0 obserwujących
46 notek
26k odsłon
1637 odsłon

Czy to TW "Ernest" mógł kupić Rzepę?!

Wykop Skomentuj6

No to robi się ciekawie z Rzepą. Poczytajcie.

Wirtualne Media

Gremi Media zapewnia, że ma pieniądze na zakup całej Presspubliki, czyli udziałów należących do Mecomu i Skarbu Państwa - powiedział w poniedziałek doradca Gremi Media Jarosław Knap. Presspublica to wydawca m.in. "Rzeczpospolitej".

"Nie widzę problemów ze sfinansowaniem tych transakcji przez Gremi Media" - wyjaśnił Knap. Zaznaczył jednak, że "na razie jest za wcześnie, by omawiać finansowe szczegóły tych transakcji, czy zostaną one uiszczone środkami własnymi Gremi Media, czy sfinalizowane w jakiś inny sposób".

"Grupa Gremi jest w doskonałej sytuacji finansowej" - podkreślił. Zwrócił też uwagę, że bank nie udziela kredytów firmom, które nie są wypłacalne.

Knap zaprzeczył spekulacjom medialnym, jakoby Leszek Czarnecki - twórca Getin Holdingu - stał za tymi przedsięwzięciami."To jest transakcja Gremi Media" - podkreślił.

 

Rzeczpospolita, 1 lipca 2008

46-letni Leszek Czarnecki to wrocławski biznesmen, którego majątek jest szacowany na ponad 6 mld złotych (3. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”). Z dokumentów zachowanych na mikrofilmach w Instytucie Pamięci Narodowej wynika, że przez sześć lat współpracował z PRL-owskimi służbami. Najpierw jako tajny współpracownik SB „Ernest”, a potem jako kontakt operacyjny wywiadu PRL „Ternes”.

TW dobrze oceniany

Czarnecki współpracę z SB rozpoczął 9 sierpnia 1980 roku. Miał wtedy 18 lat. Podpisał zobowiązanie do współpracy i został zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie Ernest. Z zachowanych raportów przygotowywanych przez jednego z funkcjonariuszy wynika, że Czarnecki podpisał również deklarację, w której zobowiązał się „udzielić pomocy SB w każdym miejscu i każdej sytuacji” oraz zobowiązanie do przestrzegania prawa stanu wojennego. Przekazywane przez Czarneckiego informacje były bardzo dobrze oceniane przez SB ze względu na „wartość operacyjną”. Funkcjonariusze bezpieki wskazywali, że wynika to z pełnionych przez niego funkcji w lokalnym i ogólnokrajowym NZS oraz znajomości z działaczami „Solidarności”.

Czarnecki był członkiem komitetu założycielskiego NZS na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej, gdzie studiował. Potem został m.in. przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego II Zjazdu NZS, który miał się odbyć we Wrocławiu.

Ponad 90 informacji

„Na spotkania operacyjne, które organizowane były kilkakrotnie w ciągu miesiąca, Ernest dostarczał pisemne i ustne informacje dotyczące m.in. wybranych osób i rodzin, środowiska studenckiego i naukowego. Składał m.in. relacje ze spotkań, zebrań i działalności Niezależnego Związku Studentów (pisownia oryginalna), z przebiegu strajków na terenie Politechniki Wrocławskiej, w których osobiście uczestniczył” – czytamy w jednym z raportów. Znajduje się w nim również informacja, że podczas przeszło dwuletniej współpracy z SB przekazał ponad 90 informacji, „wykazując dużą aktywność i inicjatywę operacyjną”. SB wskazywała, że Czarnecki „umożliwił kontrolę sytuacji w III LO we Wrocławiu”. W jednym z raportów jest informacja, że za swoją pracę dla służb miał być wynagradzany. Nie zachowały się jednak dokumenty wskazujące, ile pieniędzy otrzymywał od SB.

Z zachowanych na mikrofilmach dokumentów wynika, że po dwóch latach współpracy z wrocławską SB Czarneckim zaczął interesować się Departament I MSW (wywiad). Planował on bowiem kilkuletni pobyt w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Chciał wyjechać z Polski m.in. dlatego, że czuł się zdekonspirowany. „Rzekoma dekonspiracja Ernesta jako współpracownika SB okazała się tylko osobistym odczuciem figuranta, nie została potwierdzona żadnymi faktami czy innymi symptomami” – czytamy w jednym z raportów.

Kontakty z wywiadem

W połowie 1982 r. Czarnecki podpisał zobowiązanie do współpracy, tym razem z wywiadem PRL. Formalnie w październiku 1983 r. założono mu teczkę kontaktu operacyjnego o pseudonimie Ternes. Już jako KO wywiadu przeszedł m.in. szkolenie w zakresie pracy operacyjnej za granicą. Ostatecznie Czarnecki nie wyjechał za granicę i dlatego, jak wynika z zachowanych w IPN materiałów, w 1986 r. wywiad zaczął ograniczać z nim kontakt. „Do czasu ewentualnego wyjazdu za granicę Ternes powinien pozostawać na kontakcie WUSW we Wrocławiu, gdzie może być informacyjnie wykorzystany w ramach zainteresowania tamtejszego terenu. W przypadku powstania możliwości wyjazdu Ternesa do USA figurant może zostać ponownie przejęty na kontakt przez nasz Wydział” – czytamy w raporcie z sierpnia 1986 r. sygnowanym przez porucznika Zbigniewa Klimasa.

Bronią go koledzy

O swojej współpracy z SB Czarnecki powiedział kilka lat temu Bernardowi Afeltowiczowi, działaczowi opozycyjnemu, członkowi zarządu NZS na Politechnice Wrocławskiej. Dziś jest on prezesem Getin International, spółki wchodzącej w skład kontrolowanego przez Czarneckiego Getin Holding. – Nie wiem, czy Leszek donosił – mówi „Rz” Afeltowicz. – Nie sądzę, aby donosił na kolegów. Gdyby chciał informować SB o osobach mocno zaangażowanych w działalność opozycyjną, skończyłoby się to aresztowaniami, a niczego takiego sobie nie przypominam – tłumaczy. Afeltowicz podkreśla również, że Czarnecki nigdy nie próbował wyciągać od niego informacji dotyczących polityki lub działań konspiracyjnych. – Jest niezwykle inteligentnym człowiekiem o wybitnych uzdolnieniach operacyjnych, organizacyjnych i analitycznych. Gdyby więc chciał wykorzystać na rzecz SB swój potencjał intelektualny, prawdopodobnie rozniósłby w strzępy podziemie studenckie we Wrocławiu – twierdzi Afeltowicz.

Po dwóch latach współpracy z SB Leszek Czarnecki został przejęty przez wywiad PRL

Wczoraj na konferencji prasowej Czarneckiemu towarzyszyli koledzy z wrocławskiego NZS, którzy stanowczo zaprzeczali, jakoby przekazywał SB informacje o opozycjonistach.

Współpracowałem z SB

Sam Czarnecki w wydanym oświadczeniu przyznał się do współpracy z SB. Stwierdził, że na przełomie 1982 i 1983 r. urwał kontakty ze służbami. „Stało się tak dlatego, że nie chciałem działać przeciwko moim kolegom prowadzącym aktywną działalność opozycyjną” – oświadczył. Poinformował, że próbowano go zwerbować ponownie w 1985 lub 1986 r., a potem na przełomie 1988 i 1989 r. „Po raz ostatni bezskutecznie próbował mnie zwerbować Urząd Ochrony Państwa w roku 1992 lub 1993” – czytamy. Czarnecki oświadczył, że jego związki z PRL-owskimi służbami nie miały wpływu na jego karierę zawodową.

Czarnecki to twórca m.in. Europejskiego Funduszu Leasingowego, potem Getin Holding. Jest też współwłaścicielem LC Corp SA budującej we Wrocławiu najwyższy w Polsce kompleks apartamentowców. Znany z zamiłowania do nurkowania. Chciał też wybrać się w podróż w kosmos.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale