Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
45
BLOG

Papież-liberał? Prawie.

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 30

Przemówienie Papieża Benedykta XVI w ONZ w ostatni piątek jest tym samym dla idei praw człowieka, czym pamiętne przemówienie Papieża Jana Pawła II w polskim Sejmie 11 czerwca 1999 było dla idei demokracji. Tak samo jak Jan Pawel II postawił kropkę nad „i” w długim marszu Kościoła Katolickiego do uznania demokracji za najwyższą polityczną formę realizacji godności ludzkiej, tak Papież Benedykt, w przemówieniu, które warto przeczytać w całości:http://www.un.org/webcast/pdfs/Pope_speech.pdf nie pozostawił miejsca na żadne wątpliwości co do prymatu ideału „praw człowieka” w dzisiejszej doktrynie Kościoła. Jestem umiarkowanie ciekaw, jak różne nasze dinozaury, przyzwyczajone do wypowiadania słów „demokracja” i „prawa człowieka” wyłącznie z szyderstwem i niechęcią, poradzą sobie z tym; pewno przemilczą, ale – powtarzam – nie interesuje mnie to aż tak bardzo.

Natomiast naprawdę ciekawe jest zwrócenie uwagi na to, że w swym przemówieniu Benedykt XVI zawarł trzy inne, bardzo ważne idee, związane z „prawami człowieka”.

Po pierwsze – że prawa człowieka należy „promować”, bo jest to najbardziej skuteczny środek zmniejszania nierówności między narodami, a także zapewnienia bezpieczeństwa- i że interwencja humanitarna, będąca obowiązkiem społeczności międzynarodowej, nie powinna być traktowana jako zamach na suwerenność; wprost przeciwnie, zaniechanie jej może „przynieść prawdziwą szkodę”.

Po drugie – że prawa człowieka mają charakter uniwersalny, a więc zachowują swą ważność „we wszystkich czasach i dla wszystkich narodów”.

I po trzecie, co jest z punktu filozoficznego najciekawsze, że idea praw człowieka, wyrażona w „Powszechnej Deklaracji” sprzed 60 lat, stanowi rezultat zbieżności „różnych tradycji religijnych i kulturalnych, z których wszystkie są motywowane wspólną chęcią umieszczenia osoby ludzkiej w centrum instytucji, praw i działań społecznych”.

Otóż tak się składa, że zgadzam się – o czym pisałem wielokrotnie i od lat – z każdą z tych trzech idei. Też uważam, że „prawa człowieka” mają charakter uniwersalny i nie zależą od jakiegoś etapu rozwoju cywilizacyjnego, od koloru skóry czy od religii; tez uważam, że gdy się da, należy ich realizację rozprzestrzeniać na te kraje, które ich nie respektują, i też uważam, że prawa człowieka mogą mieć rozmaite uzasadnienia filozoficzne i religijne i że nie ma jednego, uprzywilejowanego filozoficznie dla nich uzasadnienia.

Nie, nie chcę tak „przeinterpretować” Benedykta XVI by zamienić go w liberała, takiego jak John Rawls, Ronald Dworkin czy Wojciech Sadurski, by wymienić trzech najbardziej znanych (no dobrze, żartuję, dwóch znanych na świecie a trzeciego znanego w San Domenico di Fiesole). Jest oczywiste, że dla Benedykta XVI wizja praw człowieka wypływa z Jego wiary religijnej – ale jednocześnie podkreśla on, że wizja ta może opierać się na różnych podstawach religijnych czy kulturowych.

Faktem jest, że Papież powiedział też, że religii nie należy zamykać w sferze prywatnej – ale akurat w tej kwestii w pełni zgadzam się, w przeciwieństwie do niektórych innych liberałów. Powiedział też, że – przy zachowaniu idei „jedności osoby ludzkiej”, należy „ściśle odróżnić płaszczyznę obywatela od płaszczyzny wyznawcy”.

Z punktu widzenia liberała, wolność religijna, o której dużo i żarliwie mówił Benedykt XII w ONZ, jest gatunkiem szerszego ideału wolności osobistej, który obejmuje przede wszystkim autonomię ludzką w dziedzinach, w których religia ma swoje nakazy i zakazy, ale co do których prawo świeckie powinno być indyferentne. To zupełnie naturalna różnica.

Ale nie powinna ona zacierać faktu, że wybitny filozof Joseph Ratzinger wypowiedział, z całym autorytetem swojej wielkiej funkcji duchowej i politycznej, myśli głęboko liberalne o prawach człowieka. Bardzo mnie to cieszy.

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka