wzmianka wzmianka
391
BLOG

Polska. W styczniu 16,9% energii z OZE

wzmianka wzmianka OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Podsumowałam dane za styczeń 2022 w zakresie udziału energii wiatrowej i słonecznej w obserwowanych sieciach w Polsce i w Kalifornii. Oto podstawowe dane pobrane z archiwum PSE oraz Caiso:Średnia moc, MW

Wiatr, MW Słońce, MW Razem, MW (%)
Polska, dane PSE 21 165 3 403 180 3 583 (16,9%)
Kalifornia, dane Caiso 23 417 1 303 2 751 4 054 (17,3%)

Proszę pracowitego niedowiarka o sprawdzenie moich wyliczeń, bo sama sobie niedowierzam. Słuchając i czytając o zapóźnieniu Polski w zakresie wykorzystania zielonej energii trudno nie nabawić się kompleksów.

W poprzednich moich notkach omówiłam już zalety i przywary energetyki wiatrowej. W Polsce wiatry są przypisane okresowi jesienno-zimowemu, w Kalifornii jest odwrotnie. W obu przypadkach wiatr w ciągu dnia wije gniazda dla energetyki słonecznej. Kalifornijskie słońce jest zawsze o dwa lub trzy nieba wydajniejsze od tego które świeci nad naszymi głowami. Oto kilka danych o pozyskiwaniu energii słonecznej w styczniu 2022 roku:

Tylko w ciągu 307 godzin z 744 godzin pełnego miesiąca rejestrowano dostawę energii od 1 do 2744 MW, co potwierdza wysoki stopień zainwestowania w fotowoltaikę. W roku 2020 moc instalacji PV zwiększyła się w Polsce o 150% i w kolejnych latach rośnie nadal. Osoby, które są gotowe oddać życie za czyste powietrze i klimat powinny to zauważyć.

Mam jeszcze jedną obserwację dotyczącą dostępnej bazy gazu ziemnego w Polsce. Z uporem maniaka jeden, a może kilku posłów z opozycji twierdzi w rozmowach z dziennikarzami, że Polska ma pokrycie w wysokości 1/4 zapotrzebowania z własnych źródeł. Tak kiedyś było, a bywało jeszcze lepiej. W roku 2020 wg danych BP wydobyto w kraju 3,9 mld metrów sześciennych gazu przy zużyciu 21,6 mld m3, co stanowi 18%, a nie 25%. Dlaczego takich byków w wypowiedziach na żywo nikt nie zauważa i nie prostuje? 


http://www.caiso.com/Documents/ProductionAndCurtailmentsData_2022.xlsx 

https://www.pse.pl/obszary-dzialalnosci/krajowy-system-elektroenergetyczny/zapotrzebowanie-kse 

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych 

 https://www.bp.com/content/dam/bp/business-sites/en/global/corporate/pdfs/energy-economics/statistical-review/bp-stats-review-2020-full-report.pdf 


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka