dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba
440
BLOG

Wielki Kanion Kolorado – zagadka powstania

dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Wielki Kanion Kolorado to prawdziwy cud, który od wieków fascynuje ludzi. Kanion ma ponad 445 kilometrów długości, do 30 kilometrów szerokości i do półtora kilometra głębokości. Jego najgłębszym, ponad 1,5 kilometrowym regionem jest Granitowy Wąwóz.

Warstwy geologiczne kanionu zapewniają wyjątkową okazję do zbadania historii Ziemi i procesów, które ją kształtowały. Geologia kanionu jest podzielona na kilka warstw. Warstwy te składają się ze skał osadowych, metamorficznych i magmowych, które dostarczają dowodów na przeszłość Ziemi. Istnieje kilka teorii na temat powstania Wielkiego Kanionu, w tym teoria, że został on utworzony przez rzekę Kolorado na przestrzeni milionów lat. Jednak naukowcy opierający się na Biblii sugerują, że kanion powstał podczas Potopu, który miał miejsce w czasach Noego, że to katastrofalne wody powodziowe wyrzeźbiły Wielki Kanion w stosunkowo krótkim czasie, a nie przez miliony lat.

Przekazy o Potopie to nie tylko specjalność Bliskiego Wschodu, w tym Pisma Świętego. Potop jest obecny w mitach i legendach z całego świata. Biblijna historia o Potopie z czasów Noego jest uważana przez ewolucjonistów co najwyżej za starożytny bliskowschodni mit. Jednak twierdzenie ewolucjonistów, że legenda o Potopie rozpowszechniła się tylko na Bliskim Wschodzie jest nieprawdziwe. Okazuje się bowiem, że takie opowieści są powszechne praktycznie na całym świecie. Są one obecne także wśród Indian Ameryki Północnej. Przykładem może być plemię Hualapai żyjące w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, w rejonie Wielkiego Kanionu Kolorado. Ich legendy mają wspólne podobieństwa z biblijnym opisem Potopu, dodatkowo wspierając wersję biblijną.

Hualapajowie żyją w zachodniej części Wielkiego Kanionu w stanie Arizona, na terenie rezerwatu stworzonego dla nich w 1883 roku. Hualapai oznacza “Lud z Wysokich Sosen”. W pobliżu miejsca ich zamieszkania w sąsiednim stanie Nevada po drugiej stronie jeziora Mojave znajduje się szczyt górski zwany Wikahme lub Spirit Mountain (dosł. Góra Ducha). Jest on bardzo ważny w mitologii Hualapajów. U jego podnóża znajdują się piktogramy wyrzeźbione w kamieniu, które opowiadają historię o Potopie. Według przekazu Lucille Watahomigie, która należy do starszyzny plemienia, deszcz potopowy padał na ziemię przez 45 dni. Ów Potop wygubił wszystkich ludzi żyjących na ziemi. Piktogramy ukazują statek z ośmiorgiem pasażerów, którzy przeżyli Potop i od których pochodzi cała dzisiejsza ludzkość. Zwiastunem końca Potopu był gołąb, który nadleciał trzymając w dziobie źdźbła trawy. Gdy wody opadały, zaczęły pojawiać się rzeki i jedna z nich wydrążyła Wielki Kanion Kolorado.

Gdy porównamy legendy z przekazem biblijnym na temat Potopu, zauważymy kilka podobieństw. W obu przekazach Potop był ogólnoświatowy. To oznacza, że musiał on przykryć również cały płaskowyż, w którym wydrążony jest Wielki Kanion. W owym Potopie zginęła cała ówczesna ludzkość oprócz garstki ludzi. Ci, którzy ocaleli z Potopu uratowani zostali dzięki łodzi, która unosiła się na powierzchni wód potopowych. Opady deszczu potopowego w micie Hualapai trwają 45 dni – jest to bardzo blisko 40 dni w przekazie biblijnym! Potop przetrwało tylko ośmiu ludzi, praktycznie tyle samo, o ilu mówi Biblia. Pojawia się też gołąb, który trzyma w dziobie roślinę, co jest znakiem, że wody potopu opadły. W opisie biblijnym mamy gołębicę. Różnice należy wytłumaczyć tym, że w wyniku rozproszenia ludzkości po świecie pamięć o potopie zacierała się i nabierała elementów lokalnych. Ponadto Hualapajowie utrzymują, że te legendy są starsze, niż ich kontakty z misjonarzami.

Skąd takie uderzające podobieństwa między opisem biblijnym a legendami indiańskich plemion z drugiego końca świata? Odpowiedź może być tylko jedna: globalny potop musiał naprawdę mieć miejsce na naszej planecie. Co ciekawe, mity mówią też o tym, że to wody potopowe odpowiadają za wydrążenie Wielkiego Kanionu Kolorado. Tę wersję potwierdzają naukowcy kreacjoniści, którzy badają ten cud krajobrazu pod kątem naukowym. Warstwy geologiczne Wielkiego Kanionu były przedmiotem kontrowersji i debat, szczególnie w odniesieniu do wieku Ziemi i słuszności Teorii Młodej Ziemi. Teoria Młodej Ziemi jest formą kreacjonizmu, która zakłada, że Ziemia ma zaledwie kilka tysięcy lat. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że warstwy geologiczne Wielkiego Kanionu powstały podczas biblijnego Potopu i potwierdzają wystąpienie katastrofalnej powodzi, ponieważ wykazują oznaki szybkiego osadzania się i erozji. Kontrowersje wokół wieku Wielkiego Kanionu podkreślają toczącą się debatę między nauką a religią oraz wyzwania związane z pogodzeniem tych dwóch perspektyw.

Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie