50 obserwujących
846 notek
369k odsłon
  186   0

Dystans społeczny. Korzenie i cele "pandemii" (cz.4)

image


"Co to jest dystans społeczny? Poręczny konstrukt polityczny. Co robisz, gdy rządzisz krajem, a nawet kilkoma krajami, zgrupowanymi w blokach politycznych, i jesteś powiadamiany przez swoje służby, że opór rośnie? że opozycja zyskuje na popularności? że porządek społeczny jest zagrożony? że mniejszości rasowe, które ty i tobie podobni importowaliście, zamiast asymilować się, skaczą do gardeł swoich gospodarzy? Co robisz, gdy słyszysz, że ludzie odważnie wychodzą na ulice i domagają się zmian? że są gracze, którzy są gotowi obalić ciebie i twoich towarzyszy, wyrwać ci władzę z rąk i - co najgorsze - doprowadzą cię do tego, że będziesz musiał się tłumaczyć i zostaniesz ukarany?

Nie planujesz wprowadzenia stanu wojennego, bo jakoś nie wygląda to w sposób cywilizowany w świecie upojonym nieskończonym, niekończącym się, ciągle poszerzającym się zakresem praw człowieka; w świecie, w którym uczono ludzi kojarzyć takie środki z reżimami - tj. rządami rządzonymi przez tyranów w odległych krajach - a nie z rozwiniętymi demokracjami, które są wzorami cnót obywatelskich. Poza tym narzucanie tak drastycznych środków wyznacza wyraźną linię demarkacyjną oddzielającą nas od nich i z reguły dolewa oliwy do ognia oporu. W takich okolicznościach, jeśli można liczyć na posłuszeństwo, to tylko na posłuszeństwo negatywne.

Aby uratować sytuację, musisz znaleźć rozwiązanie, które będzie nieszkodliwe i zmusi ludzi do identyfikowania się z nim. Na czym najbardziej zależy ludziom w zamożnych społeczeństwach? Na swoim samopoczuciu. Od czego zależy ich samopoczucie? Oczywiście od dobrego zdrowia, ponieważ bez niego nie można cieszyć się cielesnymi przyjemnościami. Stąd, jeśli zdrowie jednostki może być zagrożone, zagrożony jest cały jej świat.

Kiedy już raz wzbudzisz strach w sercach obywateli - a najsilniejszym z nich jest strach przed utratą zdrowia i (wygodnego) życia - nie musisz przejmować się żadnymi innymi problemami. Korzyści są liczne i bardzo przydatne. Robisz show: prowadzisz telewizyjne i radiowe rozmowy o zagrożeniu, wraz z profesorami i ekspertami przyjmującymi dramatyczne pozy, wywołujesz strach, strach oparty na nauce, a strach jest zaraźliwy. Ludzie są trzymani w szachu. Ze strachu zaczynają wzajemnie się kontrolować i informować policję o swoich rodakach.

Grupy opozycji politycznej? Ich czynności są sparaliżowane. Nikt nie może organizować zgromadzeń i nie można nawet konspirować stojąc w kolejce do sklepu z powodu dystansu społecznego, który jest rzekomo jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania wirusa.

Dystans społeczny! Polityczne i społeczne arcydzieło. Nagroda Nobla dla wynalazcy. Naprawdę. Co robią siły okupacyjne lub „reżimy”, jeśli obawiają się ludowego powstania? Dokładają wszelkich starań, aby zakłócić spójność społeczną. W tym celu rozgrywają jedną klasę społeczną przeciwko innej, jedną grupę zawodową przeciwko drugiej; importują ludzi innych narodowości, wyznań i ras. Co dalej, jeśli powyższe środki wydają się niewystarczające? Atomizujesz społeczeństwo, które postrzegasz jako wylęgarnię opozycji, powstania ludowego, wreszcie przewrotów i zamieszek.

Mówienie ludziom, żeby się wzajemnie unikali i oczekiwanie, że dobrowolnie wykonają wszystkie dziwaczne rozkazy, jest możliwe tylko wtedy, gdy przekonasz ich, że to dla ich własnego dobra. Dystans społeczny jest sprzeczny z pierwotnymi instynktami ludzi, którzy są istotami stadnymi. A więc, odpowiednio, ilość wytwarzanego strachu musi być ogromna. Stąd materiał filmowy z ciężarówkami pełnymi trumien, stąd horrory informacyjne z dantejskimi scenami rozgrywającymi się na oddziałach intensywnej terapii i tym podobne obrazy. Cel uświęca środki.

Jeszcze nie zapomnieliśmy, prawda? Po 11 września wszystkie ekstraordynaryjne środki restrykcyjne, rzekomo tymczasowe zostały już na stałe nałożone na obywateli na całym świecie i zaakceptowane bez najmniejszego oporu. W tym czasie bezwstydne przeszukiwanie lotnisk i ludzi na nich oraz zmuszanie pasażerów do przechodzenia boso przez bramki kontrolne stało się nową normą. Jakie praktyki staną się normalne po kryzysie wirusowym?"

źródło: https://gefira.org/en/2020/04/30/social-distancing/ [przekład automatyczny]

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale