0 obserwujących
99 notek
32k odsłony
  275   0

Konstruktywność Putina na szczycie i kuluarowy wrak - Tu-154

 

      Zakończyło się spotkanie na szczycie - Unia Europejska - Rosja. 

Reasumując dokonania szczytu, Jose Manuel Barroso jasno wyraził przekonanie, że aby ten szczyt stał się sukcesem, to należy podkreślić doniosłość wspólnych interesów i korzyści ze współpracy Unii Europejskiej z Rosją, a szczególnie w dziedzinie handlu.

      Zaznaczył wyraźnie potrzebę wzajemnego szacunku, aby tę współpracę realizować.

      Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy również zauważył płynące pozytywy i korzyści płynące z przyjacielskich kontaktów UE z Rosją, a mianowicie, np. zasugerował współpracę Rosji z Cyprem - z wzajemnymi korzyściami.

      Putin, natomiast był konkretny i ukazał na forum unijnym możliwości Rosji, a o jej sytuacji gospodarczej powiedział, że jest - dobra.

      Przedstawiał konkrety, wykazał szczególne możliwości Rosji w dziedzinie energetyki i jej struktury. Mówił też o rosyjskich zasobach ropy i gazu, a przy tym zręcznie dołączył wyrazy aprobaty dla realizacji potrzeb współzależności gospodarczych Unii Europejskiej i Rosji.

      Nie omieszkał też jasno stwierdzić, że negatywnie się ustosunkowuje do zahamowań eksportu z Rosji oraz do "naruszania praw obywateli rosyjskich, w obszarze państw unijnych" i określił to jako problem humanitarny.

      Pytany o sprawy Cypru i Syrii i o jego opinię w sprawie rozwiązań trudności  na  tych obszarach , wykazał zręczność dyplomatyczną, mówiąc, że Cypr należy do  Unii Europejskiej, z którą Rosja chce współpracować gospodarczo.

      Natomiast wypowiadając się o Syrii, oznajmił, że nie jest adwokatem, ale jest przeciwny chaosowi i jest za osiągnięciem porozumień drogą negocjacji oraz potępił przelew krwi w tamtejszych wojnach domowych.

      Jeśli chodzi o sprawę powrotu wraku Tu - 154 do Polski nie można było zauważyć, by tłumaczka przekazała jakieś treści na ten temat w czasie oficjalnych obrad szczytu, a więc rezultat jest taki, że wniosek Ministra Sikorskiego o poddanie tej sprawy pod obrady w/w szczytu - został zepchnięty do rangi sprawy kuluarowej.

      Podobno, Putin pytany w kuluarach o termin zwrotu wraku odpowiedział "konstruktywnie"i dyplomatycznie, że "wszystko jest w rękach śledczych".

      Tę kuluarową sprawę skomentował 21 12. 2012. w telewizji p. Schetyna, mówiąc, że "wrak nie jest już wewnętrzną sprawą Polski" oraz, że "to nie zamyka sprawy, lecz ją otwiera".( ? ) Teraz pozostaje  - nagłośnić sprawę wraku.A czyż nie jest od dwu lat stale nagłaśniana?

       Zadziwia optymizm pana Schetyny, ponieważ poruszenie tej sprawy, właśnie -  w kuluarach  szczytu UE -  stworzyć musiało pewien zgrzyt w sytuacji silących się na grzeczną dyplomację - tych dwu gigantów gospodarczych, debatujących w obopólnym interesie - właśnie teraz, kiedy kryzys dotkliwie dotyka Europę.

         Nie pomogły sugestywne nawoływania J. Kaczyńskiego, że z Rosją nie rozmawia się na kolanach. No to - zdecydowano się rozmawiać w kuluarach.

         To jednak, pokazało status i rangę Polski w łonie Unii Europejskiej...

         Należy stwierdzić, że była idealna okazja, by tę sprawę omówić jawnie i we właściwym miejscu. Zasadny wniosek złożył Minister Spraw Zagranicznych - pan Sikorski.Zagadnienie, chyba, leży w priorytetach załatwianych przez UE  - spraw.  

     

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale