Jest decyzja Andrzeja Dudy ws. składki zdrowotnej. O tym będzie się długo mówić

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Andrzej Duda zawetuje ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Według Kancelarii Prezydenta, podpis pod nią skutkowałby dalszym kryzysem w dostępie do lekarzy w ochronie zdrowia. Oto porcja najważniejszych newsów dnia.

Prezydent Duda zawetował obniżkę składki zdrowotnej

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustawy, która miała obniżyć składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Informację przekazała minister Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta podczas spotkania z dziennikarzami.

– Ta ustawa budzi poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej – uzasadniła. Dodała, że zmniejszenie wpływów do funduszu zdrowia może skutkować wydłużeniem kolejek do lekarzy. Według głowy państwa,  ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi. Weto do obniżki składki zdrowotnej z pewnością będzie tematem trwającej kampanii wyborczej.  


Tusk: Rząd przedłuży zawieszenie prawa do azylu

Premier Donald Tusk ogłosił, że Rada Ministrów przyjmie uchwałę o przedłużeniu zawieszenia prawa do składania wniosków o azyl w Polsce. Obecne ograniczenia, które obowiązują od 27 marca, miały wygasnąć po 60 dniach – teraz rząd zamierza je przedłużyć, ale potrzebna będzie zgoda Sejmu.

– Presja ze strony reżimu Łukaszenki się nie zmniejszyła. Nadal mamy do czynienia z próbami przemytu ludzi przez granicę – powiedział Tusk. Ograniczenia nie dotyczą m.in. dzieci bez opieki, kobiet w ciąży czy osób poważnie chorych. Organizacje praw człowieka krytykują przepisy jako sprzeczne z konstytucją i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski. 

Wyciek arkusza z matury z matematyki 

Centralna Komisja Egzaminacyjna bada sprawę publikacji zdjęć arkusza maturalnego z matematyki, które pojawiły się na platformie X i Discordzie tuż po rozpoczęciu egzaminu. Dyrektor CKE Robert Zakrzewski potwierdził, że trwa analiza materiałów.

– Wniesienie urządzenia telekomunikacyjnego na salę egzaminacyjną to złamanie prawa, które skutkuje unieważnieniem egzaminu – przypomniał. Podobna sytuacja miała miejsce dzień wcześniej podczas egzaminu z języka polskiego.  


Merz przegrał głosowanie, ale nie rezygnuje z walki  

Szef CDU Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w pierwszym głosowaniu na kanclerza Niemiec. W tajnym głosowaniu poparło go 310 posłów – o sześć za mało, mimo że koalicja CDU/CSU i SPD ma 328 mandatów.

Niemieckie media nazywają to "historyczną klęską". „Sueddeutsche Zeitung” oceniła, że utrata zaufania przez własnych koalicjantów to cios nie tylko dla Merza, ale i całej niemieckiej demokracji.

Mimo porażki Merz nie rezygnuje – zapowiedziano kolejne głosowanie. Trwa ustalanie terminu drugiej tury.  


Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (43)

Inne tematy w dziale Polityka