0 obserwujących
481 notek
239k odsłon
  1097   0

Czy faworyt z RAŚ wygra wybory w "Rybniku"?

Ostatnie dni i godziny przyniosły wiele informacji na temat przedterminowej kampanii wyborczej do Senatu RP w okręgu nr 73 wywołanej przedwczesną śmiercią zasłużonego dla ziemii śląskiej Senatora RP śp. Antoniego Motyczki. Poniżej garść prostych faktów.

 

Po pierwsze w wyborach zostało zarejestrowanych 8 kandydatów:
 
Duży Mirosław Piotr
KW Platforma Obywatelska RP
 
 
 
Kohut Grażyna Jolanta
Komitet Wyborczy PSL
 
 
 
Korwin-Mikke Janusz Ryszard
KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego
 
 
 
Makosz Józef Antoni
KWW Józefa Makosza
 
 
 
Masłowski Piotr Paweł
KWW Piotra Masłowskiego
 
 
 
Piecha Bolesław Grzegorz
KW Prawo i Sprawiedliwość
 
 
 
Polok Paweł Jan
KWW Autonomia dla Ziemi Śląskiej
 
 
 
Sajewicz Krzysztof Robert
Komitet Wyborczy SLD
 
Po drugie mówi się w mediach o wyborach w Rybniku
 
Potocznie mówi się o tych wyborach, że to wybory w Rybniku ale tak naprawdę w Rybniku mamy zamieszkałych nieco mniej niż 50% wszystkich uprawnionych w tych wyborach i teoretycznie mieszkańcy innych miast i gmin mogą "wygrać" wybory w „Rybniku”.
 
mikołowski 
21
 
17625
 
 
mikołowski 
24
 
31734
 
 
mikołowski 
16
 
15617
 
 
mikołowski 
2
 
4600
 
 
mikołowski 
6
 
5756
 
 
rybnicki 
21
 
33281
 
 
rybnicki 
7
 
7332
 
 
rybnicki 
3
 
3127
 
 
rybnicki 
11
 
7715
 
 
rybnicki 
6
 
9206
 
 
 
69
 
110816
 
 
 
Po trzecie wreszcie zdecydowany faworyt wyborów jest jeden
 
Zdecydowanym faworytem w wyborach jest kandydat Ruchu Autonomii Śląska czyli Paweł Polok, który w ostatnich wyborach (w 2010 roku) uzyskał tam 3 wynik, a jak poniżej państwo zobaczą nieznacznie przegrał 2 pozycję z ówczesnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Ważną informacją jest fakt, że wybory w 2010 roku odbyły się przy frekwencji na poziomie niemal 50%. Kandydat RAŚ otrzymał ponad 26 tysięcy głosów.
 
1
8 300
6,92%
 
2
26 622
22,18%
 
3
17 848
14,87%
 
4
40 929
34,11%
 
5
26 303
21,92%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wszyscy wiemy, że frekwencje w wyborach przedterminowych są w Polsce zazwyczaj bardzo niskie. Badania prowadzone w okręgu nr 73 prognozują frekwencję na poziomie poniżej 10%. Kandydat już wcześniej kandydujący i mający tzw. swoich wyborców jest zatem zdecydowanym „papierowym” faworytem w takich wyborach.
 
Wygra zatem w wyborach FREKWENCJA, ale kandydat już kandydujący wcześniej i zapamiętany przez wyborców ma w takich wyborach ogromną….papierową przewagę. Tak po prostu jest.
 
Dodatkowo wzmacnia pozycję Pawła Poloka mało znany i niezbyt promowany kandydat Platformy Obywatelskiej i być może stanowi to ukłon wobec koalicjanta z sejmiku wojewódzkiego?…Zwycięstwo tego kandydata p. Piotra Dużego stanowiłoby raczej sensację w tym skądinąd niezwykle „platformerskim okręgu”.
 
Trzeba przyznać, że Prawo i Sprawiedliwość wystawiając kandydaturę posła Bolesława Piechy wykonało jedyny sensowny w tej sytuacji ruch, bo poseł był w tym okręgu rekordzistą w wyborach na posła RP i zdobył indywidualnie ponad 34 tysiące głosów w 2010 roku ( ale trzeba pamiętać, że cały okręg poselski to dwa okręgi Senatorskie tj. nr 72 i nr 73…)
 
Kandydat o którym w mediach głośno czyli Janusz Korwin – Mikke  ma szansę, bo oparł swoją kampanię na osobach zaangażowanych w próbę odwołania straży miejskiej w Rybniku, których liderem jest znany lokalnie Szymon Kempny. Na korzyść Janusza Korwin – Mikke przemawia też brak kandydata….Ruchu Palikota…i kluczowi w jego przypadku są tzw .młodzi wyborcy jednak są oni grupą najczęściej niegłosującą w wyborach i tylko ich wyjście z Facebooka i dojście do urn dałoby wygraną p. Januszowi Korwin – Mikke.
 
W tym okręgu na przykład kiedyś Prawo i Sprawiedliwość wystawiło tzw. spadochroniarza z Warszawyz pierwszego miejsca i wtedy wyborcy PIS w 2001 roku wybrali Bolesława Piechę….zamiast forsowanej jedynki PIS z Warszawy.
 
Inny niedoceniany kanydat, który ma szanse to kandydat niezależny i były Prezydent Rybnika – Józef Makosz, który jak państwo zobaczą też kandydował w 2010 roku i dysponuje też tzw. swoimi wyborcami( ponad 17 tysięcy w 2010 roku)
 
Gra zatem idzie o frekwencję i mobilizację swoich wyborców. Naszym zdaniem wśród wymienionej piątki rozstrzygną się wybory w „Rybniku”.
 
 
Szkoda, że tak niewiele możemy powiedzieć o programach…ale to już inna historia.. No i w internecie tak naprawdę słabiutko…
 
Piotr Duży – brak strony www ( nie znaleźliśmy)
Janusz Korwin – Mikke – www.korwin-mikke.pl
Józef Makosz – www.jozefmakosz.pl
Bolesław Piecha – www.piecha.com.pl
Paweł Polok – brak strony www ( nie znaleźliśmy)
 
 
 
 
 
 
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale