121 obserwujących
634 notki
731k odsłon
1995 odsłon

Czekając na prezydenckie poprawki...

Wykop Skomentuj6


Naród wiernie czeka na efekt „poprawek” prezydenckich. Jakby nie wiedział, co usłyszy i jaki będzie tego efekt. Ale cóż, jeśli naród kobieta, to musi czekać, aż mu poprawią, okroją, zaokrągłostołowią i przyniosą na tacy. Bo - jak mówi znana pieśń - "Kobieca rzecz - wiernie czekać, aż zrodzi się pod powieką inna łza, radości łza." Ale jak wiadomo, Jaś nie doczekał... A męska rzecz?  "Męska rzecz - dognać w biegu i uśmierzyć grzywy fal". Czekającym nic nie przynoszą. Rozbiorą wszystko po drodze. Jak to pośrednicy.


Świat walk o niepodległość (Polska nic nie robi od 100 lat, tylko walczy o niepodległość, a najbardziej walczy wtedy, gdy ją już osiągnęła) to jak świat z bajki. Niby istnieje demoniczna siła, jakiś diabeł, wcielone zło (Carat, narodowcy, prawica, korupcja, mafie, komunistyczny rząd etc.), ale zarazem do tego diabła można się dodzwonić i poprosić o zwolnienie pochwyconych za walkę z tym diabłem. Diabły są dziwnie niekonsekwentne w tym baśniowym świecie – tak jakby anioły walczące o niepodległość (albo o prawa robotników, czy wielodzietnych rodzin) były w cichych aliansach z diabłami, jakby nie było braku światła i światła (czerni i bieli), tylko tęcza płynnie przechodzących w siebie nawzajem barw. Diabły uwięziły parę aniołów, ale pozwalają im spisywać w tiurmie diabelskie dzieje i wydawać odezwy do ludzi ponad murem więziennym. Jednocześnie giną i siedzą w więzieniach, w celach bez telefonów zwykli ludzie walczący o ojczyznę na własną rękę, poza taneczną parą czerwonych i niebieskich. Diabły zamykają anioły po to, by je wkrótce wypuścić i wycałować się z nimi oraz odegrać wspólnie przed biedującym ludem spektakl „Częściowe odzyskiwanie częściowej niepodległości”. Spektakl to trochę inny niż klasyczny teatr. Bo podczas tego spektaklu czerwoni i niebiescy aktorzy niby grają, a tak naprawdę dzielą pomiędzy siebie majątek ludzi. I zapoczątkowują reformy. Gdy reformy doprowadzą do krachu, jakaś odsunięta od podziału łupów grupa niebieskich przeprowadza „mały przewrót” i ogłasza, że wyzwala Polskę i obala diabła. I podpisuje porozumienia, umowy, kontrakty z obalanymi. Konsultuje z nimi społecznie. Oczywiście przemiany diabli biorą, ale na gmachu Kumitetu Piekło-Raju wisi szyld: Zmieniamy wszystko. Oprócz tego, z kim tańczymy... Kim są czerwoni tancerze – wszyscy wiedzą, są to aktorzy odgrywający miłość do ojczyzny, kim są niebiescy – też wszyscy wiedzą, ale mówić się o tym boją, bo primo oficjalnie nie istnieją, secundo potępiane jest to jako antyniebieskizm. Czerwoni z niebieskimi tańczą od lat, jest to taniec specyficzny, taniec z bronią, połączony z elementami odgrywania walki. Coś jak Chaczaturiana „Taniec z szablami”.

                                                                           image

Jest to cudowny świat baśni, legend rodzinnych, legend niepodległościowych, legend walki o częściową niepodległość z częściowymi wrogami. Świat ikon, oklasków, podniosłych obrzędów dla ludzi. Na ścianach nie musi wisieć już MarEnStal, wiszą portrety p.Romaszewskiej, p.Wałęsy, p.Kuronia, p.Lipskiego, p.Strzembosza etc., albo aktualnego premiera, lub wicepremiera. Niektóre z tych portretów mówią. Kiedyś to dziad mówił do obrazu, teraz obraz przemawia do dziadów, czyli do ludzi, do widzów nieskończonego tańca wokół chochoła wolności. Pod prawie boskim okiem „woli ludu”, „jednania narodu” i „szerokich konsultacji”. Reformo-rewolucja (rewolucja w reformach) musi najpierw tych zdegenerowanych zapytać, czy chcą się poprawić. Dla nich poprawić – znaczy pogorszyć ich sytuację. Rewolucja pyta tych, no... zakwestionowanych, czy może ich zreformować. Bardzo przeprasza, że wprowadza ich w zły nastrój. Grzeczna to jest rewolucja, taka... krakowska. Krakowiaczek jeden, miał koników siedem, pojechal do Merkel i Romaszewskiej – został mu się jeden. A lud w napięciu czeka, na to, co car pojednania sufitu z podłogą – ogłosi. Mamy tu cały czas mechanizm udawania, odgrywania istotnych, ustrojowych przemian. Mechanizm znany na pamięć z PRL-u. Czy tak naprawdę, ktoś tu chce – oprócz kilku wymykających się spod kontroli szaleńców – radykalnej operacji? O tym, czy ktoś czegoś chce, czy na coś niepopularnego się poważa, o tym  decyduje o d w a g a. Broń nas Boże, przed parodiami rewolucji, przez rewolucjami robionymi przez tchórzy. Odwagi nie idzie zagrać – nawet tak świetnym aktorom, jak polscy politycy. Czy są jacyś przywódcy, którzy są w stanie wytrzepać ten dywan Rzeczypospolitej nie trzepany od co najmniej 70 lat? Jest – Bogu dzięki – Jarosław. Ale czy z takimi ludźmi jakich ma, da radę? Tu byłby potrzebny Naczelnik (plus większość idei Dmowskiego) i dekrety. Bez kogoś takiego będziemy do końca świata (końca UE itp.) rozmawiać z obrazami i patrzyć na wojenny taniec dwóch wrogów-przyjaciół, czerwonych i niebieskich, którzy ok. 120 lat temu wykupili abonament na... bezustanne wyzwalanie Polski. Od majątku i zdrowego rozsądku.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale