Magda Figurska Magda Figurska
270
BLOG

Nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego, Spasiba!

Magda Figurska Magda Figurska Polityka Obserwuj notkę 6
Bartłomiej Sienkiewicz, Katastrofa Smoleńska, list otwarty, Federacja Rosyjska.

Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, był do tej pory kojarzony głównie z resortami siłowymi i służbami specjalnymi. W rządzie Donalda Tuska został ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Prawnuk Henryka Sienkiewicza, jest nie tylko współtwórcą Ośrodka Studiów Wschodnich. Na początku lat 90. wchodził w skład kierownictwa pionów analitycznych Urzędu Ochrony Państwa, był współpracownikiem ministrów spraw wewnętrznych: Krzysztofa Kozłowskiego i Andrzeja Milczanowskiego, za czasów których Adam Michnik bezkarnie „buszował” w teczkach IPN. Jest też, po katastrofie Smoleńskiej, współtwórcą listu otwartego do obywateli Federacji Rosyjskiej, zatytułowanego "Spasiba”, który ukazał się na łamach Tygodnika Powszechnego”, z którym nowy szef MSW współpracował. Oto tekst podziękowań:

Spasiba!

Zwracamy się do obywateli Federacji Rosyjskiej z podziękowaniami i apelem o pojednanie. Jesteśmy pod wrażeniem pomocy i solidarności, jakich doświadczamy od państwa rosyjskiego, a także zwykłych mieszkańców Rosji, w tragicznych dla nas okolicznościach.


My, obywatele Polski, która przez ostatnie siedemdziesiąt lat wciąż nie pogodziła się z utratą swoich najlepszych synów zamordowanych w lesie katyńskim, zwracamy się do obywateli Federacji Rosyjskiej z podziękowaniami i apelem o pojednanie.


W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w pobliżu Katynia, straciliśmy nie tylko głowę państwa, ale i znów, jak przed siedemdziesięciu laty, część elity niepodległej Polski.


Zbrodnia dokonana na polskich oficerach w 1940 roku podzieliła nasze narody na pokolenia. Teraz stoimy porażeni krwią współczesnych, która po raz kolejny wsiąkła w tę samą ziemię. Oba wydarzenia łączy miejsce i ból, ale o ile pierwsze było wynikiem stalinowskiego terroru, dotykającego także samych Rosjan, drugie było nieszczęściem, za które nie można winić gospodarzy.


Przeżywając dzisiejszą tragedię widzimy, że nie jesteśmy sami, tak jak to było siedemdziesiąt lat temu. Są z nami, łącząc się we współczuciu i powszechnie zrozumiałym języku gestów i pomocy, władze i obywatele Rosji – państwa, które jest prawnym sukcesorem ZSRR. Odbieramy te gesty i słowa szczególnie silnie, bo są zaprzeczeniem istoty zbrodni sprzed lat – są manifestacją takiej Rosji, której zawsze życzyliśmy jej mieszkańcom.


Jesteśmy obywatelami Państwa Polskiego, ale i duchowymi dziećmi papieża Polaka – Jana Pawła II. To dziedzictwo zobowiązuje nas do zabrania głosu, niepozostawienia tej solidarności bez odpowiedzi.


Dlatego zwracamy się do rosyjskiego narodu: niech ta nowa krew rozlana pod Katyniem nas połączy, niech pomoże nam pojednać się ze sobą. Niech będzie znakiem nowego początku w relacjach polsko-rosyjskich, relacjach nieobarczonych nieufnością, kłamstwem i urazem. Niech Polacy i Rosjanie wspólnie staną się dla świata przykładem wzniesienia się ponad okrutny los. Bo wierzymy, że łączy nas to samo przekonanie: zło nie zwycięży, zło będzie dobrem przezwyciężone!


Za to dobro, którego od Was doświadczamy w tych dniach, z całego serca dziękujemy. Jesteśmy pełni nadziei, że wspólnie możemy budować dobro w przyszłości – dla Polski, dla Rosji, dla Europy i świata.

Nie uważacie, Drodzy Czytelnicy, że trzeba mieć wielką kulturę, żeby nie zaklnąć?

Proponuję oryginalne danie: SŁOWA W SOSIE OSTRO-GORZKIM,produkt ciężko strawny i kaloryczny, okraszony szczyptą humoru i odrobiną ironii. ================================================= Sprzedaż: www.polskaksiegarnianarodowa.pl, United Express, Warszawa, ul. Marii Konopnickiej 6 lok 227, Tel. 502 202 900

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka