13 obserwujących
158 notek
272k odsłony
1150 odsłon

UEFA: stroje piłkarskiej kadry - z gwiazdkami zamiast Orzełka?

Wykop Skomentuj14

Niedawno ktoś (właściwie, skąd bierze się aż tylu "ktosiów" i to niemal w każdej dziedzinie życia?) - wpadł na pomysł konieczności promocji Unii Europejskiej. Zawiązała się dyskusja, w której szybko wyciągnięto wniosek, że najlepszym środkiem do propagowania UE będzie... sport.

Wybranie na sam początek kampanii dyscypliny piłka nożna było tylko kwestią czasu. Takiego olśnienia dostał hiszpański eurodeputowany Santiago Fisas Ayxela. Postanowiono, że piłkarze krajów Unii Europejskiej na koszulkach w miejscu godeł państwowych będą nosić niebieskie flagi z żółtymi gwiazdkami. Pomysł szybko znalazł entuzjastów i jest rozwojowy - podobne zmiany zamierza się wprowadzić na Igrzyskach Olimpijskich, i to niewykluczone, że już na tych najbliższych, na Wyspach (czyżby mogło to oznaczać, że przyszłoroczne Mistrzostwa UEFA EURO 2012 będą już po "nowemu"?).

Działania urzędników Unii Europejskiej są ściśle związane z trwającymi rozmowami na temat wprowadzenia w życie idei "Europejski wymiar sportu", pozytywnie zaopiniowanej przez Komisję Kultury i Sportu Parlamentu Europejskiego. Propozycja jest zgodna z traktatem lizbońskim, gwarantującym UE możliwość ingerencji w sprawy sportu poszczególnych członków Wspólnoty.

Pierwsze protesty zgłosili brytyjscy politycy. Czy ten absurdalny projekt zostanie wdrożony, w dużej mierze będzie zależało od opinii publicznej. Jednak ostateczne zdanie najprawdopodobniej w rękach eurodeputowanych.

►"Polska bez Orła?", Z Pierwszej Piłki, 9-07-2011

 

Pojawia się pytanie, co na te zmiany bezpośredni zainteresowani: UEFA i poszczególne federacje państwowe? Nie spodziewałbym się od ich strony jakichkolwiek protestów (jeśli się mylę, to tym lepiej dla sprawy).

Niewielu kibiców wie, że UEFA od 2002 r. narzuciła narodowym federacjom 10-punktowy plan dotyczący rasizmu. Hasło walki z rasizmem jest jak najbardziej słuszne, ale sam sposób rozwiązywania tego problemu przez UEFA budzi już co najmniej wątpliwości, jeśli nie zdziwienie. [Podkreślenia kolorem czerwonym słów rasizm, rasistowskie - moje].


10 punktowy plan UEFA dotyczący rasizmu

Do obowiązków organizatora zawodów należy:

1. Wydać oświadczenie mówiące, że rasizm oraz jakakolwiek inna forma dyskryminacji nie będzie tolerowana, podkreślajac akcje jakie będą podejmowane wobec tych, którzy wznoszą hasła rasistowskie. Oświadczenie powinno być wydrukowane we wszystkich programach meczowych i rozpowszechnione na stadionie

2. Wygłaszać w trakcie meczu ogłoszenia potępiające hasła rasistowskie

3. Warunkiem dla zakupujących karnety ma być oświadczenie że nie biorą udziału w akcjach o charakterze rasistowskim.

4. Podjąć środki przeciwko rozpowszechnianiu treści rasistowskich na stadionie i w jego okolicach.

5. Wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne wobec graczy, którzy dopuszczą się zachowania rasistowskiego, niezależnie od postępowania dyscyplinarnego wszczętego przez odpowiednie organy organizatora rozgrywek.

6. Skontaktować się z innymi klubami w celu zapewnienia, że są zaznajomieni z polityką dotyczącą rasizmu

7. Wprowadzić strategie dla służb ochrony, stewardów i policji postępowania wobec zachowania rasistowskiego

8. Usunąć wszystkie rasistowskie graffiti ze stadionu

9. Wprowadzić politykę równych szans wobec zatrudnienia.

10. Współpracować ze wszystkimi grupami i agencjami, jak związek piłkarzy, kibice, szkoły, organizacje charytatywne, kluby młodzieżowe, sponsorzy, miejscowe firmy, policja i inne organizacje w celu wypracowania programów informujących o kampanii przeciwko rasizmowi i dyskryminacji.


Do powyższego planu UEFA bezpośrednio nawiązuje Uchwała nr X/110 z dnia 10 lipca 2007 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia Regulaminu w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasa S.A. (podpisana przez prezesa Michała Listkiewicza):

Artykuł 44 – Prowokowanie i rasizm

1. Organizator meczu, razem z szefem zabezpieczenia policji lub kierownikiem ds. bezpieczeństwa, musi zapobiec jakimkolwiek akcjom widzów o charakterze prowokacyjnym na stadionie i w jego bezpośrednim otoczeniu (nieakceptowane prowokowanie piłkarzy lub kibiców drużyny przyjezdnej poprzez zaczepki słowne, zachowania rasistowskie, prowokacyjne flagi lub transparenty itp.)

2. W wypadku zaistnienia ww. sytuacji organizator meczu, szef zabezpieczenia policji lub kierownik ds. bezpieczeństwa muszą interweniować poprzez system nagłośnienia lub usunąć obraźliwe treści.

3. Służby ochrony/stewardzi muszą zwracać uwagę policji na wszystkie poważne zakłócenia porządku, żeby kibice zakłócający porządek zostali usunięci ze stadionu, jeśli tak zdecyduje policja.

4. Organizator meczu i uczestniczące kluby muszą wcielić w życie 10 punktowy plan UEFA dot. rasizmu (patrz wyżej).

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale