370 obserwujących
417 notek
2257k odsłon
  36638   0

Mafia dla zaawansowanych

Nie zdążył włączyć się do grupy, która coraz mocniej opanowuje dystrybucję gazu i ropy z terenów byłego Zwiazku Sowieckiego.

W życiorysie Fanchiniego najciekawsze jest to czego jeszcze nie opisali polscy dziennikarze. Na początku lat dziewięćdziesiątych Fanchini związał się z niejakim Rachmilem Brandwainem, właścicielem firmy M&S International z siedziba w Antwerpii. Według niemieckiego BKA (Bundes Kriminal Amt) firma ta była jednym z organizatorów hurtowych przerzutów narkotyków z krajów dawnego ZSRR. Wśród najważniejszych postaci tej grupy niemieccy wywiadowcy wymieniali Rachmila Brandwaina, Riccardo Fanchiniego i… Borisa Najfelda

Wywiad kanadyjski, który rozpracowywał zorganizowany przez Brandwaina, Fanchiniego i Najfelda szlak heroinow,y opisywał w 1995 roku Fanchiniego jako jedną z głównych postaci w bardzo mocnej grupie mafijnej kierowanej przez Jefima Laskina

Niedługo potem dokumenty Interpolu mówią o tym, że Fanchini kupił dziesięciopokojowy dom w Monaco. Podróżował 55 metrowym jachtem „Księżniczka Kremla” cumującym w Cote d Azur o wartości około 20 milionów dolarów. W 1996 roku, w okresie swojego największego rozkwitu, Fanchini gościł na jachcie szefa Formuły 1 Berniego Ecclestone a, męża księżniczki Stefanii Daniela Ducrueta a firma Fanchiniego „Kremlovskaya Export” była jednym z głównych sponsorów stajni Jordan – Peugeot w wyścigach Formuły 1 (2,5 miliona franków rocznie).

Powodzenie Riccardo Fanchiniego skończyło się gdy szwajcarski „Facts” jako pierwszy opisał jego mafijne powiązania. Fanchini stanął przed sądem w Antwerpii a jego wspólnik Rachmil Brandwein 17 lipca 1998 roku został zastrzelony na ulicy w Antwerpii.

Długo, wraz z Przemkiem Wojciechowskim, szukaliśmy bezpośredniego połączenia pomiędzy Fanchinim (a więc i naszym polskim „wiedeńskim kręgiem”) a Siemionem Mogilewiczem. W końcu znaleźliśmy to brakujące ogniwo .jest nim partner w interesach Jefima Laskina – Borys Birshtein.

-        To właśnie przez Birshteina szły pieniądze od Mogilewicza dla prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy – opowiedział nam w Kijowie były członek donieckiej mafii oraz jeden z naszych głównych informatorów. Dziś ten człowiek jest jednym z ważniejszych graczy na środkowoeuropejskim rynku gazowym. Ale o tym za chwile…

Dziś Fanchini siedzi w ...Pekinie. Niewielkiej miejscowości w USA i za żadne skarby świata nie chce ze mną rozmawiać. Trudno

 

Mafijna pieriestrojka

 

Za czasów Michaiła Gorbaczowa na terenie byłego ZSRR rozwinęło się kilkadziesiąt olbrzymich grup gangsterskich. Począwszy od bezwzględnej mafii uzbeckiej, poprzez klany kaukaskie, hermetyczne organizacje gruzińskie a na grupach tambowska (ST. Petersburg) i sołncewo (Moskwa) skończywszy. Żadna z byłych republik ZSRR nie ustrzegła sie mafii. Na Ukrainie klan Ahmetova zyskał nawet polityczne znaczenie a sam Rinat Ahmetov stał się ojcem chrzestnym wielu donieckich polityków, m.in. obecnego prezydenta Ukrainy Janukowycza.

 Czasy Jelcyna to okres coraz większego nasycenia mafijnych organizacji oficerami tajnych służb zarówno byłego KGB i GRU jak i nowopowstałych SWR i FSB. Z czasem pozycje przywódców w najważniejszych organizacjach zajmą prawie z komplecie byli pułkownicy i generałowie. Grupy, które nie chciały podporządkować się takiej tendencji zostały albo wyrżnięte w pień ( jak czeczeńska organizacja Hożahmeta Noukhajeva) albo zmarginalizowane.

W sterowanej przez tajne służby rozprawie z klanami czeczeńskimi główną rolę odegrali ludzie znanego wówczas bardziej w sferze finansowych afer niż kryminalnych „pieriestriełek” Semiona Mogilewicza. Rozprawa z Czeczeńcami pozwoliła Mogilewiczowi miękko przejść z epoki Jelcyna w „nowe usłowia” Putina.

 Za czasów Jelcyna Mogilewicz stał się znany jako autor wielkiej defraudacji z giełdy w Kanadzie i USA. ( Szczegółowo wytłumaczona w naszym filmie „Tajna historia gazu” afera YBM Magnex) oraz wielomilionowuch wyłudzeń z Bank of Nev York ( dokonanych wraz z Nataszą Kagałowicz – Garfunkel). Co ciekawe w defraudacji z amerykańskich giełd Mogilewiczowi pomagali finansista Igor Fischerman i profesor metalurgii Yakow Bogatin ( Brat słynnego Dawida Bogatina deportowanego z Polski do USA. Tego samego Bogatina, u którego pracował Wiesław Kaczmarek). Czasy Putina to koniec karier bossów takich jak Marat Bałaguła i Jewsiej Agron z Brighton Beach oraz Iwankowa i Feinberga w Rosji

. Czasy Putina to już okres ścisłej reglamentacji. Działają tylko ci przestępcy, którym na działalność zezwalają oligarchowie ze służb specjalnych. Reszta idzie „pod nóż”. W tym celu powstała przecież słynna dziś grupa URPO w FSB. Grupa, w której działał pułkownik Aleksander Litwinienko, celem tego tajnego oddziału była fizyczna likwidacja zarówno niewygodnych bossów świata przestępczego jak i polityków i biznesmenów.

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale