15 obserwujących
861 notek
1978k odsłon
  790   0

Czekolada poprawia pracę mózgu

Gorzka czekolada z wysoką zawartością kakao pozytywnie wpływa na organizm. Fot. Pixabay
Gorzka czekolada z wysoką zawartością kakao pozytywnie wpływa na organizm. Fot. Pixabay

Najnowsze badania naukowe wykazały, że czekolada z wysoką zawartością kakao poprawia funkcje poznawcze. Regularne jedzenie ciemnej czekolady korzystnie wpływa na pracę mózgu, zmniejsza ryzyko udaru oraz chorób serca.

Czekoladzie od dawna przypisuje się działanie antydepresyjne oraz poprawiające nastrój i ogólne samopoczucie.  Ten smakowity produkt spożywczy jest poddawany licznym badaniom naukowym. Według nich, jedzenie gorzkiej czekolady zmniejsza ryzyko chorób serca, zwłaszcza zawału i niewydolności, obniża ciśnienie tętnicze krwi, działa antydepresyjnie oraz chroni przed cukrzycą. Badacze z Uniwersytetu Northumbria w Wielkiej Brytanii udowodnili, że czekolada ma pozytywny wpływ na zdolności matematyczne.

Nowo przeprowadzone badania ukazują, że czekolada przyczynia się do usprawnienia funkcji poznawczych, czyli uwagi, koncentracji i pamięci – zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Naukowcy uważają, że pozytywny wpływ na pracę mózgu ma regularne jedzenie ciemnej czekolady, niezależnie od ogólnych nawyków żywieniowych.

Składnikami odpowiedzialnymi na prozdrowotne działanie czekolady są flawonole – substancje o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych obecne w kakao. Związki te występują również w jabłkach, wiśniach, jagodach, czerwonych winogronach, zielonej herbacie i czerwonym winie. Flawonole należą do grupy polifenoli roślinnych, które redukują ryzyko chorób układu krążenia oraz nowotworów. Przyczyniają się również do zwiększenia dopływu natlenowanej krwi do mózgu, dzięki czemu usprawniają i zwiększają efektywność jego pracy. Wyniki badań opublikowanych w piśmie kardiologicznym „Heart” donoszą, że zjedzenie raz w tygodniu kawałka czekolady zapobiega arytmii serca, mogącej prowadzić do udaru mózgu. 

W badaniach na temat właściwości czekolady uczestniczyły osoby w starszym wieku, u których stwierdzono łagodne zaburzenia poznawcze. Podczas naukowego eksperymentu badani spożywali kakao o niskiej, średniej i wysokiej zawartości flawonoli. Po upływie ośmiu tygodni ich zdolności poznawcze, czyli pamięć długo- i krótkoterminowa, szybkość przetwarzania informacji oraz umiejętność logicznego myślenia zostały poddane ponownej kontroli. Otrzymane wyniki badań pokazały, że im wyższe było stężenie flawonolów w kakao, tym większy był postęp funkcji poznawczych badanej osoby.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości