Ponad 400 przypadków małpiej ospy odnotowano jak dotąd w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Eksperci uspokajają, że większość chorych nie wymaga żadnego leczenia, jednak nie potrafią wyjaśnić rozprzestrzeniania się wirusa poza Afryką.
Małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Specjalistka od chorób zakaźnych wskazała, że jest to rodzaj ospy znacznie mniej zaraźliwy, niż np. powszechnie znana ospa wietrzna.
Wirus małpiej ospy prawdopodobnie rozprzestrzenia się w Europie. Pierwsze przypadki zakażeń odnotowano w Madrycie i Sztokholmie. Powikłania po przebytej chorobie mogą być poważne, a naukowcy oceniają śmiertelność w przedziale 1-10 proc.
Nawet trzy miliony dawek szczepionki przeciw grypie trafi do utylizacji. Ich termin ważności kończy się w maju. Rząd mógł zaszczepić nimi Polaków, ale tego nie zrobił. Zalegają w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i niebawem się przeterminują - informuje tvn24.pl.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski przekazał wczoraj, że miejski szpital tymczasowy zostanie wygaszony. W szpitalu na Winiarach przebywa 24 pacjentów z koronawirusem.
Zaledwie 6,4 proc. z 22,2 mln osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – podał w piątek na Twitterze resort zdrowia.
Jedną z najpopularniejszych metod ochrony przed poczęciem są przyjmowane przez kobiety tabletki antykoncepcyjne. Ze względu na zawartość hormonów można je jednak kupić w Polsce wyłącznie na receptę, przy czym nie musi być to jedynie recepta wystawiana przez ginekologa stacjonarnie. Inne opcje otrzymania e-recepty omawiamy poniżej – zapraszamy!
Istnieje wiele sposobów na uśmierzenie bólu, zwłaszcza jeżeli chodzi o bóle mięśniowe czy kostno-stawowe, które mogą utrudniać poruszanie się i osłabiają samopoczucie. Dolegliwości wynikające z przeciążenia, urazów, a także postępujących zwyrodnień można łagodzić lekami w formie żelu, aplikowanymi na skórę. Ważne, aby je stosować na nieuszkodzony i czysty naskórek, a substancję czynną dobrać do rodzaju dolegliwości.
Kwarantanna nie spełnia u nas swego zadania i powinniśmy z niej zrezygnować – uważa prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
Za pomocą specjalnego zestawu laboratoryjnego oraz nowej aplikacji opracowanej przez amerykańskich naukowców, już niebawem można będzie użyć smartfona w celu wykrycia COVID-19 i grypy — informuje pismo “JAMA Network Open”
Bolesław Piecha, wiceszef sejmowej komisji zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości w Programie 1 Polskiego Radia stwierdził, że do połowy lutego liczba zakażonych koronawirusem będzie się zwiększać. "W połowie miesiąca - gdy osiągniemy szczyt".
Amantadyna jest wciąż chętnie stosowana przez osoby zakażone wirusem Covid-19. Tymczasem stosowany na własną rękę lek może przynieść więcej szkód niż korzyści.
W "Journal of Nature Products" opublikowano wyniki badań laboratoryjnych, według których związki zawarte w konopiach zapobiegały przenikania koronawirusa do zdrowych komórek ludzkich.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zidentyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje do ciężkiego przebiegu COVID-19, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko takiego przebiegu tej choroby oraz śmierci chorego.