1 obserwujący
32 notki
22k odsłony
  242   0

Bezpieczeństwo w kryzysie. "Ostatnio skończyło się to fatalnie".

 „Po raz pierwszy we współczesnym świecie przestajemy łączyć demokrację z dobrobytem.” Kryzys zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

Dyskusja na temat bezpieczeństwa w demokratycznych systemach była naturalną kontynuacją otwartej debaty o dobrobycie i demokracji.

Dość czarną wizję rozpadu demokracji w krajach na krawędzi bankructwa – nie tylko Grecji - snuł Tomasz Walaszek, dyrektor wydziału Polityki Zagranicznej i Obrony Centrum dla Reformy Europejskiej. Walaszek dodał, że na razie nie pojawiła się jeszcze ekstremalna alternatywa dla kapitalizmu, ale radykalne myśli i liderzy na pewno wyłonią się z politycznej bezradności wielu rządów. To, co jest błędem europejskich krajów – zauważył Walaszek – to doprowadzanie kryzysu do punktu głębokiej depresji, po którym dopiero rządy podejmą radykalną akcję ratunkową.

„Przed nami jeszcze największe załamanie i dno, które osiągnie ten kryzys” - ostrzegał Walaszek i dodał - „Widzę możliwość większego ekonomicznego systemowego załamania, tak jak w latach 30-tych ubiegłego wieku. Wtedy skończyło się to bardzo źle”.

Wizja Walaszka znów skłoniła się w stronę rozpadu greckiej demokracji. - „W zależności od tego, co stanie się z Grecją zaczniemy się martwić o relacje z Turcją i konflikt dotyczący Cypru”.

Pikująca gospodarka  to tylko jedno z zagrożeń dla współczesnych demokracji.  Kolejne, ciągle realne na granicy Europy i Azji to zagrożenie zewnętrzne. Aleksander Rondeli, prezes Gruzińskiej Fundacji Studiów Międzynarodowych przyznaje – NATO i system demokratyczny to nasza jedyna szansa na przetrwanie.” Rondeli dodaje - „Dla Gruzji kwestia bezpieczeństwa jest kwestią namacalną . Kiedy czytam w rosyjskiej gazecie,ze rosyjscy żołnierze odbywają ćwiczenia militarne na Kaukazie przeciw potencjalnemu wrogowi – Gruzji , wtedy wiem, że demokracja jest zagrożona.”

„Rosja to tzw. Control Freak” - zauważyła Kadrii Liik, dziennikarka, badaczka w Międzynarodowym Centrum Studiów Obrony. - „ kiedy czują się zagrożeni, zaczynają bardziej kontrolować innych.”

Kryzys, zewnętrzne zagrożenia - do tych problemów kwestii bezpieczeństwa w dzisiejszych państwach demokratycznych  dochodzą schowane nieco za główną sceną  polityki europejskiej -konflikty wewnętrzne i ich konsekwencje. Doradczyni premiera Serbii Zelijka Cvijanović przypomina, że wielu radykalnych islamstów znalazło swój dom w Bośni po wojnie i nadal tam mieszka. "Jednak – jak dodaje Cvijanović - nie podnosimy tego w debatach publicznych." Przedstawicielka serbskiego rządu zapewnia jednak, że choć Bośnia to nadal młoda demokracja, nie ma realnego zagrożenia dla odnowienia wewnętrznego konfliktu.

 

 

 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale