Nowe japońskie badanie pokazuje, że jednoroczne dzieci, które spędzają więcej czasu przed ekranem, są narażone na zwiększone ryzyko opóźnień w rozwoju między innymi umiejętności motorycznych, komunikacji i umiejętności społecznych w wieku dwóch lat.
U czterolatków długi czas spędzany przed ekranem wiąże się również z opóźnieniami rozwojowymi w rozwiązywaniu problemów i komunikacji.
Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku i Szkoły Medycznej Uniwersytetu Hamamatsu w Japonii przebadali 7097 par matka-dziecko, które uczestniczyły w badaniu kohortowym dotyczącym narodzin i trzech pokoleń w ramach projektu Tohoku Medical Megabank Project. Za pomocą kwestionariuszy sprawdzano, ile czasu dzieci spędzają przed telewizorem, grami wideo, telefonami komórkowymi, tabletami i innymi możliwymi ekranami.
Spośród dzieci 51,8 procent stanowili chłopcy, a 48,2 procent dziewczynki. Następnie naukowcy przyjrzeli się powiązaniom między ekspozycją na ekrany dla dzieci w wieku jednego i pięciu lat różnymi obszarami tak zwanych opóźnień rozwojowych w wieku dwóch i czterech lat.
Sprawdzali między innymi, czy narażenie jednorocznych dzieci na ekrany może prowadzić do różnych opóźnień rozwojowych w wieku dwóch i czterech lat w takich obszarach, jak komunikacja, motoryka duża i mała, rozwiązywanie problemów oraz umiejętności osobiste i społeczne . Dzieci podzielono na kategorie: te, które spędzały mniej niż godzinę dziennie (48,5 procent), jedną do dwóch godzin dziennie (29,5 procent), dwie do czterech godzin (17,9 procent) oraz cztery lub więcej godzin (4,1 procent) .
W badaniu , które opublikowano w czasopiśmie naukowym JAMA Pediatrics, wykazano, że dwulatki, które w wieku jednego roku spędzały więcej czasu przed ekranem, były powiązane z opóźnieniami rozwojowymi we wszystkich obszarach z wyjątkiem dużej motoryki. W wieku czterech lat dłuższy czas spędzany przed ekranem był powiązany z opóźnieniami rozwojowymi w komunikacji i rozwiązywaniu problemów.
Z badania wynika, że zróżnicowany poziom opóźnienia rozwojowego w różnych obszarach, a także fakt, że w niektórych z tych obszarów nie stwierdzono opóźnienia na żadnym z badanych etapów życia, sugeruje, że obszary te należy rozpatrywać oddzielnie w przyszłych dyskusjach na temat związek między czasem spędzonym przed ekranem a rozwojem dzieci.
W amerykańskim badaniu, które zostało opublikowane na początku tego roku, badacze również doszli do wniosku, że dłuższy czas spędzany przed ekranem przez dzieci wiąże się z myślami samobójczymi. Badanie wykazało, że każda dodatkowa godzina spędzona przez dzieci przed ekranem wiązała się z 9-procentowym wzrostem liczby samobójstw dwa lata później.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo