?

Układ Otwarty Układ Otwarty Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
- Armia rosyjska trzykrotnie wkroczyła na Węgry w ciągu ostatnich 170 lat. Kariera Viktora Orbana rozpoczęła się od momentu, gdy w 1989 roku jako pierwszy w tej części Europy zażądał wycofania wojsk sowieckich z Węgier. Orbán zmieniał swoje stanowisko w wielu kwestiach, ale z polityka de facto antyrosyjskiego stał się politykiem o prorosyjskim nastawieniu – to była diametralna zmiana – mówi Andrzej Sadecki, OSW.

- Zmiana nastawienia Fideszu wobec Rosji zaczęła się tuż przed objęciem władzy przez partię i stopniowo postępowała. Na początku chodziło o kwestie gospodarcze. Orbán objął władzę w 2010 roku w okresie resetu w relacjach amerykańsko-rosyjskich. Niemcy planowały budowę Nord Stream 2, zacieśniając współpracę energetyczną. Wtedy Orbán również zaczął szukać porozumienia z Rosją – wyjaśnia.

Wówczas pojawiła się koncepcja wschodniego otwarcia, czyli otwarcia na Rosję, Chiny i inne kraje postsowieckie w Azji. W tamtym okresie nie było to kontrowersyjne, ponieważ mówiono o resecie relacji ze Wschodem i poszukiwaniu nowych rynków.

- Na początku było to strategia gospodarcza. Po wielkim kryzysie finansowym potęga gospodarcza Zachodu zaczęła się chwiać. Wszyscy szukali nowych rozwiązań, a Węgry jako bardzo otwarta gospodarka nastawiona na eksport poszukiwały źródeł inwestycji. Ta początkowo pragmatyczna polityka, w miarę narastania sporów między Orbanem a Komisją Europejską, zaczęła nabierać ram politycznych. Zaczęły się słynne coroczne spotkania Orbana z Putinem. Najważniejsza umowa węgiersko-rosyjska dotycząca budowy elektrowni jądrowej została podpisana tuż przed aneksją Krymu przez Rosję, co prawdopodobnie było ostatnim momentem, aby taka umowa mogła być zawarta. Węgrzy zobowiązali się do spłaty tej umowy do 2046 roku, co oznacza wieloletnie uwikłanie we współpracę z Rosją. Równolegle zaczęli też zacieśniać relacje w kwestii dostaw gazu – zaznacza Sadecki. 

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Fot. Viktor Orban. Źródło: PAP/EPA

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka