wyszehrad.com wyszehrad.com
692
BLOG

Zmiany nazw ulic i placów w Budapeszcie

wyszehrad.com wyszehrad.com Rozmaitości Obserwuj notkę 2

Podczas swej środowej sesji rada m.st. Budapesztu dokonała zmian nazw 26 ulic i placów. Patronami miejsc w stolicy Węgier zostali m.in. minister finansów i premier z przełomu XIX. i XX. wieku, Kalmán Széll (jego nazwiskiem  nazwano także plan gospodarczy rządu Viktora Orbána), papież Jan Paweł II oraz Elvis Presley. Gorącym orędownikiem zaprowadzonych zmian jest burmistrz Budapesztu, István Tarlós.

 
Imię Kalmána Szélla nosić będzie plac, który od 1945 nazywał się Placem Moskiewskim (Moszkva tér). Tym samym miejsce to odzyska swego przedwojennego patrona.
 
Tymczasem Plac Republiki (Köztársaság) otrzyma imię Jana Pawła II. Przy placu tym w okresie demokracji ludowej mieściła się główna siedziba Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej.
 
Z kolei park rozciągający się w okolicach peszteńskiego przyczółku Mostu Małgorzaty otrzymał imię słynnego piosenkarza, Elvisa Presleya.
 
Spośród innych zmian warto wspomnieć o przemianowaniu mostu Lágymányosi (Lágymányosi híd), znajdującego się w południowej części miasta o nazwie Lágymányos, na most Franciszka Rakoczego (Rákóczi Ferenc híd). Nowy patron mostu to węgierski bohater narodowy, magnat, który przewodził antyhabsburskiemu powstaniu trwającemu w latach 1703-1711, a znanego jako powstanie Rakoczego. Tymczasem ulica Nagybátonyi (Nagybátonyi utca) otrzyma imię piłkarza Nándora Hidegkutiego, członka słynnej węgierskiej „złotej drużyny” z lat 50., uznawanego przez niektórych za jednego z najlepszych pod względem technicznym piłkarzy w historii.
michal
Źródło: budapestsun.hu
 
Tekst ukazał się na portalu www.wyszehrad.com

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości