ORLEN dostarczy Ukrainie gaz ze Stanów Zjednoczonych

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Polski koncern ORLEN podpisał nową umowę z ukraińskim Naftogazem na dostawy gazu ziemnego. W ramach kontraktu na Ukrainę trafi 140 milionów metrów sześciennych surowca. Gaz pochodzić będzie ze Stanów Zjednoczonych i zostanie przetransportowany do terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie zostanie przekształcony do postaci gazowej. Stamtąd trafi na Ukrainę.

To już czwarta umowa między ORLENEM a Naftogazem zawarta w tym roku. Wcześniejsze kontrakty opiewały łącznie na ok. 300 milionów metrów sześciennych gazu. Wszystkie przewidują dostawy amerykańskiego gazu, który trafia do Europy przez Polskę lub Litwę.

Przygotowania do sezonu grzewczego

Nowa umowa ma szczególne znaczenie w kontekście zbliżającego się sezonu grzewczego i sytuacji bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.


– Dzięki stale rozwijanym kompetencjom tradingowym, własnym jednostkom do transportu LNG oraz posiadanym rezerwacjom mocy w terminalach regazyfikacyjnych, jesteśmy w stanie wesprzeć Ukrainę w dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego, zwłaszcza, że wakacje będą czasem napełniania magazynów – powiedział Robert Soszyński, wiceprezes ORLEN ds. operacyjnych.

Jak dodał, działania ORLENU wpisują się w cele unijnej strategii energetycznej REPowerEU, która ma zmniejszyć zależność Europy od rosyjskich surowców. – ORLEN nie tylko od ponad trzech lat nie importuje gazu z Rosji, ale jest także w stanie wesprzeć sąsiednie kraje, jak Słowacja czy właśnie Ukraina na drodze do niezależności od surowców ze wschodu – podkreślił Soszyński.

Ukraiński partner docenia współpracę

Ze strony ukraińskiej również nie brakuje uznania dla współpracy z Polską.

– Naftogaz dywersyfikuje źródła i kierunki dostaw gazu, co wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy oraz jej odporność w obliczu trwającej pełnoskalowej wojny z Rosją. Jesteśmy wdzięczni naszym polskim partnerom i wysoko cenimy tę współpracę – powiedział Sergii Koretskyi, prezes zarządu Naftogaz. – Podpisanie dodatkowego kontraktu na dostawy amerykańskiego LNG to istotny element naszych przygotowań do nadchodzącego sezonu grzewczego – dodał.

Długoletnia obecność ORLENU na Ukrainie

ORLEN i Naftogaz podpisały w marcu 2025 roku porozumienie dotyczące współpracy handlowej w zakresie gazu ziemnego i LNG. Obie firmy intensyfikują też współpracę na innych polach, także dzięki udziałowi w międzynarodowych wydarzeniach branżowych, takich jak Petroleum Ukraine Warsaw’25.


ORLEN jest obecny na rynku ukraińskim od ponad 20 lat. Od 2007 roku dostarcza paliwa z rafinerii w Polsce i na Litwie. Dostawy nie zostały przerwane nawet po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku – pierwsze transporty dotarły do Ukrainy już dwa dni po rozpoczęciu wojny.

Obecnie ORLEN jest największym dostawcą paliw na Ukrainę. Oprócz benzyny i oleju napędowego, na ukraiński rynek trafiają również asfalty produkowane przez czeską spółkę ORLEN Unipetrol.

red

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka