Zbyszek Zbyszek
253
BLOG

dr. Jan Przybył o początkach Kościoła cz. 2

Zbyszek Zbyszek Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3


 Dr Jan Przybył kontynuuje swoje opowiadanie o początkach chrześcijaństwa. Warto posłuchać. Oto wybrane tezy z wystąpienia dr. Przybyła.

1. Pierwotna organizacja kościoła
wyglądała tak:
Istniał jakiś spójny lokalnie zbiór osób, mających kontakt ze sobą, spotykających się stale ze sobą i wierzących w Jezusa Chrystusa. Taki zbiór osób to była eclessia czyli kościół.

W tym zbiorze osób Apostołowie wyznaczali starszych (prezbiterów) oraz diakonów (pomocników). Nie istniała funkcja kapłana.

Gdy zgromadzenia chrześcijan zaczęły się rozwijać ustanowiono stanowisko episcopusa, dziś postrzeganego jako biskupa. Episcopus składa się z epi oraz scopus, co oznacza doglądanie całości. Był to więc ten starszy, który doglądał spraw całej chrześcijańskiej gminy całego lokalnego kościoła, w wymiarze obecnej parafii.

2. Funkcja papieża
. Do czwartego wieku nie istniała funkcja ani pozycja papieża. Traktowanie ówczesnych za papieży jest błędne, oni siebie za takich nie uważali. jest to interpretacja z dzisiejszego punktu widzenia.

3. Zmiany we wczesnym kościele. Po objęciu chrześcijaństwa edyktem mediolańskim w roku 313 chrześcijaństwo przestało być religią prześladowaną i stało się stopniowo religią państwową. We wcześniejszym okresie prześladowań, przyjęcie funkcji episcopusa było przyjęciem stanowiska, które niosło dla piastującego stałe zagrożenie życia, bo funkcyjni w kościele byli szczególnie prześladowani. Po w/w dacie kościół stał się instytucją zrośniętą z państwem, czerpiącą szereg zysków, zaś osoby funkcyjne w kościele uzyskiwały przywileje materialne i społeczne. Stąd episcopus ze stale zagrożonego aresztowaniem i straceniem opiekuna gminy chrześcijańskiej stał się opływającym w dostatki dostojnikiem religijnym.

4. Jan Chryzostom
. Święty kościoła, biskup Konstantynopola. Ponieważ przeciwstawiał się rozrzutności duchownych oraz władz świeckich był szykanowany zarówno przez duchownych jak i władze świeckie. Wygnany, zmarł na obczyźnie.

5. Kwestie ekonomiczne. Ponieważ stanowiska kościelne zaczęły się wiązać z korzyściami, to stały się przedmiotem handlu, to jest kupowania i sprzedawania za pieniądze. W wieku XVI we Włoszech pałac kosztował 2 600 złotych dukatów, a kapelusza kardynalski 200 000 złotych dukatów.

6. Kwestie tłumaczeń. Tłumaczenia są często niewłaściwe. Określenie Ducha Świętego w credo nie jest oryginalnie "Wierzę w Ducha świętego, Pana i Ożywiciela", ale zamiast "Ożywiciela" jest "Twórcę życia". Różnica drobna językowo, jest duża znaczeniowo, bo ożywiciel to ten, co ożywia trupa, a twórca życia to ktoś zupełnie inny.

7. Role świeckich i konsekrowanych.
"Bardzo gorliwy kupiec z Lyonu Piotr Waldo gdzieś tam głosił Ewangelię i tak dalej, no i biskup mu pogroził palcem, że nie wolno mu, że zakazuje mu i tak dalej. Bo co? Bo ktoś chciał sobie zmonopolizować. (...) Dzisiejsza Europa jest tak zdechła i tak zdegenerowana - powiada dr. Jan - bo ludzie nie mówią. Zostawiają to tym nielicznym, ubranym w szaty pod koloratkami. To jest ich broszka, a my to nie. No nie. To wezwanie jest adresowane do każdego chrześcijanina. Jeżeli chrześcijanin mi powie, że on nie ma o czym mówić, to znaczy że on nie jest chrześcijaninem.".

To tyle wybranych tez z wystąpienia, tak by mieć ogląd o czym mowa :)

Generalnie dr. Jan Przybył mówi wiele rzeczy przykrych, nieprzyjemnych i w sumie trudnych na temat kościoła. Np uwaga z pkt 7. Czy to nie jest protestantyzm? Bo przecież właśnie na monopolu nauczania i zabierania głosu oparty jest KK. Więc to źle czy to dobrze? I tak dalej...

No ale... ciekawie.

Zbyszek
O mnie Zbyszek

http://camino.zbyszeks.pl/  Kopia twoich tekstów: http://blog.zbyszeks.pl/2068/kopia-bezpieczenstwa-salon24-pl/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo