Witek Witek
2035
BLOG

USA nadal chronią Rosję Putina od jakiejkolwiek klęski. Jak długo jeszcze?

Witek Witek Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 85

  Mocno nieudana (na razie) rosyjska ofensywa Grupy Wojsk "Północ" pod niezrównanym dowództwem generała-pułkownika Aleksandra Łapina na ukraiński obwód charkowski pokazała nie tylko mocno ograniczony potencjał sił agresora - pomimo potężnej przewagi w lotnictwie, które bezlitośnie równa z ziemią, lub nawet głębiej - wybija w niej głębokie leje - wszystkie znaczące pozycje Obrońców.
  Pokazała również bardzo niejednoznaczną postawę administracji USA wobec sposobów prowadzenia obrony przez Ukrainę.image
  Słabą sytuację sił rosyjskich na zajętym przygranicznym pasku (czy dokładniej dwóch oddzielnych "wgryzieniach" - mapka powyżej) ratuje przewaga ich lotnictwa, głównie dzięki precyzyjnym bombom szybującym zrzucanym z samolotów daleko w głębi (50-60 km) terytorium Rosji - gdzie nie mogą ich sięgnąć zwykłe ukraińskie środki plot. Za wyjątkiem amerykańskich PATRIOT-ów, ale ich nie może używać za rosyjską granicą bombardowana Ukraina!
  Administracja Prezydenta USA Bidena z jego doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivanem kategorycznie jej na to nie pozwalają!

  Zakaz ten dotyczy nie tylko przeciwlotniczych systemów PATRIOT, ale nawet zwykłych rakiet ziemia-ziemia wyrzutni HIMARS. Uniemożliwia on nie tylko ataki na rosyjskie lotniska wojskowe, skąd startują samoloty masakrujące Ukrainę i jej Obrońców, ale i niszczenie logistyki (zaopatrzenia) wojsk rosyjskich atakujących teraz obwód Charkowa.image

   Post pułkownika ZSU Maszowca sprzed kilku dni:
"Rosyjski generał Łapin to oczywiście wyjątkowy wódz,
Ale to, co czynią jego podwładni, jest poza wszelkimi granicami…
  Najprawdopodobniej nie spoczną, dopóki nie zamienią Wołczańsk w Bahmut lub w Awdijewkę wielkością swoich strat własnych …
 Co więcej, tym razem ich „szanse na sukces” są znacznie mniejsze…
  Na charkowskim kierunku operacyjnym Moskale robią teraz to, co Siły Zbrojne Ukrainy robiły latem ubiegłego roku na kierunku Melitopol (czyli nieudana próby Rekonkwisty południowego Zaporoża - W.), tyle że jeszcze bardziej „krzywo i zezowato”.
  A gdyby udało się w końcu przełamać opór "tych wszystkich Sullivan-ów i Biden-ów", aby zgodzili się na użycie amerykańskiej broni (przede wszystkim rakiet ATACAMS) na tyłach Łapin-owskiego wojska (umieszczonych na terytorium Rosyjskiej Federacji), to sytuacja tych łajz może w ogóle nabrać charakter dramatyczny…"
imageimage   Chodzi tu o wielką szansę zadania armii rosyjskiej poważnych strat w sile żywej, sprzęcie i materiałach, gdyby tylko USA zgodziły się w końcu na użycie przez broniącą się Ukrainę rakiet precyzyjnego rażenia średniego zasięgu ATACAMS MGM-140 do niszczeniu atakującego wroga również na jego terytorium.

  W tej chwili atakująca obwód charkowski rosyjska Grupa "Północ" korzysta z magazynów broni i składów paliw znajdujących się na terytorium Rosyjskiej Federacji zaledwie kilkanaście km od miejsc walk, ale z powodu zakazu nałożonego przez rząd Prezydenta USA Bidena nie mogą być one atakowane przez obrońców Ukrainy (bronią amerykańskiej produkcji). A i tak logistyka Rosjan walczących w Wołczańsku już mocno trzeszczy - donosi dowództwo ukraińskiego Zgrupowania "Chortyca" [Хортиця].

  Coś podobnego było podczas Powstania Warszawskiego 1944 roku - Niemcy bezkarnie i bezpiecznie używali warszawskiego lotniska Okęcie do precyzyjnych bombardowań pozycji obronnych Powstańców, a znajdujące się 10-12 km od tego lotniska wojska sowieckie na Pradze Południe (na obecnym Wale Miedzeszyńskim) - nominalnie sprzymierzone, będące w antyhitlerowskiej koalicji i szczodrze korzystające z amerykańskiej pomocy Lend-Lease (m.in. otrzymały ponad 21 tysięcy samolotów + połowę benzyny lotniczej zużytej podczas tej wojny + 15 milionów par butów, w tym dla lotników) nie wystrzeliły przez 44 dni ani jednego pocisku w stronę niemieckiej bazy lotniczej, aktywnie bombardującej polskie pozycje obronne i zabijające dziesiątkami tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy Polski.imagePołożenie wojsk 31 lipca 1944 - powyżej /|\  i 4 sierpnia 1944 - poniżej \|/image

  Obecnie największym atutem ZSU (oprócz niezmiennie dzielności i upartości ich Żołnierzy-Obrońców) - w uzbrojeniu - są rakiety precyzyjnego rażenia średniego zasięgu ATACAMS MGM-140. Oczywiście Made in USA. A Stany Zjednoczone nie pozwalają Ukrainie dostarczonego przez nie uzbrojenia używać na terytorium Rosyjskiej Federacji - oczywiście w uznawanych przez siebie granicach tej Federacji czyli na stan "zaklepany" w Memorandum Budapesztańskim 1994 r. gwarantującym nienaruszalność granic Ukrainy m.in. przez Rosję i USA. Rosja zmieniła swoje zdanie w sprawie granic i uznaje za swoje terytorium wszystkie ziemie, które chce... Jak w anegdocie.
   Amerykańską bronią mogą Ukraińcy bić po agresorach tylko na zajętych przez nich ziemiach Ukrainy, natomiast gdy tylko taki najeźdźca, przeważnie zbrodniarz i prawie zawsze grabiciel przekracza z powrotem starą granicę ukraińsko-rosyjską, to staje się dla broni Made in USA zakazanym celem. Dotyczy to oczywiście rosyjskich składów, magazynów broni, amunicji i paliw używanych do podbijania dalszych terenów Ukrainy i zabijania jej Obrońców, a często i cywilnych mieszkańców, jak np. ostatnim weekendem w supermarkecie w Charkowie.
   Oczywiste, że wykorzystują to szczurzo-przebiegłe Kacapy nie tylko dla bezkarnego gromadzenia i przechowywania broni i paliw wykorzystywanych w działaniach przeciw Ukrainie, ale również w stosunkowo bezpiecznym (sic!) przygotowywaniu swoich oddziałów przed wyruszeniem do walki.
   Miało to miejsce również przed rozpoczęciem "Ofensywy Charkowskiej" Grupy Wojsk "Północ" generała Łapina. Ukraińcy wiedzieli i widzieli gromadzenie się wojsk rosyjskich przy granicy państwowej w rejonie obwodu charkowskiego, ale z powodu wyżej omówionego amerykańskiego zakazu na dokuczanie wrogowi na jego nietykalnym terytorium, mogli im tylko z daleka pogrozić palcem.
   Ale gdyby TERAZ, w momencie, gdy ukraińsko-rosyjskie zmagania o "metropolie" Wołczańsk i Lipcy są w operacyjnej równowadze, ZSU uderzyłoby silnie i celnie w logistykę (zaopatrzenie i posiłki) armii generała Łapina, to musiałaby się ona posypać nie gorzej niż zagony Tuchaczewskiego pod Warszawą latem'1920 roku...

  Kolejny raz przebieg tej wojny zależy tylko od decyzji Białego Domu.
Chyba dlatego ona jest...

  Dlatego jako "dobrze poinformowany optymista" (czy raczej doświadczony gorzkimi rozczarowaniami obserwator) wątpię, aby taka zgoda została wydana, dopóki wpływ na PotUS-a Bidena ma jego doradca Jake Sullivan. F.D.Roosevelt też miał takiego najbliższego doradcę. Nazywał się Hopkins i okazał się przyjacielem i agentem Związku Sowieckiego.

  Ta sytuacja, kiedy USA dawkuje Ukrainie pomoc wojskową jak umierającemu kroplówką, aby ta broniła się jeszcze-jeszcze, ale, broń Boże! nie pokonała Rosji na polu walki przypomina mi ostatnią walkę wspaniałego i uniwersalnego blockbustera "Gladiator".


  Przebiegły i ostrożny (jak Putin) cesarz-uzurpator Commodus daje w prawdzie Gladiatorowi miecz, ale podstępnie rani go sztyletem pod łopatkę skutecznie ograniczając jego zasięg i siłę. Licząc w ten sposób na swoje zwycięstwo w niby sprawiedliwym pojedynku.
  Tak samo Ukraina dostaje od USA (just like Commodus) skuteczną broń przeciw Rosji, ale z ograniczonym zasięgiem działania.
  W pierwszym roku wojny były to rakiety HIMARS strzelające bardzo celnie, ale tylko na dystans 85 km. Po fiasku ofensywy na Melitopol w kolejnym roku zdecydował się Biden-Commodus wesprzeć osłabioną Ukrainę bardzo ograniczoną ilością (20-30 szt.) rakiet lecących na odległość 165 km.
  W kwietniu tego roku, po 6-miesięcznej przerwie dostaw WSZYSTKIEGO co mogło by zranić Moskala, Wuj Sam "szarpnął się na gest" i przekazał właśnie upragnione / postulowane od 2 lat ATACAMS-y z zasięgiem 300 km. Od razu na Krymie i Donbasie zaczęły płonąć rosyjskie lotniska i najnowocześniejsze wyrzutnie opl S-400. A nie mogli wcześniej?

  Teraz takim commodusowskim podstępnym pchnięciem sztyletem pod łopatkę szlachetnego Bohatera wydaje się to nielogiczne i niesprawiedliwe ograniczenie działania ukraińskich ATACAMS-ów (i PATRIOTÓW) na teren odległy ledwo o 6-7 km od bohatersko broniącego się przed kacapskimi grabieżcami sedesów i pralek ukraińskiego miasta Wołczańsk!

- "Mister President, Tear down this wall!" - chciałoby się dokrzyczeć do gospodarza Białego Domu, nie bacząc, że to przygłuchawy senny staruszek, a Jake Sullivan bardzo kocha Rosję (pewnie niebezinteresownie jak nasz Tomek Szmydt).


  Ale mimo wszystko - w tym roku najważniejszy na świecie Election Day, a Nadzieja umiera ostatnia...
(opublikowane 10:30)

Up-date Z OSTATNIEJ CHWILI:  USA POZWOLIŁY UKRAINIE ATAKOWAĆ CELE W ROSJI!
Ukraine can:
▪️Conduct counter-battery fire (including MLRS/Himars).
▪️Intercept Russian missiles over Russian territory.
▪️Intercept Russian aviation, which launches bombs in the direction of Ukrainian territory.
▪️Strike at Russian troops near the border with Ukraine.
▪️Strike Russian ammo warehouses and logistics centers with on the other side of the border.
Ukraine can’t:
▪️Launch long-range missiles such as ATACMS to strike military targets deep inside Russia.
▪️Strike Russian aircraft stationed on the ground.
▪️Strike civilian infrastructure (this probably also applies to dual-use infrastructure).

+ nowy pakiet pomocy Ukrainie od Szwecji
government.se/press-releases/2024/05/military-support-package-16-to-ukraine--new-capability-to-strengthen-ukraines-air-defence-and-support-to-meet-its-prioritised-needs
+ USA w Texas otwiera nową fabrykę amunicji 155 mm
rferl.org/a/artillery-shells-ukraine-manufacturing-us-army/32971195

Up-date 2/6 GROŹNA WYRWA W OBRONIE CZASIW JARU - KALYNIWKAimageimageTO SAMO SKRZYŻOWANIE UL. LISNOJ /ŻOVTNEVA i POZYCJE ROSYJSKICH WOJSK W BOHDANIWKA 4/05imageimagehttps://www.youtube.com/watch?v=kY2tF7d8I0g

   "Putin is running out of time, and that applies to his entire rule. Every time the West decides to helping Ukraine with another large package, Russia is getting out of balance. The most telling part is that Ukraine performs beyond expectations even with one hand bound to the back, denying Russia any strategic gain and killing scores of Russian manpower." Bloombeg

!!! Fundacja React Foundation https://reactfound.com chce dostarczyć obrońcom Czasiw Jaru (56.brygada) jeszcze jedną mini-koparkę i pierwszego ewakuacyjnego quada 4x4 !!!imageimage
Inni też zbierają na koparkiimageExcavators to save lives - paypal.com/pools/c/94gFbMzqdJ
- ALE MY ROBILIŚMY TO JAKO PIERWSi! reactfound.com/poznajecie-potwora-koparka
reactfound.com/wspieram

Witek
O mnie Witek

  "..kilka Twoich powstańczych tekstów pisanych w sierpniu 2009 i Twoje komentarze i interpretacja faktów w tym opis próby połączenia Starego Miasta z Żoliborzem są niesamowite. Powiem szczerze, że te Twoje teksty, wraz z książką Zbigniewa Sadkowskiego "Honor i Ojczyzna", należały do głównych motywów mojego zainteresowania się szczegółami." ALMANZOR 22.08 ..."notki Witka, które - pisane na dużym poziomie adrenaliny - raczej się chłonie niż czyta." " Prawda o Powstaniu, rozpoznawana na poziomie wydarzeń związanych z poszczególnymi pododdziałami, osobami, czy miejskimi zaułkami ma niespodziewaną moc oczyszczania Pamięci z ideolog. stereotypów i kłamstw. Wszak Historia w gruncie rzeczy składa się z prywatnych historii. Prawda na poziomie Wilanowskiej_1 jest dużo bardziej namacalna i bezdyskusyjna niż na poziomie wielkiej polityki. Spoza Pańskiego tekstu wyłania się ten przedziwny napęd Bohaterów, o których Pan pisze. I nawet ten najgłębszy sens Ofiar, czynionych bez patosu i bez zbędnych górnolotności" JES pod "Dzień chwały największej baonu "Zośka" "350 lat temu Polakom i Ukraińcom zabrakło mądrości, wyrozumiałości, dojrzałości. Od buntu Chmielnickiego rozpoczął się powolny upadek naszego wspólnego państwa. Ukraińcy liczyli że pod berłem carów będzie im lepiej. Taras Szewczenko pisał o Chmielnickim "oj, Bohdanku, nierozumny synu..." Po 350 latach dostaliśmy, my Polacy i Ukraińcy, od losu drugą szansę. Wznieść się ponad wzajemne uprzedzenia, spróbować zrozumieć że historia i geografia dając nam takich a nie innych sąsiadów (Rosję i Niemcy) skazały nas na sojusz, jeżeli chcemy żyć w wolnych i niepodległych krajach. To powrót do naszej wspólnej historii, droga oczywiście ryzykowna na której czyha wiele niebezpieczeństw(...) "Более подлого, низкого, и враждебно настроенного к России и русским человека чем Witek, я в Салоне24 не видел" = "Bardziej podłego, nikczemnego i wrogo nastawionego do Rosji i Rosjan człowieka jak Witek, w Salonie24 nie widziałem" AKSKII 13.2.2013

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka