Paweł Łęski Paweł Łęski
163
BLOG

Broda jest zbędnym ciężarem. Od 5 września 1698 roku obowiązywał podatek od brody

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 1

W 1698 r. Cesarz Rosji Piotr I (zwany przez Rosjan Wielkim, 203 cm wzrostu, dlatego dzięki Bogu nie wprowadził podatku od wzrostu!) ustanowił podatek od brody jako część działań mających za cel upodobnienie społeczeństwa rosyjskiego z zachodnioeuropejskim. Aby wyegzekwować zakaz noszenia brody, car upoważnił siły porządkowe do przymusowego i publicznego golenia tych, którzy odmówili zapłaty podatku. Opór przed goleniem się był szeroko rozpowszechniony, a wielu uważało, że noszenie brody jest wymogiem religijnym, a Rosyjski Kościół Prawosławny uznawał bycie ogolonym za bluźnierstwo wobec Boga.


Pobierany podatek zależał od statusu brodatego mężczyzny: od osoby związanej z dworem cesarskim, wojskiem lub rządem pobierano 60 rubli rocznie; zamożni kupcy płacili 100 rubli rocznie, inni kupcy i mieszczanie 60 rubli rocznie;  a od chłopów za każdym razem, gdy wjeżdżali do miasta, pobierano dwie półkopieki. 

Jednak z finansowego punktu widzenia podatek nie powiódł się ze względu na przeszacowanie zdolności państwa rosyjskiego do administrowania i ściągania podatku. W 1772 roku podatek został formalnie uchylony przez Katarzynę Wielką . 

Ci, którzy płacili podatek, musieli mieć przy sobie „żeton na brodę” ( ros . Бородовой знак ). Był to miedziany lub srebrny żeton z orłem rosyjskim na rewersie, a na awersie dolną częścią twarzy z nosem, ustami, wąsami i brodą. Pomiędzy wydaniem dekretu a jego zniesieniem w 1772 roku wybito kilka różnych wersji. Pierwszy żeton został wybity w 1698 lub 1699 roku, a następnie bardziej popularny okrągły, miedziany żeton wybity w 1705 roku i ponownie w 1710 roku. 


Wersje z 1705 roku opatrzone były słowami „pieniądze wzięte” na awersie i z datą zapisany cyrylicą , „Rok 1705” na rewersie; wersja 1710 była w dużej mierze taka sama ze zaktualizowaną datą, „1710”. Wersja rombowa z 1724/1725 była gładka na rewersie z napisem „podatek za brodę”  na awersie i „broda jest zbędnym ciężarem”  na krawędzi. Data na późniejszych żetonach była zapisywana cyframi arabskimi . 



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura