WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE
90
BLOG

Jaka będzie wartość zeznań prezesa KGS Marka Zagórskiego przed komisją śledczą?

WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE Polityka Obserwuj notkę 1

17 kwietnia o godz.10.00 Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK) ma przesłuchać Marka Zagórskiego, byłego Ministra Cyfryzacji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Przyjrzyjmy się najpierw osobie Marka Tadeusza Zagórskiego (ur.1967 r.). To były dziennikarz, poseł IV, VIII i IX Kadencji, w latach 2015–2016 sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, w latach 2016–2020 sekretarz stanu a następnie minister cyfryzacji, w latach 2020–2021 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od marca 2023 r. prezes Krajowej Grupy Spożywczej. Jednakże jego głównym atutem były bliskie związki z Arturem Balaszem (zwanym przez złośliwców Don Arturo). Zagórski był członkiem na przełomie lat 90/2000 Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, w latach 1999–2001 kierował gabinetem politycznym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Artura Balasza, od 2009 był prezesem zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Balasz to osoba o dużych wpływach. Jak informował w sierpniu ubr. onet.pl - był jedną z osób, które pomogły dopiąć sojusz Agrounii i Platformy.  Także miał stać za ostatnim porozumieniem/uzgodnieniem w Jasionce z częścią protestujących rolników, którego celem było faktycznie podzielenie i rozbicie strajku rolników. Wreszcie twierdzi się, iż osobiście interweniował, aby Marek Zagórski nie stracił funkcji prezesa Krajowej Grupy Spożywczej.

Jak informowała wp.pl - Mimo wielokrotnych zapowiedzi polityków PO, w tym samego premiera Donalda Tuska, który zapewniał, że na stanowiska szefów spółek kontrolowanych przez państwo będą konkursy, a minister Borys Budka przedstawi transparentne zasady nominacji, były minister rządu PiS utrzymał posadę prezesa KGS bez potrzeby startowania w jakimkolwiek konkursie. W lutym rada nadzorcza KGS odwołała czterech dotychczasowych członków zarządu, ale Marek Zagórski pozostał prezesem. Na pozostałych członków zarządu został rozpisany konkurs.

Wp.pl w marcu br opisała także kolejną dziwną okoliczność. Marek Zagórski, b. minister cyfryzacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, miał być kluczowym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. To on bezprawnie przekazał Poczcie Polskiej bazę numerów PESEL wyborców. Zagórski, który z ministerstwa odszedł do Krajowej Grupy Spożywczej, po zmianie władzy utrzymał fotel prezesa KGS, zniknął z listy świadków komisji.

Początkowo Marek Zagórski był na liście świadków. Dlaczego? Bo wiosną 2020 r. w ramach przygotowań do wyborów kopertowych, które miała zorganizować Poczta Polska, ówczesny minister cyfryzacji Marek Zagórski przekazał Poczcie na płycie DVD dane Polaków z rejestru PESEL. Na takie potraktowanie danych obywateli natychmiast zareagował ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. RPO zaskarżył decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego... Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jednak bezskuteczność czynności ministra, a 13 marca 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał tę decyzję w mocy. Czyli Zagórski bezprawnie przekazał Poczcie dane Polaków.

Po ujawnieniu sprawy przez wp.pl , ostatecznie Marek Zagórski został wezwany w charakterze świadka. Do tej pory nie wyjaśniono dlaczego doszło do czasowego zagubienia świadka.

Fakt, iż Marek Zagórski nadal jest prezesem spółki państwowej KGS, a równocześnie będzie świadkiem przed komisję kopertową nasuwa jednak szereg wątpliwości. Jaka będzie wartość zeznania świadka Marka Zagórskiego i czy jego zeznania przypadkiem nie będą zależne od prostej kwestii: czy będzie dalej lub nie prezesem Krajowe Grupy Spożywczej?


Andrzej Karski

niezależny portal prasowy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka