34 obserwujących
2620 notek
638k odsłon
96 odsłon

147 lat temu Verlaine postrzelił Rimbauda

Wykop Skomentuj2

147 lat temu Verlaine postrzelił Rimbauda


Nieustające ekscesy, Verlaine i Rimbaud, para, która została uformowana i zdeformowana.


Zakochany w Rimbaudzie Verlaine porzucił w 1872 rodzinę i udał się z Rimbaudem we włóczęgowską podróż po Francji. W lipcu 1873 po kłótni Verlaine postrzelił Rimbauda, został aresztowany, rewizja ujawniła kompromitujące kochanków listy miłosne. Verlaine został skazany na dwa lata więzienia. Rimbaud powrócił do Charleville i dokończył swój słynny cykl Sezon w piekle. W 1874 Rimbaud napisał wizjonerskie i nowatorskie formalnie Iluminacje, zawierające pierwsze francuskie poematy napisane wierszem wolnym. Poezja, która wpływa na całe pokolenie: 

Paul Claudel poznaje świat idei poprzez iluminację, obcując z architekturą sakralną i właśnie poezją Rimbauda. Przełomowym wydarzeniem w jego życiu jest impuls, jakiego doświadcza w jednej z paryskich katedr. Od tego momentu sprawy wiary stają się dla niego ważniejsze od estetyki literackiej.


image

Rewolwer, za pomocą którego Paul Verlaine będzie próbował zabić Artura Rimbauda. 


Najsłynniejsza broń w historii literatury francuskiej, której użył Paul Verlaine, gdy próbował zabić swojego kochanka Arthura Rimbauda, sprzedano za 434 500 euro na aukcji w Paryżu. Christie podała, że cena 7-milimetrowego sześciostrzałowca, który prawie zmienił bieg światowej literatury, była ponad siedmiokrotnie większa niż cena wystawiona.


Kiedy Rimbaud ogłosił, że chce wyjechać do Paryża, 10 lipca 1873 r. Wybucha kłótnia z Verlaine, który zszedł na dół, by kupić rewolwer, załadował, zszedł do pobliskiego bistro, gdzie wypił piwo, a potem wrócił do hotelu. Pijany, trzy metry dalej, udaje mu się postrzelić Rimbauda w nadgarstek, druga kula utknęła w podłodze. Rana jest powierzchowna.


Verlaine jest aresztowany i ścigany ale z zarzutem za pederastyczną niemoralność i swoją przeszłość partnerską z poetą a nie za przemoc wyrządzoną Arthurowi Rimbaudowi. Werdykt to dwa lata więzienia. Absynt i alkoholowe uzależnienie. Rozłąka z Rimbaudem. Wszystko się zawali z hukiem na Verlaine. Stąd być może ten mistyczny kryzys, iluminacja religijna, w więzieniu. Kiedy je opuszcza w styczniu 1875 roku, jedzie do Stuttgartu, gdzie odnajduje Rimbauda, który go odrzucił. Poezja kończy się dla Rimbauda. Amputacja nogi i śmierć.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale