0 obserwujących
159 notek
79k odsłon
698 odsłon

Urbanistyka wysoka czyli o polityce w Warszawie

Wykop Skomentuj7

Realizacja inwestycji w centrum miasta nie jest prosta. Objęcie obszarów planami miejscowymi, rozmowy polityczne dotyczące przeznaczenia terenu, brak racjonalizacji i celowości budowania.Nic trudnego ale trzeba najpierw zainwestować masę kasy i odbyć wiele spotkań z wiceprezydentem żeby otrzymać to czego się chce.


Byłem wczoraj na takiej komisji w jednym z miast podwarszawskich. Ogólnie totalny bajzel, który funduje nam władza za pośrednictwem deregulacji zawodu urbanisty.

Pamiętacie deregulacje i usunięcie izby urbanistów? Obszar największej korupcji deweloperskiej.


Zbyt mało członków, starzenie się elit i zapaść zawodu z powodu niskich cen rynkowych skutkująca redukcją Izby urbanistów do poziomu kilku stowarzyszeń. Obecnie skutkuje brakiem nadzoru nad jakością planów i deficytem świadczenia usług fachowych.

Skutkuje też upadkiem kultury świadczenia tych usług. W niektórych gminach wszystko się da byle klient zapłacił z wykonaną pracę urbanistyczną. 


Dziś o deweloperce i urbanistyce decydują na komisjach planowania przestrzennego radni którzy są laikami. W większości miast brak wsparcia w osobie urbanisty czy komisji architektoniczno-urbanistycznej powoduje błędne rozstrzygnięcia powodujące patologię w działaniu miast na całe lata.


I z  tego powodu każdy kto chce coś zbudować musi rozmawiać z tymi co mają władzę o tym co można nakazać czy to naczelnikowi wydziału planowania przestrzennego czy dyrektorowi biura czy też przekazać jako oczekiwanie samemu urbaniście w krótkiej rozmowie osobistej.

Przecież wy tak chcieliście czasami słyszałem a chciał tak ten co powiedział że tak powinno być. A potem okazuje się że w centrum miasta jest samowola urbanistyczna  patrz - https://linia.com.pl/2019/01/04/dziura-juz-po-kontroli/


Obszarem walk na takich komisjach jest odpowiedz na pytanie o funkcje, parametry i wysokość zabudowy na danym terenie.

I właśnie taką oto historię chce wam opisać.

Oto fazy pracy nad takim niepozornym planem miejscowym poza ścisłym centrum miasta Stołecznego  ( szukaj COIMPEX ).

http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/plany_zagospodarowania/Miejscowy_plan_zagospodarowania_przestrzennego_Trasy_Mostu_Polnocnego_na_odcinku_od_wezla_z_trasa_N-.htm

 
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000eb350/dmrgvfopajqjnjaapsggibkvmjkennay/Wykazuwag_dompzpTrasyMostuP%C3%B3%C5%82nocnego.doc

 
I wszystko bardzo ładnie podane - rozmowy o podniesieniu wysokości do 50 m poza ścisłym centrum.
 
"inwestycja jest opracowywana w ścisłym porozumieniu z władzami Warszawy. Sugerowane zmiany w Studium zagospodarowania przestrzennego odnoszą się do kwestii technicznych, jak podniesienie dopuszczalnej wysokości budynków do 30 m w okolicach ul. Zgrupowania AK „Kampinos” oraz do 50 m w III etapie budowy".


Co oznacza porozumienie z władzami Warszawy? Znaczy się z kim? Z radą miasta czy Prezydentem?

Ja już widzę radnych co chcieli sobie w Warszawie walnąć kolejne sklepy w jednym miejscu bo nie mają dokąd jeździć.


Dla spółki „COIMPEX” najważniejszy jest czas. Zostały już zaangażowane znaczne środki finansowe – ponad 80 milionów euro i  należy doprowadzić tę inwestycję do końca. Zainwestowane środki na Bielanach powinny przynieść wszystkim zadowolenie.

W tamtym czasie w studium strefa związana z planem to był tylko obszar usług.Dzięki skutecznemu lobbingowi zrobiono z niej z obszaru usługowego obszar UC/U.
 
"o zmianę opisu literowego przeznaczenia terenu A2 z U (terenu usługowego) na UC/U (teren rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m2 (teren usługowy) oraz dostosowania koloru oznaczenia w rysunku planu tj. kreskowania czerwono-ciemnoszare"

Kiedyś sprawę takich obiektów regulowała ustawa


http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071270880


I były liczne protesty w sprawie takie regulacji biznesów w kraju więc ustawę uchylono.

A teraz analiza

Firma Coimpex
Coimpex to firma deweloperska, założona przez Prelios i fundusz Grove, w celu inwestowania w nieruchomości na Bielanach.

Prelios (do 2010 Pirelli & C. Real Estate) to włoska firma deweloperska oraz zarządzająca nieruchomościami, która jest spółką córką firmy Pirelli. Łączny majątek firmy na koniec 2006 wyniósł 14,5 mld euro.


Według KRS firma stanowiła w tym czasie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zarządzaną przez


Prezes Zarządu COIMPEX Sp.z.o.o – Steven Davies
Wiceprezes – Roberto Sabbatuci
Wiceprezes - HARALD ALEXANDER WASSINK ( od marca 2013 r )
 
W spotkaniach firmę z urzędem dzielnicy Bielany firmę reprezentowali


Przedstawiciele – Artur Walczuk - http://www.cpmmanagement.pl/
Przedstawiciel Coimpex sp.z.o.o – Krzysztof Wróblewski - nie zidentyfikowano

W realizację inwestycji zaangażowane są obecnie:
-  Cpmmanagement  - niewielka firma zarządzająca projektem

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka