Ars Longa Vita Brevis
Krótko (albo i nie) o rzeczach ważnych i nieważnych
14 obserwujących
40 notek
65k odsłon
  1500   2

Ocalone fotografie

Jerzy Troszczyński, fot.archiwum
Jerzy Troszczyński, fot.archiwum

Call to Action: Nie uratujesz żadnego życia poprzez wsparcie tej konkretnej akcji ... ale możesz pomóc uratować kawał historii polskiej kinematografii. Zatem - Kultura Cię wzywa!

A o co w ogóle chodzi? Czemu dybiemy na wasze PLN-y? To dosyć proste lecz jednocześnie tak nieprawdopodobne, że aż realne. Odnaleziony został wielki zbiór tysięcy fotografii z lat 1958-77, z każdego chyba planu filmowego (włącznie z backstage'm) jaki wówczas miał miejsce. Zbiór potężny, niewidziany dotąd ludzkim okiem. A więc - Gołas, Holoubek, Zawadzka, Olbrychski, Cybulski, Pola Raksa ... Zbiór ten wymaga mnóstwo pracy - i nakładów.

Prace na zbiorze polegać będą na profesjonalnej digitalizacji i opracowaniu technicznym, a następnie udostępnieniu Wam wszystkim w formie tradycyjnej wystawy na ekspozytorach oraz galerii online a także powiązanego z nią multimedialnego portalu internetowego, odnalezionych w 2019 r, nieznanych do tej pory szerokiej publiczności fotografii i fotosów z planów filmowych jednego z najznakomitszych fotografów filmowych i zarazem aktora - Jerzego Troszczyńskiego. Okres działalności i aktywności artystycznej Jerzego Troszczyńskiego obejmuje lata 1955 - 1977: był on świadkiem powstawania największych, legendarnych polskich produkcji kinowych z udziałem najznamienitszych aktorów polskich. Nagła śmierć Troszczyńskiego w roku 1977 przerwała jego rozwijającą się karierę, zaś posiadane przez rodzinę zbiory znalazły się w posiadaniu Filmoteki Narodowej. Wszystkie? Otóż nie. W roku 2019, w sposób przypadkowy, realizatorzy projektu (czyli my) odnaleźli tysiące negatywów i odbitek stykowych z archiwum Troszczyńskiego i postanowili przywrócić je do życia.

Opracowywany przez nas zbiór obejmuje łącznie kolekcję ok ... 7 000 (!!!!!) zdjęć i fotosów wykonanych na najbardziej znanych planach filmowych okresu powojennego do roku 1977, z czego do digitalizacji i opracowania wyselekcjonowaliśmy 3 000 najciekawszych naszym zdaniem zdjęć. Ta kolekcja pozostała z niewiadomych powodów poza wspomnianym głównym zbiorem, przekazanym Filmotece Narodowej w latach osiemdziesiątych, i została odnaleziona w trakcie porządkowania pamiątek po autorze - można więc powiedzieć, iż na ostatnie czterdzieści lat ślad po niej zaginął. Przedstawiany tu zbiór nie tylko nie był opracowywany, digitalizowany i upowszechniany przez kogokolwiek lub cokolwiek ale przez ostatnie 43 lata nikt nie wiedział o jego istnieniu i nikt go nie widział.

Podsumowując: zasadniczym celem naszej pracy jest ukazanie nieznanych i niepublikowanych dotąd i nie widzących światła dziennego od ponad 40 lat prac jednego z najznakomitszych polskich fotografów filmowych - Jerzego Troszczyńskiego. Zbiór prac, które zostaną udostępnione publiczności obejmuje zarówno fotosy filmowe z większości najbardziej znanych polskich dzieł kinematograficznych, jak również niepublikowane dotąd portrety gwiazd polskiego ekranu, reżyserów, twórców kultury i sztuki oraz zdjęcia prywatne i półprywatne tychże.

Dodatkowo, aby urozmaicić i wzbogacić nasze działania, planujemy w roku 2021 zarejestrować i opublikować mini-wywiady / notacje ze znanymi i uznanymi polskimi aktorami filmowymi - m.in. żyjącymi bohaterami prac Jerzego Troszczyńskiego. W oparciu o pozyskane dotąd opinie polskiego środowiska filmowego, jak również deklaracje poszczególnych artystów - żyjących jeszcze bohaterów prac Jerzego Troszczyńskiego, liczymy na udział w projekcie co najmniej 10 najznakomitszych polskich aktorów XX w. w wernisażach naszej wystawy oraz przyjęcie przez nich roli ambasadorów projektu. Wszystkie spotkania z artystami i ich wspomnienia zostaną zarejestrowane w formie video i opublikowane.

A więc? Chcesz wesprzeć nasz projekt? Wejdź na naszą zbiórkę:

https://zrzutka.pl/najwieksi-polscy-aktorzy-w-fotografii-artystycznej-nieznane-dotad-zdjecia


SŁOWO O TWÓRCY ...

Jerzy Troszczyński od 1958 roku dokumentował pracę na planach filmowych polskich produkcji. Pierwsze plany filmowe, na których gościł to: „Zamach” Passendorfera, „Rancho Texas” Berestowskiego i „Orzeł” Buczkowskiego. Dość szybko reportaże z planów stały się jego specjalnością. W 1960 roku rozpoczął współpracę z „Ekranem” i „Wiadomościami Filmowymi”, lecz już wkrótce jego zdjęcia zaczęły ukazywać się w większości periodyków ilustrowanych i w książkach o filmie. Indywidualne sesje zdjęciowe aktorów i reżyserów, niekiedy i zagranicznych, uzupełniały artykuły o tematyce filmowej. W latach 1970 - 71 był członkiem redakcji „Magazynu Filmowego”, a po jego upadku związał się z tygodnikiem „Film”.

... I SŁOWO O REALIZATORACH

TOMASZ TROSZCZYŃSKI (SYN JERZEGO TROSZCZYŃSKIEGO, FOTOGRAF, FILMOWIEC) - O SOBIE:

Fotografia fascynowała mnie od dziecka. Ojciec, znany polski fotografik i aktor Jerzy Troszczyński, po łódzkiej Filmówce był fotoreporterem i dziennikarzem filmowym. Podarował mi pierwszy aparat fotograficzny, pokazał do czego służy i nauczył z niego korzystać. Zabierał na plany filmowe, gdzie nauczyłem się fotografii, a przy okazji zaraziłem filmem. Przez kilka lat robiłem zdjęcia dla polskiej prasy filmowej oraz prywatne sesje fotograficzne artystów scen polskich (np. Jadwiga Barańska, Henryk Gołębiewski, Michał Lonstar). Jestem również współautorem zdjęć do komiksu ,,Kwapiszon” Bohdana Butenki i autorem zdjęć na okładkach książek.

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura