Lon Chaney Jr.w filmie Wilkołak na przemianę musiał poświęcić 10 godzin, ujęcie w filmie trwało zaledwie parę sekund. Już po rozpoczęciu II wojny światowej Universal Pictures miało problemy ze zdobycie włosia ze wschodniej Azji. Dlatego też wilkołak pojaw
Lon Chaney Jr.w filmie Wilkołak na przemianę musiał poświęcić 10 godzin, ujęcie w filmie trwało zaledwie parę sekund. Już po rozpoczęciu II wojny światowej Universal Pictures miało problemy ze zdobycie włosia ze wschodniej Azji. Dlatego też wilkołak pojaw
Paweł Łęski Paweł Łęski
120
BLOG

Cień wilkołaka

Paweł Łęski Paweł Łęski Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

12 grudnia 1941 miała miejsce premiera horroru Wilkołak w reżyserii George’a Waggnera.

Miejscowi mieszkańcy recytują poemat:

"Nawet mężczyzna który ma szlachetne serce i wieczorem się modli, może stać się wilkiem gdy wilcza krew w niego wstąpi podczas jesiennej pełni."

Larry Talbot, główny bohater (Lon Chaney Jr.). jest z natury miłym, sympatycznym młodym człowiekiem. Na własne nieszczęście staje się wilkołakiem. Wszyscy chcą więc zabić potwora, który drzemie w środku jego postaci. 

Scenarzysta Curt Siodmak według niepotwierdzonych źródeł, zupełnie zdziwaczał po napisaniu tego scenariusza. Podobno widział swoich własnych sąsiadów nagle zamieniających się w morderców.

Postać wilkołaka jest, obok Draculi i Frankensteina, jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. Obraz ten, jako pierwszy poruszył tę tematykę. W 2010 został nakręcony remake filmu.

1994 roku robi furorę amerykański horror "Wilk". W 1995 roku otrzymuje nagrodę Saturna dla Jima Harrisona i Wesleya Stricka za najlepszy scenariusz (1995).

"Wilk" to romantyczny thriller z mrocznie komicznym podtekstem o tym, co zabija ludzkie wartości. Zawiera wiele elementów znanych z innych filmów: pełnia księżyca, uciekające konie, gdy zbliża się wilkołak, obowiązkowo ekscentryczny naukowiec z obcym akcentem, który wszystko wyjaśnia. Temat nienowy : „Amerykański wilkołak w Londynie” (1981), „Przeklęte” (2004), „Zły wpływ Księżyca” (1996)…

Nikt jednak nie wie, że 150 lat wcześniej fabułę „ Wilka” napisał Jan Barszczewski w swoim dziele „Szlachcic Zawalnia, czyli Białoruś w fantastycznych opowiadaniach”. Dzieło Jana Barszczewskiego , wydane zostało w języku polskim w latach 1844-1846. Jan Barszczewski, polski pisarz i kolekcjoner legend białoruskich, urodził się w 1790 roku we wsi należącej dziś do Białorusi Murdochy, zmarł w majątku Rzewuskich , Cudnowie w 1851r.

Mit o lykantropii ma bardzo długi rodowód, wspomina o nim już Herodot w V w. p.n.e., podając wzmiankę o Neurach zamieszkujących południowo-wschodnie obszary słowiańszczyzny, którzy mieli jakoby raz do roku przemieniać się na pewien czas w wilki. „Dzieje” Herodota są najstarszym znanym źródłem pisanym o historii ziem polskich. Wiara w wilkołactwo szczególnie dobrze zachowała się na obszarze Podlasia. Słowo wilkołak składa się z dwóch członów, pierwszy oznacza wilka. Drugi pochodzi od prasłowiańskiego słowa dlaka co znaczy sierść. Pierwotnym znaczeniem jest więc człowiek mający wilczą sierść. 

Mity powiązane z wilkami miały również swój wyraz w kulturze antycznej a to były ulubione przedmioty nauczania Jana Barszczewskiego w Kolegium Jezuickim w Połocku, do którego uczęszczał od 1805 roku.

Historię Jana Barszczewskigo opisuje białoruski dokument Władimira Łuckiego, zaprezentowany podczas Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, " Cień Wilkołaka".
Zapewne w poszukiwaniu własnej tożsamości, dokument sugeruje białoruskie pochodzenie polskiego pisarze, też nic nowego wszak do Adama Mickiewicza przyznają się nie tylko Litwini, Białorusini, Żydzi ale nawet Rosjanie. A o Powstaniu Styczniowym mówi się w tych słowach : " w 1863 roku, kiedy białoruska szlachta wystąpiła przeciw caratowi..."

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura