6 obserwujących
89 notek
104k odsłony
1337 odsłon

UEFA kontra Polska

Wykop Skomentuj45

image

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Nie tylko przypuszczam, ale jestem wręcz przekonany, że ta ostatnia oprawa Legii będzie jedną z tych, które przejdą do historii i to nie tylko w Polsce.

Z pewnością nie można tu pominąć samych kwestii graficznych, bo fani Legii i wielu innych polskich klubów prezentują bardzo wysoki poziom umiejętności w tej materii.

Przepiękna jest ta oprawa. Prawdziwy majstersztyk. Zrobiła ogromne wrażenie. I to należy docenić.


Całość wywołuje ogromne wrażenie. W Internecie nie brakuje komentarzy wzruszonych osób, którzy doceniającą postawę kibiców.

Ta oprawa znalazła się w wielu mediach na świecie i już wchodzi do historii.

image

Jest ona o tyle niesamowita, że to po prostu fragment podręcznika do historii. Bez żadnych alegorii, skojarzeń. Do głowy polskiego Powstańca, przerażonego dziecka,  uczestnika powstania w polskim mundurze, przystawia pistolet niemiecki żołnierz...

"Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali 160 tysięcy osób. Tysiące z nich były dziećmi" - taki był przekaz historyczny tego transparentu.  Kibice Legii pokazali również całemu piłkarskiemu światu datę Powstania Warszawskiego.

Oprawa na miarę historii Warszawy i Polski - przejmująca w swej wymowie aż do bólu... Oprawa, która pokazuje hekatombę zbrodni ludobójstwa Niemców na powstańcach i ludności cywilnej w Warszawie. Zapewne wielu czytelników mediów zagranicznych po raz pierwszy dowiedziało się czym było Powstanie Warszawskie.

Ta oprawa już teraz wchodzi do historii między innymi za niechlubną przyczyną UEFA, która niemalże tradycyjnie wszczęła postępowanie w związku z transparentem, ale także z racji specyfiki formy.

Nie ulega wątpliwości, że czynnikiem który wzmógł zainteresowanie tym transparentem, jest proste wpisanie się w rywalizację polityki historycznej Polski i Niemiec. A mówiąc dokładnie - zakłamanie polityki historycznej ze strony Niemiec. Oprawa Legii była fantastyczną odpowiedzią na permanentne zakłamywanie prawdy o II Wojnie Światowej i rozmywanie odpowiedzialności Niemców. Zakłamywanie tej prawdy kto był katem a kto ofiarą. I w to właśnie zakłamanie prawdy historycznej włączyła się obecnie UEFA.

Wielu młodych ludzi w Europie widzi w sporcie gigantyczną hipokryzję. Piłka nożna jest w wyjątkowy sposób skomercjalizowana, dzieje się w niej wiele bardzo negatywnych rzeczy. Słyszymy m.in. o korupcji przy wielkich imprezach. Widzimy, też że ogromne pieniądze z oskarżanych o finansowanie terroryzmu państw arabskich są obecne w europejskiej piłce. Nikomu to nie przeszkadza. Nie przeszkadza to działaczom UEFA. To dla nich nie jest żadnym problemem, za to problemem jest prawda historyczna, problemem jest transparent, który tą prawdę przypomina i odkłamuje.

Nie wszyscy są najgorętszymi kibicami Legii, nie wszyscy Legię kochają, ale w tym przypadku cała Polska jest za Kibicami, którzy tą fantastyczną oprawę stworzyli.  

W internecie pojawiają się też apele, by fanów ze słynnej "Żylety" nagrodziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Brawo, brawo, brawo. To świetny pomysł i uważam, że minister Witold Waszczykowski nie powinien się nad tym zbyt długo zastanawiać - mówi Jan Tomaszewski.

Ilustracja z bardzo mocnym przesłaniem momentalnie obiegła media na całym świecie, a o "Powstaniu Warszawskim" dowiedziało się więcej osób, niż kiedykolwiek wcześniej. Poniższy wykres pokazuje, jak wielu internautów nagle zainteresowało się tym tematem i wpisało w przeglądarkę "Google" frazę "Warsaw Uprising" - (tłum. ang. - Powstanie Warszawskie).

image

Tomaszewski skrytykował również opinie osób twierdzących, że "na stadionie nie ma miejsca na politykę". - A minuta ciszy upamiętniająca wielkie postaci i inne tego typu akcje? A minuta ciszy upamiętniająca ofiary terroru? Czy UEFA ukaże nas nie tylko za oprawę ale też za minutę ciszy, za pamięć i Hołd Ofiarom Powstania Warszawskiego? Takich wydarzeń jest w piłce nożnej wiele i nie spotkały się one z reakcją UEFA. To masowy sport i nie ma w tym nic dziwnego. W żaden sposob nie należy też sprowadzić prawdy historycznej do polityki, W żaden sposob nie wolno też sprowadzić oddania czci, hołdu ofiarom ludobójstwa - do rasizmu. Adresatem tych słów niech będzie UEFA.

Jeżeli UEFA rzeczywiście chce prawdy historycznej, to może otrzymać znacznie mocniejszy i bardziej brutalny przekaz o zbrodniach popelnionych przez Niemców. Czy jednak będzie miała odwagę z tą prawdą się zmierzyć?

Czymś wspaniałym jest, że za kibicami Legii stanęła cała Polska - poza oczywiście Lisem i Gazetą Wyborczą. Za tym dziełem Kibiców Legii stoją zwykli ludzie, fani sportu z całej Polski, dziennikarze i politycy.

Już teraz mówi się, że w przypadku ukarania Legii, będzie ogólnopolska zbiórka na ten cel. I jest to bardzo dobre, chwalebne ze My Naród Polski czcimy Krew poległych w czasie Powstanie Warszawskiego.

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport