32 obserwujących
555 notek
706k odsłon
305 odsłon

Był sobie wywiad o roszczeniach żydowskich

Wykop Skomentuj15

Wywiad w amerykańskiej stacji TV.

"Żeby przedyskutować ten temat (roszczenia żydowskie od Polski -dopis. Mikker) zaprosiliśmy Gideona Taylora, który jest dyrektorem wykonawczym World Jewish Restitution Organistation. Dziękujemy że przyszedłeś. Powiem to wprost Polska nie uczestniczyła ani nie ponosi odpowiedzialności za eksterminację ludności żydowskiej  podczas II wojny światowej i Holocaustu.  Tzn. tak to mniej więcej brzmi. Tak oni to twierdzą.

Gideon Taylor - Ok. Fakty są takie że Polska jest ofiarą. Polska została zaatakowana. Doszło do pzrerażających zniszczeń oraz strat żydności żydowskiej i nie-żydowskiej. To o czym mówimy i o co nam w tym wszystkim chodzi to o własność, która należała do Żydów i nie-Żydów  i została znacjonalizowana tuż po wojnie. Po wojnie te nieruchomości zostały skonfiskowane przez kmunistyczny rząd Polski w latach 1947-1948. Tak więc cały majątek, który należał do ocalonych z Holocaustu oraz tych którzy nie przeżyli został przejęty przez polski rząd. Nie niemiecki ale polski. I o to własnie chodzi. I po to cały wysiłek i kampania jest kierowana do Polski.i pozostałych krajów Europy Wschodniej aby uznały co się stało. Uznały co zostało zabrane. One zwróciły te nieruchomości albo w jakiś sposób je skompensowały

- Czyli podsumowując jest mnóstwo zrabowanego Żydom majątku w całej Europie i Polska w/g ciebie to przypadek specjalny ponieważ ma inne podejście od zagadnienia?

Gideon Taylor  - Nie.Polska jest inna ponieważ tam zamieszkiwała największa społeczność żydowska która została zniszczona. Oraz Polska to jedyne państwo, które w żaden sposób nie chce się ustosunkować do tego co się stało..

- W UE ?

Gideon Taylor - W UE. Po upadku komunizmu wszystkie ktraje Europy Wschodniej zmierzyły się z tą kwestią. Niektóre poprzez rozwiązania prawne, inne przez różnego rodzaju programy. Z wyjątkiem Polski.

- Chciałabym, żebyśmy wysłuchali co Elan Carr, specjalny wysłannik USA d/s monitorowania i zwalczania antysemityzmu powiedział w tej sprawie

Elan Carr - Polska i Izrael tp wspaniali sojusznicy Stanów Zjednoczonych same związane sojuszem. Mam nadzieję zatem, że wszelkie napięcia zostaną jak najszybciej złagodzone. Odnosząc się do zwrotu mienia trzeba podkreślić że Polska była ofiarą niemieckiej okupacji. I tak jak Polska ma prawo oczekiwać że to zostanie powszechnie uznane tak ofiary Holocaustu w Polsce mają prawo oczekiwać że zostanie uznana ich strata. Więc jeżeli Polacy żydowskiego i nie żydowskiego pochodzenia mieli skonfiskowaną nieruchomość przez Niemców to należy uznać ich prawa.

- Czyli Elan Carr stwierdza, że cierpienia Polaków były tak samo ważne jak cierpienia Żydów

Gideon Taylor - Dokładnie. Dokładnie tak. Polska strasznie wycierpiała, ale to o czym mówimy to uznanie krzywd ofiar żydowskich. Tego co się z nimi stało. Także z Polakami. Tu nawet nie chodzi o  pieniądze i zyski. Tu chodzi o wspomnienia. Często ten kawałek domu w Polsce to jedyne wspomnienie świata, który został zniszczony podczas Holocaustu. Dlatego podnosimy tę sprawę. Dlatego rząd USA  uchwalił  ustawę JUST ACT. Uchwalił ją jednogłośnie. Zarówno Senat jak i Izba Reprezentantów. Prezydent ją podpisał. Zobowiązuje ona Departament Stanu do sporządzenia raportu, który opisuje wdrażanie międzynarodowych deklaracji które także Polska uczyniła. Także rząd Izraela nam sprzyja jak i inni liderzy w Europie. To nie jest tylko żydowska kwestia, czy tylko amerykańska bądż izraelska. To jest sprawa międzynarodowa, to jest sprawa polityczna. Historyczna.Chodzi o sprawiedliwość. Chodzi o moralność. Praworządność. Splata się tu tak wiele rzeczy. Dlatego jesteśmy przekonani, ze to niezwykle istotne aby te sprawy, póki ocaleni z Holocaustu jeszcze żyją, zostną rozwiązane. To nie jest jakaś otwarta rana dla Polski. Polska się chce rozwijać, będzie się rozwijać jako kraj demokratyczny. To ważny sojusznik USA i Izraela, ale nie stanie się to dopóki nie zmierzy się z przeszłością

- Czy to nie zniszczy stosunków z izraelem w sposób nieodwracalny?

Gideon Taylor - Nie sądzę aby tak się stało. Myslę że Polska zdaje sobie sprawę, że to nie problem który zniknie, bo nie zniknie. To zbyt ważne. Zbyt mocno zakorzenione w świat żydowski, Polski, Izraela, USA. To zbyt ważne by zniknął Dlatego wierzę, że po wyborach będzie inna sytuacja. Lepsza atmosfera. Zostaną.tezeźwo myślący. I będzie szansa by przedyskutować to ponownie z Polską. I znaleźć jakieś rozwiązanie (np. Lasy Państwowe dopis. Mikker)

- Na koniec Gideon, krótko. Czy uważasz, ze wzrost nacjonalizmu w Polsce wiąże się z tym, że polski rząd zachęca do zmiany narrację wobec II wojny światowej?

Gideon Taylor - To wzbudza niepokój. To oczywiście wzbudza niepokój, że rzeczywiście jest nowe podejście. I myslę że to niezwykle ważne bysmy wyciągnęli wnioski z tego co się stało. I żeby pamięć o tym co się wydarzyło przetrwała

- Oczywiście Gideon. Bardzo dziękujemy ci za tę wypowiedź


Co na to wyborcy  PiS opowiadający na Salonie bzdury, że Żydzi swoimi żądaniami w niczym Polsce nie zagrażają, lub że te działania  nie mają żadnych szans na realizację?

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale