Blog
Wieści z Rosji
Marek Budzisz
Marek Budzisz dziennikarz, historyk, anality
23 obserwujących 151 notek 224492 odsłony
Marek Budzisz, 13 czerwca 2017 r.

Nawalny, Putin, Solidarność.

722 26 0 A A A

W Moskwie mieszka, według oficjalnych statystyk 13,2 mln ludzi, ale biorąc pod uwagę aglomerację, to nawet 15,3 mln.  Aleksiejowi Nawalnemu, jednemu z liderów rosyjskiej opozycji i organizatorowi marszów i wieców przeciw korupcji władzy nie udało się przez ponad dwa miesiące znaleźć choćby jednego specjalisty, który zgodziłby się nagłośnić jego wczorajszy miting. Wszystkie firmy, z którymi rozmawiano, z nieznanych powodów, nie były w stanie podjąć się takiego zlecenia. W takiej sytuacji Nawalny zdecydował o zmianie miejsca, w którym spotkają się jego zwolennicy. Wieczorem w dzień poprzedzający termin demonstracji wezwał ich, aby przyszli nie na prospekt Sacharowa, ale na ulicę Twerską. Pierwotnie właśnie na Twerskiej zwolennicy opozycji chcieli odbyć zgromadzenie, ale moskiewskie merostwo odmówiło zgody twierdząc, że tam właśnie chce zorganizować festiwal historycznych rekonstruktorów.

Na Sacharowa władza się dobrze przygotowała. Ściągnięto znaczne siły policji i OMON-u, cały teren ogrodzono barierkami, wszyscy chcący demonstrować, dla bezpieczeństwa, musieli przejść przez bramki z detektorami do wykrywania metalu. Decyzja Nawalnego trochę zaskoczyła władze, ale zaraz potem oświadczono – wydano zgodę, więc demonstracja i tak się odbędzie, z Nawalnym czy bez niego. W nieznany sposób nagłośniono wzniesioną scenę, a pilnująca porządku policja zachęcała nawet do wystąpień. W tej sytuacji na scenę wchodził, kto chciał i wygłaszał mowę na dowolny temat. Ten moskiewski Hyde Park chciał przerwać jeden z organizatorów wiecu, zwracając policji uwagę, że to jego organizacja ma oficjalne pozwolenie na odbycie manifestacji i oni winni decydować, kto wygłasza przemówienia, ale został przez nią aresztowany. Podobnie zresztą, jak sam Nawalny, którego zabrano sprzed domu. Teraz media informują, że za zorganizowanie nielegalnej demonstracji (na Twerskiej) ukarany został 30 dniowym aresztem.

Na Twerskiej, gdzie władze zorganizowały w dniu święta narodowego (12 czerwca to rocznica uchwalenie przez zgromadzenie deputowanych ludowych w 1990 roku niepodległości Federacji Rosyjskiej) festiwal historyczny, zjawili się zwolennicy opozycji, głównie młodzież, z flagami narodowymi i zaczęli skandować hasła. Policja wkroczyła do akcji i rozpoczęło się wyłapywanie demonstrantów, pościgi, przepychanki. Wszystko po sąsiedzku z obozami wikingów, starymi kuźniami, w których wykuwano miecze dla staroruskich wojów czy miejscami pojedynków muszkieterów. Z czasem działanie policji stały się coraz brutalniejsze. W sieci obejrzeć można krótki filmik jak OMON-owiec bije w twarz mężczyznę, który wcale nie uczestniczy w proteście, a siedzi sobie spokojnie na tarasie jednej z kawiarni i pije kawę. Aresztowano praktycznie wszystkich, których udało się chwycić, w tym i dziennikarzy. Również i tych, którzy nie dość szybko przemieszczali się w stronę pobliskiej stacji metra. Ostatecznie, jak poinformowały czynniki oficjalne, zatrzymano wg. jednych doniesień 731 osób, wg. innych 866. Władze starają się też bagatelizować znaczenie akcji Nawalnego. Wg. ich informacji w Moskwie w proteście uczestniczyło jakieś 5 tys. osób, co przy ponad 2,5 miliona, które wzięły udział w oficjalnych uroczystościach jest niczym. Ale nawet oficjalne media informują, że demonstrantów było przynajmniej 30 tysięcy, co jest liczbą znaczącą zważywszy na to, że przez ostatnie miesiące władze starały się zrobić wszystko, aby zniechęcić do uczestnictwa w protestach.

Trzeba też odnotować, że demonstracje i wiece opozycji odbyły się w 187 rosyjskich miastach. W 102 przypadkach organizatorzy uzyskali pozwolenie na odbycie wieców, choć władze starały się robić wszystko, aby zniechęcić do uczestnictwa. I tak np. w Kazaniu wydały pozwolenie na jego odbycie – o 7 rano, jakieś 20 km od centrum. W drugiej rosyjskiej stolicy – Petersburgu, demonstracja potraktowana była podobnie jak w Moskwie. Otóż władze zgodziły się na odbycie wiecu, ale na peryferiach i zachęcały nawet zwolenników opozycji do uczestnictwa podstawiając bezpłatne autobusy. Jednak organizatorzy zmienili miejsce, za co natychmiast, jeszcze we własnych domach zostali aresztowani, zaś wszyscy, którzy pojawili się na „nielegalnym” wiecu byli zatrzymywani przez policję – w sumie ponad 500 osób, ale spotkać też można szacunki mówiące o 900 zatrzymanych. W całej Rosji policja zatrzymała ponad 2 tys. osób.

Gdybyśmy chcieli rekonstruować strategię obozu władzy wobec zapowiedzianych przez Nawalnego demonstracji, to wydaje się, że przyjęto scenariusz nękania, zastraszania, zniechęcania do uczestnictwa. Ale nie zdecydowano się na generalny zakaz i masowe aresztowania. Rzadko udzielający się publicznie dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa, generał Bortnikow, pytany przez dziennikarzy o ocenę demonstracji opozycji powiedział jedynie, iż w akcji Nawalnego nie dostrzega zagrożenia bezpieczeństwa dodając zarazem, że każdy musi przestrzegać prawa. Oficjalna narracja miała wyglądać następująco – Rosja jest demokratycznym państwem i każdy może demonstrować, ale przestrzegając prawo. Drugim zamysłem obozu władzy było zestawienie niewielkiej liczby demonstrujących z milionami uczestniczącymi w oficjalnych imprezach.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem byłym dziennikarzem (TVP - Puls Dnia, Życie, Radio Plus) i analitykiem. Obecnie w biznesie. Z wykształcenia jestem historykiem. Obserwuję Rosję, bo tam wiele się dzieje, a Polacy niewiele o tym wiedzą. https://www.facebook.com/Wie%C5%9Bci-z-Rosji-1645189955785088/

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Szanowny Panie. Doradzam uważną lekturę i chwilę refleksji na temat tego co się czyta....
  • Ma Pan rację. W Polsce przyjęła się pisownia pochodząca z j. angielskiego. Poprawiłem.
  • http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-08-17/ambasador-rp-wezwany-do-rosyjskiego-msz-w-sprawie-b...

Tematy w dziale Polityka