36 obserwujących
616 notek
845k odsłon
386 odsłon

My na Ukrainę a Ukraina do nas

Wykop Skomentuj5

Ta notka w postaci dwóch cytatów to bardziej  pytanie i ciekawostka niż zdanie Mikkera. Z pewnością tkwi w tymże pytaniu-pytaniach ziarno prawdy, dlatego aby nie przedłużać proponuję przeczytać wklejkę.


„Mówią o tym także i nasi zachodni partnerzy. W najgorszym wariancie nasi sąsiedzi mogą włączyć w swoje granice niektóre ukraińskie regiony. Jest to oczywiście nieoficjalne, ale taki wariant nie jest wykluczany. Polska, Rumunia i Węgry  rozpatrują wariant przyłączenia zachodnich obwodów Ukrainy. Mogą oni podjąć taki krok, jeśli sytuacja na Ukrainie pod względem bezpieczeństwa się nie ustabilizuje, ale to zupełnie skrajna sytuacja. Jakkolwiek to wygląda, podczas spotkań mówimy wprost przedstawicielom tych krajów, że mamy dostatecznie wiele sił, które nie pozwolą na realizację takiego scenariusza”powiedział cytowany przez portal Gordonua.com Mykoła Małomuż."

"Mykoła Małomuż zaczął karierę w służbach bezpieczeństwa jeszcze w okresie radzieckim, w roku 1983. Od kwietnia 2005 roku do czerwca 2010 był szefem Służby Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy. Od 11 października 2010 roku znajduje się w rezerwie. Nosi stopień generała armii Ukrainy."I dalej...


"Ukraiński portal „Vholos”, powiązany z neobanderowską partią Swoboda, przyjrzał się sprawie nieprawidłowości związanych z przyznawaniem Kart Polaka na Ukrainie. Jak pisze, do 2019 roku dokument ten mogły otrzymać osoby mające polskie korzenie, które były w stanie wykazać to poprzez okazanie odpowiednich dokumentów. Teraz, według portalu, sytuacja się zmieniła i „pojawiła się wielka liczba różnego rodzaju instytucji, które gotowe są zrobić Polaka z każdego, do zapłaci odpowiednią sumę pieniędzy”. (...) Dziennikarze z „Vholos”, jak piszą, „przeprowadzili eksperyment” i przeszli przez niektóre etapy procedury uzyskania Karty Polaka we Lwowie.

Głównym warunkiem było to, że osoba, która niby chciała [uzyskać] polskie obywatelstwo, od razu oświadczyła, że nigdy nie miała żadnych związków rodzinnych z Polakami, jednak bardzo chce wyjechać tam [do Polski] na pobyt stały” – napisano. Portal wymienia też korzyści, jakie ma posiadacz Karty Polaka, zaczynając od „prawa formalnego zatrudnienia w Polsce bez potrzeby pozyskania pozwolenia na pracę, możliwość prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej”, a także możliwość bezpłatnego studiowania, wraz z opcją uzyskania stypendium. Wspomniano również o darmowej opiece medycznej czy zniżkach na przejazdy komunikacją oraz możliwość korzystania z funduszy z polskiego budżetu, przeznaczonych na wspierani Polaków za granicą."

przytoczone cytaty z portalu Kresy pl.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka