8 obserwujących
156 notek
157k odsłon
  138   0

Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla i lokalne polityczne gierki

     Dlaczego wśród tak zwanych nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla jest dużo więcej kontrowersyjnych nazwisk niż w pozostałych dziedzinach? To prosta konsekwencja innego mechanizmu pierwszego etapu wyłaniania laureatów. W przypadku nagrody w dziedzinie fizyki, chemii i fizjologii lub medycyny sam Komitet Noblowski wysyła do wybranych przez siebie osób prośbę o poufne nominacje. Są to przede wszystkim uznani w środowisku profesorowie odpowiednich dziedzin, byli laureaci Nagrody Nobla oraz członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. I co najważniejsze nominować mogą wyłącznie osoby zaproszone do tego przez Komitet

image

image

image

     W przypadku nagrody w dziedzinie literatury grono tych, którzy mogą nominować do nagrody jest szersze i może to być na przykład każdy profesor literatury lub różne mniej lub bardziej poważne "towarzystwa literackie", czyli ci których być może poprosiłby o to Komitet Noblowski:

image

     Jednak największa swoboda nominowania ma miejsce w przypadku nagrody pokojowej. Tutaj, w porównaniu na przykład z fizyką, chemią, czy medycyną nominować może "prawie każdy" i nie jest do tego potrzebne specjalne zaproszenie od Komitetu.

image

     Osoby "spełniające kryteria", czyli mogące zgłaszać kandydatów do nagrody pokojowej to na przykład członkowie rządów, profesorowie (także emerytowani) tak zwanych nauk społecznych i wiele innych osób.

     Duża swoboda w nominacjach do Pokojowej Nagrody Nobla daje możliwość wykorzystywania jej do doraźnych politycznych interesów. Na przykład posłanka norweskiej Partii Pracy Jette F. Christensen może zgłosić jako kandydata do Nagrody, powiedzmy Iustitię. Inna sprawa, że po zgłoszeniu ma obowiązek zachować ten fakt w tajemnicy przez 50 lat. Nie zachowuje tajemnicy? Nie ma wątpliwości, że jest to właśnie przypadek malutkich politycznych gierek. Daruję sobie podawanie (większość i tak je zna) nazwisk "wybitnych" pokojowo nominowanych, a nawet laureatów, z przeszłości.

Może chociaż jeden screen z noblowskiej strony:

image

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka