Zbyszek Zbyszek
313
BLOG

Coś złego dzieje się z polską ekonomią

Zbyszek Zbyszek Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Porównanie wartości firm składających się na gospodarkę Polski i USA w okresie 10 lat wygląda następująco:

image

Po 10 latach, amerykańskie firmy są warte o 150% więcej niż w 2013 roku, zaś polskie firmy są warte ok 30% MNIEJ niż 2013 roku.

Ta różnica przekłada się przynajmniej na dwa niekorzystne dla nas skutki:

  1.  Wszelkie "oszczędności emerytalne" Polaków, lokowane w polskiej gospodarce STRACIŁY w ciągu 10 lat na wartości.
  2.  Zakup polskiej własności gospodarczej dla zagranicy stał się tani.

Z jednej strony na ceny akcji ma wpływ szereg czynników i nie zawsze odzwierciedlają one kondycję przedsiębiorstw. Z drugiej jednak strony w dłuższych okresach jak np. 10 lat i przy reprezentatywnym agregowaniu danych z przedsiębiorstw przedstawiają one rzeczywistą ich wartość.

Należy tu też uwzględnić to, że cena polskich przedsiębiorstw wyrażana jest w złotym polskim, tymczasem w ciągu 10 lat stracił on na wartości do dolara amerykańskiego około 40%, co w przypadku wyznaczenia ceny polskiej gospodarki w dolarach sprawia, że straciły one na wartości "w dolarach" blisko 50%.

O losie państwa i społeczeństwa decyduje w ostateczności - gospodarka. Ta oczywiście zależy od kapitału społecznego, sposobu sprawowania rządów itd. Ustawicznie dyskutowany wskaźnik stanu ekonomii jakim jest PKB może wcale nie odzwierciedlać tego stanu, bo to wartość wykonanych dostaw i usług, także tych na kredyt, także tych niepotrzebnych. Przykładowo decydenci wybudowali w Ostrołęce blok węglowy C za blisko 1,5 mld złotych. O tyle wzrosło PKB. Następnie uznano, że zamiast węgla lepszy będzie gaz, więc wyburzono to, co zbudowano i wyburzanie kosztowało kilka milionów złotych, o które znów wzrosło PKB.

Można zarzucić, że nie należy porównywać oczekiwanego wzrostu naszego majątku gospodarczego do USA, ale po pierwsze pamiętajmy, po 10 latach jego wartość SPADŁA, a jeśli porównamy z Niemcami czy nawet z Czechami, to tam są jednak wzrosty.

O ile słowa i hasła są elastyczne i można je trochę naciągać, to liczby są konkretne. Źle się dzieje, z oszczędnościami przyszłych emerytów, z wartością a więc podatnością na wykup polskiej gospodarki.

Wykres z portalu https://stooq.pl/

Zbyszek
O mnie Zbyszek

http://camino.zbyszeks.pl/  Kopia twoich tekstów: http://blog.zbyszeks.pl/2068/kopia-bezpieczenstwa-salon24-pl/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka