We wtorek rozpoczęła się piąta doba poszukiwań 57-letniego Tadeusza Dudy na limanowszczyźnie. Podejrzany o podwójne zabójstwo i usiłowanie dokonania kolejnego, wciąż ukrywa się w okolicach Starej Wsi. Policja wystosowała apel do wszystkich, by nie rozsiewać fake newsów. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń dnia.
Policja ostrzega mieszkańców i turystów przed kłusownikiem
Już piątą dobę trwa poszukiwanie 57-letniego Tadeusza Dudy, podejrzanego o zabójstwo córki i zięcia oraz usiłowanie zabójstwa teściowej w Starej Wsi (woj. małopolskie). Do tragedii doszło w miniony piątek rano. Mężczyzna najpierw postrzelił teściową, a następnie oddalił się do pobliskiej posesji, gdzie zastrzelił córkę i jej męża. Teściowa wciąż przebywa w szpitalu w stanie ciężkim.
Obława prowadzona jest z udziałem służb z całego kraju. W akcji biorą udział policjanci, kontrterroryści, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze oraz psy tropiące, drony termowizyjne - w tym bezzałogowce Bayraktar - i śmigłowiec Black Hawk. Policja przypomina, że obowiązuje zakaz wchodzenia do lasów w rejonie poszukiwań – każda osoba może zostać potraktowana jako potencjalny sprawca.
W najnowszym komunikacie służby zdementowały też pogłoski, jakoby Duda pozostawił w domu listę osób do zabicia. Policja prosi, by nie powielać fałszywych informacji, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie mieszkańców powiatu limanowskiego. Ponadto, władze apelują o informacje na temat miejsca pobytu poszukiwanego mężczyzny. Uruchomiono specjalną infolinię: 47 83 58 690. Policja zapewnia anonimowość.
Pożar w metrze w Warszawie. Linia M1 nie kursuje
W nocy z poniedziałku na wtorek w warszawskim metrze doszło do poważnego pożaru w podstacji energetycznej przy stacji Racławicka (linia M1). Pożar uszkodził tunele kablowe i przewody zasilające infrastrukturę metra, co doprowadziło do całkowitego wstrzymania kursowania pociągów na pierwszej linii.
Na miejscu pracowało 11 zastępów straży pożarnej, a sytuację udało się opanować. Nikt nie ucierpiał. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa. Na trasie M1 uruchomiono komunikację zastępczą – autobusy i tramwaje, które kursują m.in. ulicami Żeromskiego, Andersa, Marszałkowską i al. Niepodległości.
Druga linia metra (M2) funkcjonuje, jednak z ograniczoną częstotliwością – co około 5 minut. - W związku z tą sytuacją zwołałem sztab w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa. Będziemy na bieżąco informować o sytuacji, ewentualnych zmianach i przewidywanym powrocie metra do normalnego kursowania na obu liniach - oświadczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Sikorski: będą twarde decyzje ws. granicy z Niemcami
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że na najbliższym posiedzeniu rządu spodziewa się podjęcia twardych decyzji dotyczących sytuacji na granicy polsko-niemieckiej. Jak zaznaczył, w oparciu o traktat z Schengen możliwe jest czasowe przywracanie kontroli granicznych.
Sikorski skrytykował opozycję, oskarżając ją o wywoływanie "psychozy" wokół tematu migracji. W jego opinii, obecnie nie występuje wzmożony ruch z Niemiec do Polski, jednak kontrole mogą być uzasadnione.
We wtorek rano premier Donald Tusk wziął udział w odprawie poświęconej bezpieczeństwu granic. Uczestniczyli w niej także wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz dowódcy Wojska Polskiego i kierownictwo Straży Granicznej i Policji. Rząd zapowiedział również działania ograniczające nielegalne przekraczanie granicy z kierunku litewskiego.
Trzaskowski, Sikorski i Nawrocki liderami zaufania
Z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że największym zaufaniem Polaków cieszy się Radosław Sikorski (43,2 proc.), prezydent elekt Karol Nawrocki (41,9 proc.) i Rafał Trzaskowski (41,7 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się Andrzej Duda (40,2 proc.) oraz Sławomir Mentzen (38,5 proc.).
Premier Donald Tusk uplasował się poza pierwszą piątką – ufa mu 35,4 proc. ankietowanych, a aż 52,3 proc. deklaruje brak zaufania. Jeszcze niżej znalazł się były premier Mateusz Morawiecki (35,1 proc. zaufania, 55,4 proc. braku zaufania). Na 12. miejscu uplasował się prezes PiS Jarosław Kaczyński z wynikiem 30,4 proc. zaufania i aż 58,6 proc. negatywnych ocen.
Fot. Obława na Tadeusza Dudę w Starej Wsi/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka