Blog
Wieści z Rosji
Marek Budzisz
Marek Budzisz dziennikarz, historyk, anality
23 obserwujących 151 notek 224492 odsłony
Marek Budzisz, 15 lipca 2017 r.

Czy Rosja zaczęła grać na impeachment Donalda Trumpa?

1956 18 0 A A A

W Stanach Zjednoczonych kolejny skandal. Tym razem dotyczy spotkania syna urzędującego prezydenta, też Donalda, z rosyjską adwokat Natalią Weselnicką. Jak argumentuje, pytany przez Moskiewski Komsomolec, Fiodor Łukianow, ekspert ds. amerykańskich i przewodniczący Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, istota skandalu polega na tym, że w Ameryce bardzo źle postrzega się wykorzystywanie, w trakcie kampanii wyborczych, informacji uzyskiwanych z zagranicznych źródeł. A tego właśnie miało dotyczyć spotkanie, które w czerwcu ubiegłego roku odbyło się w Trump Tower. Weselnicka obiecywała, że przekaże młodemu Trumpowi kompromitujące Hillary Clinton dossier. Niczego takiego nie miała, ale zdaniem Łukianowa, nowy skandal może wesprzeć zwolenników impeachmentu amerykańskiego prezydenta, którego prawdopodobieństwo ocenia on na 50 na 50. Zastanawia przy tym nie to, że spotkanie miało miejsce, ale to, że ujawnione zostało po hamburskiej rozmowie Putina z Trumpem. Czyżbyśmy mieli do czynienia z „kontrolowanym przeciekiem”?

Kim jest Natalia Weselnicka? Z informacji, jakie znaleźć można w rosyjskich mediach wynika, że to 42-letnia pani adwokat, która prowadzi praktykę w okręgu podmoskiewskim, gdzie zresztą mieszka, w 700 metrowym domu zbudowanym w jednej z enklaw dla bogatych „nowych Rosjan”. Adwokatem jest od 2007 roku, wcześniej pracowała w jednym z rosyjskich banków komercyjnych, a jeszcze wcześniej w podmoskiewskiej prokuraturze. Jej partnerzy w interesach, klienci i przyjaciele, to również ludzie wywodzący się z okręgu podmoskiewskiego, a przy tym związani z firmami transportowymi (kolejowymi). Należy do nich m.in. Aleksander Mitusow były zastępca prokuratora a potem, kiedy przeszedł do pracy w strukturach rządowych, zastępca ministra transportu obwodu Moskiewskiego. Mitusow jest obecnie wiceprezydentem firmy transportowej SG - Trans, która z kolei jest głównym, strategicznym partnerem struktury kontrolowanej przez Giennadija Timczenkę (Transoil). Timczenko, blisko związany z Kremlem, był współwłaścicielem jednej z największych światowych firm handlujących ropą naftową Gunvor. W przeddzień opublikowania przez Waszyngton listy rosyjskich biznesmenów objętych amerykańskimi sankcjami za zajęcie Krymu, na której się znalazł, sprzedał wszystkie posiadane akcje swemu szwedzkiemu partnerowi. Kiedy Mitusow pracował w podmoskiewskiej administracji jego bezpośrednim przełożonym był Piotr Kacyw, który w 2014 roku został zastępcą dyrektora rosyjskich kolei państwowych. Rosyjski odpowiednik PKP, to państwo w państwie, znane również z gigantycznych defraudacji i niekończących się afer finansowych. Warto przypomnieć, że jeden z istotnych wątków w tzw. mołdawskiej pralni, czyli afery polegającej na „upraniu” za pośrednictwem banków w Mołdawii ponad 20 mld dolarów pochodzących z niewiadomych źródeł, pojawiają się ludzie związani z tą firmą.

Otóż Kacyw ma syna, Piotra, młodego biznesmana, który jest właścicielem firmy Prevezon Holdings. I ta firma oskarżona została przez amerykańskie władze o to, że brała udział w wytransferowaniu, upraniu i zainwestowaniu w nieruchomości położone w Stanach Zjednoczonych części środków ukradzionych w tzw. aferze Magnickiego. Amerykanie zamrozili aktywa młodego Kacywa i rozpoczęło się dochodzenie. Jego pełnomocnikiem i obrońcą przed amerykańskimi sądami była właśnie Weselnicka. Co ciekawe nie mając prawa do prowadzenia praktyki adwokackiej na terenie Stanów Zjednoczonych, ani nawet ważnej wizy, uzyskała imienną zgodę amerykańskiej Prokurator Generalnej (za czasów administracji Obamy) na przyjazd do USA i działanie w imieniu jej klienta. Zgodnie z zasadami, koszty jej pobytu i pracy ponosił amerykański Departament Sprawiedliwości, którego urzędnicy zaskoczeni zostali wysokością rachunków, przedłożonych im do refundacji przez Weselnicką. Były to nie tylko rachunki za hotel, po 1000 dolarów za noc, ale również pochodzące z drogich restauracji, w których odbywała „narady”. Ostatecznie skończyło się na tym, że amerykański podatnik musiał wyasygnować 50 tys. dolarów i grzecznie poinformowano panią adwokat, że nowe rachunki, jeśliby miała chęć je przedłożyć, (co zresztą zapowiedziała) nie będą honorowane. W sprawie młodego Kacywa Weselnickiej udało się doprowadzić do porozumienia z amerykańską prokuraturą. W połowie maja poinformowano, że Kacyw zapłacić musi 5,8 mln dolarów na rzecz amerykańskiego skarbu państwa, a dochodzenie zostanie zakończone i jego zamrożone aktywa uwolnione. Co więcej, Stany Zjednoczone zwrócą się do wszystkich krajów, które w trybie oficjalnym proszone były o udzielenie pomocy w śledzeniu biznesowej działalności Prevzon Holdings, z informacją, że dochodzenie wobec Denisa Kacywa zostało zakończone. W Rosji takie rozstrzygnięcie sporu uznano za wielki sukces, pierwszy raz w historii, udało się, bowiem zakończyć dochodzenie przeciwko rosyjskiemu biznesmanowi na akceptowanych przez niego warunkach. Przedstawiciele amerykańskiej prokuratury też są zadowoleni, bo jak mówią, kwotą, która zostanie wpłacona trzykrotnie przewyższa wielkość „upranych” środków i ponad dziesięciokrotnie zainwestowanych w amerykańskie nieruchomości. Amerykańska przygoda to nie pierwszyzna w działalności biznesowej młodego Kacywa. Jak pisze na łamach Nowej Gaziety Julia Łatynina, wcześniej, bo w 2005 roku, rząd Izraela skonfiskował, oskarżając go o pranie pieniędzy, 5 mln dolarów z jednej z jego firm, a w 2012 roku podobne działania (zamrożono 7 mln dolarów) podjęto w Szwajcarii. Przy czym z pewnością jego działalność nie jest prowadzona bez wiedzy, czy wbrew ojcu. Już po zamrożeniu środków firmy w amerykańskich bankach, młody Kacyw proponował, w charakterze karty przetargowej, że zorganizuje spotkanie swego ojca z przedstawicielami amerykańskich służb, w trakcie, którego „mogliby się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.”

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem byłym dziennikarzem (TVP - Puls Dnia, Życie, Radio Plus) i analitykiem. Obecnie w biznesie. Z wykształcenia jestem historykiem. Obserwuję Rosję, bo tam wiele się dzieje, a Polacy niewiele o tym wiedzą. https://www.facebook.com/Wie%C5%9Bci-z-Rosji-1645189955785088/

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Szanowny Panie. Doradzam uważną lekturę i chwilę refleksji na temat tego co się czyta....
  • Ma Pan rację. W Polsce przyjęła się pisownia pochodząca z j. angielskiego. Poprawiłem.
  • http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-08-17/ambasador-rp-wezwany-do-rosyjskiego-msz-w-sprawie-b...

Tematy w dziale Polityka