180 obserwujących
3894 notki
4056k odsłon
  2970   0

Tusk wypycha Polaków za granicę i zostawia ich na pastwę losu

Tusk wypycha Polaków za granicę i zostawia ich na pastwę losu

1. Polityka rządu Tuska realizowana konsekwentnie przez już blisko 6 lat, spowodowała wypchniecie poza granice naszego kraju już około 3 mln ludzi z tego najprawdopodobniej większość niestety już na stałe do Polski nie wróci.

Trudno się zresztą dziwić tak ogromnej i ciągle trwającej emigracji, skoro mimo takiego exodusu, liczba bezrobotnych wynosi ponad 2 mln osób z tego ponad 1 mln to ludzie w wieku do 34 lat.

Mimo licznych ciepłych słów kierowanych do polskich emigrantów w W. Brytanii, Irlandii, Niemczech Austrii, przez przedstawicieli obecnego rządu (samego premiera Tuska, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego), okazuje się, że walka o ich prawa za granicą, jest naszym rządzącym zupełnie obca.

2. Dziennik Rzeczpospolita sprzed kilku dni, przyniósł bulwersujące informacje o tym ,że cztery kraje W. Brytania, Niemcy, Austria i Holandia, podjęły intensywne starania w prezydencji irlandzkiej o przygotowanie przepisów ogólnounijnych pozwalających na wprowadzenie w poszczególnych krajach UE ograniczeń w korzystaniu z systemu zabezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych, macierzyńskich, dla bezrobotnych) przez pracowników cudzoziemskich z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Okazuje się, że prezydencja irlandzka na podstawie wystąpienia ministrów spraw wewnętrznych wymienionych wyżej krajów do takich prac przystąpiła, co więcej zaczęła je konsultować z odpowiednimi komisarzami zasiadającymi w Komisji Europejskiej.

3. I tu spotkała się z wyraźną kontrą. Otóż troje komisarzy UE, wystosowało do prezydencji irlandzkiej list, w którym zdecydowanie odmawiają racji koalicji czterech wyżej wymienionych państw.

W liście tym komisarze piszą, że pracownicy z nowych państw członkowskich, „uczciwie na identycznych zasadach jak pracownicy miejscowi, dokładają się swoimi składkami do systemu zabezpieczenia społecznego, nikt więc nie ma prawa odebrać im możliwości korzystania z tego systemu. Dostęp do zasiłków społecznych (chorobowych, macierzyńskich, dla bezrobotnych), nie może być zarezerwowany tylko dla rodzimych obywateli”.

Komisarze KE są zbulwersowani tym, że w tej sprawie nie protestują w Komisji przedstawiciele rządów tych krajów, których obywateli dotyczyłyby te restrykcje, odnoszące się do świadczeń w ramach zabezpieczenia społecznego.

Ich zdaniem Komisji łatwiej byłoby zastopować pracę nad takimi dyskryminacyjnymi posunięciami w wymienionych wyżej krajach jeżeli pojawiłaby się inicjatywa przeciwna, firmowana z kolei przez kraje takimi posunięciami dotknięte.

Wysocy urzędnicy KE spekulują nawet, że nie ma polskiej inicjatywy w tym względzie (wszak emigrantów z Polski w 4 wyżej wymienionych krajach jest najwięcej), ponieważ rząd Tuska, nie chce zadzierać ze swym strategicznym partnerem czyli z Niemcami.

4. I rzeczywiście, przedstawiciel polskiego rządu wypowiadający się dla Rzeczpospolitej anonimowo stwierdza „lepiej siedzieć cicho. Niech działa w tej sprawie Komisja. Nie będziemy nagłaśniać tej sprawy, bo przecież tamte rządy podjęły te działania ze względu na swoich wyborców”.

No rzeczywiście nie ma co upominać się o Polaków za granicą i o ich elementarne interesy. Oni już zapewne w większości do Polski nie wrócą, więc wyborcami tutaj nie będą i Platformie specjalnie nie zaszkodzą.

Donald Tusk oczywiście lubi ordery i inne wyróżnienia otrzymywane za naszą zachodnią granicą, lubi także poklepywanie po plecach przez Angelę Merkel ale mimo tego te blisko 3 mln nowej emigracji i jej interesy, powinny być przez niego zauważone.

Nie wiem czy Niemcy, W. Brytania , Austria i Holandia będą na tyle silne i skuteczne aby na forum UE tego rodzaju zmiany prawa krajowego w KE zalegalizować ale chcę premierowi Tuskowi zwrócić uwagę, że tym razem przed konsulatami w tych krajach mogą tłoczyć się Polacy, żeby zagłosować na Jarosława Kaczyńskiego, a nie Donalda Tuska (wyborcy za granicą głosujący w wyborach parlamentarnych głosują na listę warszawską).

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale