materiały prasowe WGF 2012
materiały prasowe WGF 2012
WGF2012 WGF2012
518
BLOG

Witalij Kliczko na Wrocław Global Forum

WGF2012 WGF2012 Polityka Obserwuj notkę 5

Jednym ze znamienitych gości tegorocznej edycji Wrocław Global Forum będzie Witalij Kliczko. Światowej sławy ukraiński bokser, mistrz świata w wadze cieżkiej odwiedzi Wrocław, już nie w roli czynnego sportowca, a bardzo aktywnego opozycyjnego polityka ukraińskiego.

W 2010 r. Kliczko założył i został liderem partii politycznej ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz  reform (UDAR). Partia zapowiedziała swój udział w październikowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Sam Kliczko deklaruje, że chce aby jego partia stała sie trzecią siłą polityczną w kraju.

Kliczko od lat jest zdeklarowanym przeciwnikiem obecnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W trakcie "pomarańczowej rewolucji" wspierał Wiktora Juszczenkę oraz Julię Tymoszenko. W kwietniowym wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Der Spiegel Kliczko stwierdził, że Ukraina staje się krajem coraz bardziej autorytarnym. Z drugiej jednak strony stanowczo sprzeciwia się bojkotowi EURO 2012 na Ukrainie. Na łamach niemieckiego tabloidu Der Bild wzywał kibiców do odwiedzenia Ukrainy, mimo bulwersującej sprawy Julii Tymoszenko.

W kwietniu 2006 r. Kliczko został wybrany do Rady Miasta Kijowa, dwukrotnie ubiegał się tez o stanowisko mera tego miasta. Jest Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO i od lat, razem z bratem Włodzimierzem, angażuje się w działalność charytatywną.


 

WGF2012
O mnie WGF2012

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka