Paweł Łęski Paweł Łęski
174
BLOG

147 lat temu Verlaine postrzelił Rimbauda

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 3

148 lat temu Verlaine postrzelił Rimbauda


Nieustające ekscesy, Verlaine i Rimbaud, para, która została uformowana i zdeformowana.


Zakochany w Rimbaudzie Verlaine porzucił w 1872 rodzinę i udał się z Rimbaudem we włóczęgowską podróż po Francji. W lipcu 1873 po kłótni Verlaine postrzelił Rimbauda, został aresztowany, rewizja ujawniła kompromitujące kochanków listy miłosne. Verlaine został skazany na dwa lata więzienia. Rimbaud powrócił do Charleville i dokończył swój słynny cykl Sezon w piekle. W 1874 Rimbaud napisał wizjonerskie i nowatorskie formalnie Iluminacje, zawierające pierwsze francuskie poematy napisane wierszem wolnym. Poezja, która wpływa na całe pokolenie: 

Paul Claudel poznaje świat idei poprzez iluminację, obcując z architekturą sakralną i właśnie poezją Rimbauda. Przełomowym wydarzeniem w jego życiu jest impuls, jakiego doświadcza w jednej z paryskich katedr. Od tego momentu sprawy wiary stają się dla niego ważniejsze od estetyki literackiej.


image

Rewolwer, za pomocą którego Paul Verlaine będzie próbował zabić Artura Rimbauda. 


Najsłynniejsza broń w historii literatury francuskiej, której użył Paul Verlaine, gdy próbował zabić swojego kochanka Arthura Rimbauda, sprzedano za 434 500 euro na aukcji w Paryżu. Christie podała, że cena 7-milimetrowego sześciostrzałowca, który prawie zmienił bieg światowej literatury, była ponad siedmiokrotnie większa niż cena wystawiona.


Kiedy Rimbaud ogłosił, że chce wyjechać do Paryża, 10 lipca 1873 r. Wybucha kłótnia z Verlaine, który zszedł na dół, by kupić rewolwer, załadował, zszedł do pobliskiego bistro, gdzie wypił piwo, a potem wrócił do hotelu. Pijany, trzy metry dalej, udaje mu się postrzelić Rimbauda w nadgarstek, druga kula utknęła w podłodze. Rana jest powierzchowna.


Verlaine jest aresztowany i ścigany ale z zarzutem za pederastyczną niemoralność i swoją przeszłość partnerską z poetą a nie za przemoc wyrządzoną Arthurowi Rimbaudowi. Werdykt to dwa lata więzienia. Absynt i alkoholowe uzależnienie. Rozłąka z Rimbaudem. Wszystko się zawali z hukiem na Verlaine. Stąd być może ten mistyczny kryzys, iluminacja religijna, w więzieniu. Kiedy je opuszcza w styczniu 1875 roku, jedzie do Stuttgartu, gdzie odnajduje Rimbauda, który go odrzucił. Poezja kończy się dla Rimbauda. Amputacja nogi i śmierć.

image

Artysta, którego dzieła nie przyjęto do Zachęty zastrzelony

18 stycznia zabójstwo u Lijewskiego


18 stycznia 1905 Pawliszak usiłował spoliczkować Xawerego Dunikowskiego, gdy ten jadł obiad z właścicielem salonu sztuki Janem Krywultem w restauracji Lijewskiego przy Krakowskim Przedmieściu 8 w Warszawie, ( moje: gdzie dziś mieści się restauracja Staropolska). Rzeźbiarz wydobył z kieszeni rewolwer i uprzedzając uderzenie wystrzelił – kula przeszła przez prawy policzek malarza, wysadziła oko, przeszyła mózg i utkwiła w czaszce. 

Był to efekt nie zakwalifikowania obrazu Pawliszaka do wystawy w Zachęcie. W 17 lat później, w tym samym gmachu Zachęty, inny artysta zamordował pierwszego Prezydenta II RP.


Dziś przynajmniej kontrowersje związane z różnym postrzeganiem sztuki rozwiązujemy znacznie łagodniej, więc jestem optymistą.

image


Na zdjęciu Dunikowski



image


Smith& Wesson, rewolwer podwójnego działania, produkowany od 1887 do 1940 roku a użyty w restauracji Lijewskiego.


image

Zdjęcie trzecie broń użyta przez Eligiusza Niewiadomskiego, artystę malarza, z której zastrzelił Prezydenta Gabriela Narutowicza. Pistolet Cebra wz. 16 kal. 7,65 mm. № 78950.




Gdy J.Tuwim pisze mieliście " browning w kieszeni" trzeba pamiętać , że "Browning" to element brandingu, przed wojną w języku polskim słowo używane było jako synonim każdego pistoletu samopowtarzalnego, na podobnej zasadzie jak później na buty sportowe mówiło się adidasy czy na odkurzacze elektroluxy. Nie mogłem wyjść ze zdziwienia gdy mój dziadek każdy pistolet nazywał browningiem.



There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura