Paweł Łęski Paweł Łęski
156
BLOG

Objawy wytwórcze

Paweł Łęski Paweł Łęski Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Objawy wytwórcze
"Dlaczego pierwsza drużyna biega bez obciążenia? – Bo oni mają normalnego dowódcę, a my mamy pojebusa Dygałę.” – mówi jeden z rekrutów poddany ostremu reżimowi treningowemu przez „Pomidora”. Chorąży Dygało cofnięty z frontu po odniesionej kontuzji. Rany zostały zaleczone jednak zaburzenia psychiczne sprawiają, że mimo nalegań nie dostaje od dowództwa zezwolenia na powrót do Afganistanu. Fragment 9 kompani (ros. 9 рота, 9 rota) – rosyjskiego filmu wojennego z 2005 roku w reżyserii Fiodora Bondarczuka opowiadającego o rekrutach Armii Radzieckiej walczących w czasie wojny w Afganistanie.

image

Istnieje spora grupa ludzi, którzy nie odróżniają aktora od granej przez niego roli. Istnieje również grupa aktorów, która w poczuciu zamkniętej przyszłości, nie odróżnia swego życia od granych ról. Urojenia wielkościowe – rażąco niezgodne z rzeczywistością, głębokie i niepoddające się korekcie poczucie własnej wyjątkowości, wszechmocy, poczucie misji i posłannictwa.

Za aktorem, absolwentem szkoły średniej w Warszawie, grającego rolę chorążego Dygały, Michaiłem Poreczenkowem władze Ukrainy wysłały list gończy. Podejrzewają go o terroryzm. Aktora widać w krótkim nagraniu, w hełmie z napisem Press, gdy strzela z karabinu maszynowego w kierunku pozycji ukraińskich wojsk na lotnisku w Doniecku.

image

Aktor jest znany z udziału w jeszcze w dwóch rosyjskich filmach propagandowych: " Rok 1612", gdzie zagrał Księcia Pożarskiego, spotkał tam na planie naszego Michała Żebrowskiego, "Dzień D" rola Iwana, emerytowanego komandosa.

Michaił Poreczenkow przypomniał nam film Fiodora Bondarczuka, który był jednym z elementów przygotowywania społeczeństwa rosyjskiego do rekonkwisty. Z dzisiejszej perspektywy film nabiera innego wymiaru.

9 Kompania ( 2005) rosyjsko-fińsko-ukraińska superprodukcja o sowieckiej wojnie w Afganistanie. Narracja podobna jak Kubricka „Full Metal Jacket”, w obrazie zaś amerykański „Rambo”. Kanwą narracji jest bitwa w 1988 roku doborowej jednostki spadochronowej o utrzymanie wzgórza 3234, podczas ostatniej wielkiej sowieckiej operacji wojskowej zwanej Magistrala. 
W filmie, tylko jeden żołnierz z oddziału przetrwa bez szwanku. W rzeczywistości na 39 żołnierzy zginie sześciu. Bitwa miała miejsce 7 stycznia 1988 roku, w filmie w 1989, w przeddzień wycofania wojsk sowieckich . W filmie oddział został zapomniany przez dowództwo z powodu wycofywania się armii z Afganistanu, przerwana łączność a co za tym idzie możliwość wsparcia artyleryjskiego. W rzeczywistości łączność nie została przerwana a oddział korzystał z ciągłego wsparcia artyleryjskiego. W filmie tworzy się wrażenie, że oddziały walczyły z tysiącami najemników talibańskich t.zw. „Czarnych Bocianów”. W rzeczywistości nacierających było od 200 do 250, którzy przeprowadzili trzy ataki. Pod koniec wojny afgańskiej w armii sowieckiej słyszało się o pojawiających się problemach słabej dyscypliny, ten problem w filmie jest niewidoczny. Bitwa w rzeczywistości miała miejsce podczas śnieżnej zimy w filmie podczas upalnego lata. 
Obraz jest tęsknotą za starymi czasami imperium i silną władzą skoncentrowaną w jednym ręku. Przez swoje przesłanie wspiera realizowaną przez Putina politykę wojną. Zmiana faktów historycznych służy krytyce okresu pierestrojki, która wg przesłania filmu bezpośrednio przyczyniła się do chaosu i rozpadu imperium. Zła władza zostawia swoich żołnierzy na pastwę kul islamistów. Wzgórze 3234 ze swoim strategicznym znaczeniem ma przypominać wąwóz Termopile a jego obrońcy chroniący wycofywanie się armii sowieckiej są niczym żołnierze Leonidasa opóźniający pochód Persów na Ateny.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura