12 obserwujących
641 notek
1385k odsłon
1798 odsłon

Botoks – sposób na zmarszczki. Zabieg na twarz, szyję i włosy

Zabieg wstrzykiwania botoksu powinien wykonać lekarz, a nie kosmetyczka.
Zabieg wstrzykiwania botoksu powinien wykonać lekarz, a nie kosmetyczka.
Wykop Skomentuj6

Botoks to zabieg polegający na usuwaniu zmarszczek mimicznych i powstrzymywaniu starzenia twarzy. Choć kojarzy się z celebrytami i gwiazdami show biznesu, to coraz częściej sięgają po niego osoby niezwiązane z branżą rozrywkową.

Skąd się wziął botoks

Toksyna botulinowa brzmi lepiej niż jad kiełbasiany. Ale to ta sama toksyna wytwarzana przez bezwzględnie beztlenowe bakterie o nazwie Clostridium botulinum. Bakterię odkrył pod koniec XIX wieku Belg Emile Pierre van Ermenhegen, uczeń noblisty Roberta Kocha. Zauważył on, że powoduje ona silne zatrucia u ludzi, którzy zjedli nieprawidłowo przechowywaną żywność, zwłaszcza kiełbasę. W czasie II wojny światowej amerykański mikrobiolog Edward Schantz z hodowli bakterii wyizolował toksynę botulinową. Prowadził on badania nad bronią biologiczną, a toksyna botulinowa jako trucizna mogłaby zostać użyta w celach militarnych. Na szczęście wojna się skończyła, a naukowcy odkryli, że substancja w odpowiednich dawkach może mieć także działanie lecznicze oraz estetyczne.

Botoks w medycynie

Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie neuroprzekaźnika (acetylocholiny) w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego natychmiastowym rezultatem jest rozkurcz i rozluźnienie mięśni. Stosuje się ją przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym, np. :

 • kurcze powiek i twarzy,  tiki nerwowe;
 • zez;
 • zaburzenia motoryki przełyku;
 • bruksizm, czyli niekontrolowane silne zgrzytanie zębami w czasie snu;
 • stopa końsko-szpotawa;
 • nadmierna spastyczność (napięcie mięśni) np. u dzieci z porażeniem mózgowym, po udarze lub urazach mózgu i rdzenia kręgowego;
 • nadmierna potliwość (toksyna botulinowa hamuje wytwarzanie potu w gruczołach potowych);
 • stwardnienie rozsiane (zastrzyki z botuliny powodują blokadę okołonerwową, co łagodzi objawy choroby);
 • nietrzymanie moczu, tzw. nadreaktywny pęcherz;
 • ciężkie przypadki migreny.

W 1987 roku kanadyjska okulistka z Vancouver Jean Carruthers przez przypadek odkryła, że efektem ubocznym leczenia skurczu powiek było znaczne zredukowanie zmarszczek wokół oczu pacjenta. I tym sposobem substancja trafiła do gabinetów medycyny estetycznej. Nazwę botoks (botox) wymyślono w USA. Stamtąd preparaty zawierające toksynę botulinową trafiły do Europy. W Polsce zabiegi botulinowe wykonuje się od połowy lat 90.

image
Model przestrzenny cząsteczki toksyny botulinowej, fot. Wikipedia.

Botoks – zabieg. Jak wygląda?

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana pod skórę za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Umożliwia to dotarcie substancji czynnej w ściśle określone miejsce – tam, gdzie została podana. Botulina powoduje porażenie skurczów mięśniowych, poprzez blokadę przekazywania impulsów nerwowych. Na początku skórę się oczyszcza i schładza, potem następuje seria wstrzyknięć, na koniec ponownie schładza się skórę i smaruje kremem z witaminą K.

Cały zabieg trwa około 20 minut i wykonuje się go bez znieczulenia. Oczywiście powinien być wykonany przez lekarza, a nie kosmetyczkę. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach, jednak najlepiej widać je po upływie około 7-10 dni.  Wtedy też powinna nastąpić wizyta kontrolna. Aby utrzymać efekty, zabieg trzeba powtórzyć po upływie ok. 6 miesięcy. Po mniej więcej tym okresie skóra wraca do normalnej kondycji sprzed zabiegu i starzeje się zgodnie z procesami biologicznymi.

Należy pamiętać, że botoks nie działa na wszystkie zmarszczki, tylko te mimiczne, czyli na:

 • kurze łapki;
 • bruzdę na czole, zwaną lwią zmarszczką;
 • zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza;
 • zmarszczki na dolnej powiece oka;
 • zmarszczki na szyi;
 • opadającą górną powiekę;
 • wypełnienie ust

Na inne oznaki starzenia dermatolodzy zalecają wypełniacze, zabiegi laserowe albo mezoterapię. Ceny zabiegów botoksowych są dość wysokie – kurze łapki możemy usunąć za ok. 500 zł, ale zmarszczki na szyi już za ok. 1000 zł.

image
Twarz przed i po botoksie. Fot. Flickr/Kathy Winston

Kto nie powinien stosować botoksu

Z zabiegu z użyciem botoksu powinny zrezygnować przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie jest wskazany dla osób z zaburzeniami krzepnięcia czy nadwrażliwymi na składniki preparatu. Toksyny botulinowej nie stosuje się także u dzieci do 12. roku życia (z wyjątkiem niektórych wskazań neurologicznych i okulistycznych). Zdyskwalifikowane są także osoby z chorobami lub uszkodzeniami skóry. Toksyna botulinowa może też wchodzić w reakcje z lekami, m.in. antybiotykami aminoglikozydowymi oraz lekami rozkurczowymi czy przeciwzakrzepowymi.

Skutki uboczne botoksu

Przy nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu, albo przy nadwrażliwości organizmu mogą wystąpić działania niepożądane. Zalicza się do nich: niewielkie krwiaki, obrzęki i uczucie mrowienia, które mogą powstać w miejscu ukłucia, oraz ból głowy. Są to z reguły działania krótkotrwałe. Bezpośrednio po zabiegu należy dużo leżeć, żeby substancja nie przesunęła się pod skórą pod wpływem wstrząsów. Nie wolno także korzystać z sauny czy kriokomory, ćwiczyć na siłowni, opalać się, robić peelingu czy masażu twarzy. Dopiero po upływie tygodnia można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Skutkami ubocznymi, które mogą utrzymywać się przez dłuższy czas (od 2 do 6 tygodni) jest efekt zwiotczenia mięśni, który objawia się np. poprzez opadanie kącika ust lub powieki. Z drugiej strony może wystąpić nienaturalne napięcie mięśni skutkujące obniżeniem lub podniesieniem brwi w przypadku ostrzykiwania zmarszczek czołowych, tzw. mefisto face.

Zbyt duża dawka botuliny może spowodować tymczasowe porażenie mięśni twarzy. Twarz pozbawiona mimiki wygląda wtedy jak maska.

Wykorzystanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania blizn lub uszkodzeń skóry, ale ją osłabia. Po kilku takich zabiegach skóra staje się wyraźnie cieńsza, widać przez nią naczynka krwionośne.

image
Botoks pomaga na tzw. zmarszczki palacza.

Baby botox – co to jest

Baby botox to zabieg podobny do klasycznego, z tą różnicą, że wstrzykuje się bardzo małą ilość toksyny botulinowej za pomocą wielu drobnych i płytkich nakłuć. Twarz po takim zabiegu wygląda na odświeżoną i wygładzoną, nie ma ryzyka porażenia mięśni. Z tej opcji korzystają chętnie osoby młode, które nie mają jeszcze głębokich zmarszczek mimicznych.

Botoks na włosy

Najnowszym hitem w kosmetyce jest botoks na włosy. To kuracja zalecana osobom, które mają włosy zniszczone, przesuszone, łamliwe. Robią ją fryzjerzy, nie lekarze. Najpierw głowa myta jest specjalnym szamponem, który otwiera łuskę włosa. Następnie fryzjer za pomocą strzykawki nakłada specjalne serum - botoks na skórę głowy, który poprawi kondycję naszych włosów. W serum znajdują się substancje takie jak wyciąg z jagód Acai, kolagen, keratyna czy kwas hialuronowy. Ostatni etap to nałożenie maski, która powoduje zamknięcie łuski włosa razem ze wstrzykniętymi substancjami. Całość trwa około 40 minut kosztuje od 50 zł w górę. Efekty botoksu na włosy utrzymują się od 10 do 15 myć. Włosy są bardziej lśniące, lepiej się układają.

image
Po Baby botox sięgają ludzie młodzi.

jaWykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości