100 obserwujących
363 notki
1034k odsłony
6999 odsłon

Strategia elastyczności a po naszemu partyzantka, czyli jak Rosja walczy z Covid-19.

Wykop Skomentuj33

Kreml, o czym już pisałem, w walce z pandemia Covid-19 realizuje, jak ją ponoć nazywają urzędnicy administracji prezydenta Rosji, „strategię elastyczności”. W praktyce oznacza to delegowanie uprawnień na poziom regionalny, oraz też resortowy bo z odmienną od innych strategii mamy do czynienia w przypadku rosyjskich sił zbrojnych. Ale jednocześnie nie towarzyszy temu odpowiednie zaopatrzenia w niezbędne środki. Zdaniem rosyjskich obserwatorów to przerzucenie odpowiedzialności na poziom lokalny będzie z jednej strony pogłębiało dysproporcje między np. bogatą Moskwą a ubogą prowincją a z drugiej będzie przynosiło ciekawe, nieraz zaskakujące, zmiany polityczne.

Zresztą tzw. lokalna specyfika już daje o sobie znać. Otóż niedaleko Riazania (ok. 180 km od Moskwy w linii prostej) jest wieś Zaokskoje, w której z grubsza rzecz biorąc mieszka 1100 osób. I w tej wsi stwierdzono, jak dotychczas 14 przypadków infekcji, podczas gdy w 500-tysięcznym Riazaniu takich przypadków jest 21. Mniejsza o to na ile te dane są prawdziwe. Wieś Zaokskoje ogłoszono „ogniskiem koronawirusa” i całą objęto kwarantanną. Polega to na tym, że wszystkie drogi gruntowe prowadzące do zainfekowane wsi rozkopano, a na pozostałych postawiono posterunki. Następnego dnia, po tym jak zarówno wjazd jak i wyjazd został zablokowany, grupa 200 mieszkańców postanowiła „przebić się z okrążenia”. Zamieszczam link do strony gdzie są zdjęcia, zarówno blokady jak i chcących ją przełamać mieszkańców (https://www.rzn.info/news/2020/4/9/zhiteli-zaokskogo-pytayutsya-pokinut-selo.html ). Motywy, jakimi się kierowali mogły być rozmaite, niektórzy nie wierzą w koronawirusową epidemię, inni boją się stracić pracę, jeszcze inni być może zgromadzili się z innych powodów. Wszystko to jednak pokazuje, że władze mają dziś duży problem, bo ludzie nie chcą się stosować do zasad „dystansu społecznego”. Jest to, jak można przypuszczać w części też pokłosie kilkutygodniowej kampanii uprawianej przez państwowe mass media, która skoncentrowana była na udowadnianiu, że z jednej strony Rosja nie jest zagrożona, a samo ryzyko nie jest wielkie.

Ale w tej narracji tez następują szybkie zmiany. Moskwa, która dziś przoduje zarówno w liczbie wyjawionych przypadków infekcji, jak i w skali podjętych działań powołała złożony z lekarzy szpitali w których leczy się zainfekowanych specjalny Komitet Kliniczny. I ten na oficjalnej stronie merostwa zaczął publikować opinie i zalecenia, które zabrzmiały jak sensacja. Do tego stopnia, że fragmenty z nich media podaję jako „pilne” depesze. Cóż takiego powiedzieli moskiewscy lekarze? Po pierwsze w moskiewskich szpitalach nie będzie się rozdzielać pacjentów na tych którzy są chorzy na Covid-19 i na zapalenie płuc. Tego rodzaju zasadę wprowadzono, bo jak oficjalnie przyznano „większa część przypadków notowanych zapaleń płuc są wywołane Covid”. Ta deklaracja potwierdza to, o czym mówi się w Rosji już od dwóch miesięcy, że władze skrywając liczbę infekcji, a przede wszystkim zgonów w wyniku Covid-19, większość przypadków traktowały jak zapalenie płuc. Teraz każdy Rosjanin może to przeczytać „czarno na białym” i skonfrontować z oświadczeniem, które też dzisiaj pojawiło się, a wydane zostało przez Rospotriebnadzor, czyli coś w rodzaju agendy broniącej praw konsumentów i pomyślności obywateli, że w kraju nie odnotowano wzrostu liczby przypadków zapalenia płuc, w porównaniu z latami ubiegłymi. Ktoś tu kłamie. Pewnie niedługo okaże się gdzie znajdowała się prawda, ale kryzys zaufania wobec organów władzy, który w wyniku tych weryfikacji nastąpi będzie nieuchronny. Inna kwestia związana jest ze skalą tego zjawiska o którym informuje Komitet Kliniczny. Jak ujawniono, tylko w jednym moskiewskim Szpitalu Fiłatowskim jest 820 w ten sposób zdiagnozowanych chorych, podczas gdy w tym samym szpitalu chorych na Covid-19 jest 470. W całej Moskwie, dla przypomnienia stwierdzono 6698 przypadków. Osobną kwestią jest przestrzeganie zasad lock down, czyli pozostawanie przez mieszkańców stolicy w domach. Na specjalnej mapie (https://yandex.by/web-maps/covid19/isolation?ll=44.757360%2C53.712338&z=5.25) gdzie można zobaczyć ile osób jest poza domem dla stolicy Rosji przypisany jest o 15.00 dzisiaj wskaźnik 2,7 czyli „dużo osób na ulicach”.

Badania rosyjskich ośrodków demoskopijnych, zarówno Centrum Lewady jak i bardziej pro-rządowego WCIOM pokazują, że zdecydowana większość Rosjan jest zdania, iż kraj jest słabo przygotowany do pandemii. 48 % pytanych uważa, że Rosji nie uda się jej uniknąć, i taka sama liczba badanych jest zdania, że stopień przygotowania do wyzwań jakie ona niesie jest niedostateczny. Zaś 90 % biorących udział w badaniu powiedziało, że są niezadowoleni ze stanu rosyjskiej służby zdrowia. Rosyjski dziennik ekonomiczny Vedomosti pokusił się w związku z tym o analizę stanu przygotowań do walki z pandemią. Jest ona dość pouczająca. Wieloletnia polityka oszczędności, nazywana dla niepoznaki reformowaniem sektora, doprowadziła, że tylko według oficjalnych danych Rosstatu liczebność młodszego personelu medycznego między rokiem 2013 a 2019 zmniejszyło się w Rosji o 265 tys. osób (2,6 razy), średniego personelu w służbie zdrowia do 1.314 mln osób czyli o 9,3 %, a najmniejszy bo 2 % spadek odnotowano w grupie lekarzy. Jeśli idzie o lekarzy ze specjalnością „choroby zakaźne” to ich liczebność spadła o 10 % do 6884 osób (ten ostatni wskaźnik nie wygląda źle, w Polsce jest np. mniejsza liczba lekarzy o tej specjalności na 100 tys.). Niemal 2,4 razy zmniejszyła się w tym czasie liczba łóżek w szpitalach zakaźnych z 149 tys. do 59 tys., w samej Moskwie ponad połowę (z 4823 do 2200). Spadła też liczba chorych zakaźnie, ale w stopniu znacznie mniejszym niźli tempo redukcji tej sfery lecznictwa. W rezultacie o ile np. w 1990 roku w Rosji umierało 0,35 % wszystkich chorych na choroby zakaźne, to w 2018 było to 0,82 %, a Federacja Rosyjska w tej klasyfikacji spadła według danych WHO na 87 miejsce w świecie.

Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka