zetjot zetjot
306
BLOG

Wzięli kanistry i poszli na stację Orlenu po benzynę, żeby podpalić stodołę z Żydami

zetjot zetjot Polityka Obserwuj notkę 10

"Wzięli karnistry i poszli na stację Orlenu, żeby nabrać benzyny i spalić stodołę z zamkniętymi w niej Zydami."

Tak może brzmieć fragment narracji o Jedwabnym, który kupi większość czytelników czy słuchaczy z Zachodu a zapewne i część tutejszych lemingów. Taka właśnie narracja wyłania się spoza obrazu jaki wyprodukowały środowiska zydowskie i sprzyjające im media demoliberalne.

Ale to nie jedyna mozliwa narracja w tej kwestii. Można przecież wyprodukować narrację, która ujawni absurd przyjętej narracji, a nie odnosi się bezpośrednio do Żydów i Jedwabnego:

" W Polsce, konkretnie w Pruszkowie i Wołominie, zabijają Polaków." Nikt nie zaprzeczy chyba, że istnieją realne podstawy do takiego sformułowania, które brzmi dość podobnie jak politpoprawna formuła odnośnie do Jedwabnego.

W tygodniku Sieci red. Kołodziejski wraca, z okazji rocznicy, do kwestii Jedwabnego i podsumowując sprawę, wyraża opinię, że kwestia, jeśli chodzi o możliwości przeprowadzenia badań na miejscu,,jest nie do ruszenia ze względów politycznych, bo nieopłacalna w obecnej konfiguracji politycznej. Od siebi dodam, że - chwilowo - nie do ruszenia, tylko chwilowo, bo wydarzenia biegną szybko. Nie zgadzam się też z red. Kołodziejskim, że nic nowego do kwestii nie można dodać.

Ale też nie zgadzam się z red. Kołodziejskim, że należy pozostawać bezczynnym w tej sprawie,. Jeżeli nie można sprawy dokończyć ze względów politycznych, to istnieje przecież także sfera pozapolityczna, w której można kontynuować badania,.

Przede wszystkim należy ustalić kwestie metodologiczne.

Otóż przy badaniu jakiegokolwiek wydarzenia czy procesu, należy badać jego pełny kontekst, bo inaczej będzie jak z tymi kanistrami z benzyną ze stacji Orlen. A kontekst był okupacyjny i nadzwyczaj krwawy. A moralne i prawne polskie reguły na terenach okupowanych znieśli Niemcy. W związku z czym wszystkie pretensje proszę kierować do Niemców, bo pretensje do Polaków brzmią jak pretensje do Polaków z powodu zachowań bandziorów z Wołomina czy Pruszkowa.

Wiadomo też doskonale, że Jedwabne nie było jedynym miejscem w tamtym rejonie Polski, w którym doszło do zabójstw Żydów po wkroczeniu Niemców, a wszędze tam, co udowodniono, działały specjalne jednostki niemieckie czyszczące teren.

Druga kwestia pokrewna do kwestii kontekstualnej to kwestia systemowa. System okupacyjny był tak zorganizowany, że marginalizował mozliwości Polaków pod każdym względem. Wprowadzono takie zasady na terenie okupowanym by celowo  Polaków ubezwłasnowolnić. System pewnych zjawisk nie dopuszczał, więc Polacy mieszkający w Jedwabnym nie mogli się udać na stację Orlen po benzynę by spalić Żydów zamkniętych w stodole.

Wiadomo też, że najciemniej jest pod latarnią i tu mamy przypadek kompletnie ignorowany: przypadek stodoły. Czy któryś z Polaków do tego stopnia mógł nienawidzić Żydów, że udopstępnił własną stodołę dla popełnienia zbrodni ? Stodoła to przecież był majątek !

Kolejna kwestia metodologiczna to kwestia drogi do odkrycia prawdy. Mamy dwie drogi: drogę indukcujną - poprzez badanie konkretów, oraz drogę dedukcyjną opartą na teorii opracowanej na podstawie innych podobnych konkretów. Skoro  zamknięta jest, o czym było na początku, droga indukcyjna, to pozostaje droga dedukcyjna, związana z badaniem kontekstu. Doskonale wiemy jak wyglądała historia II WŚ na terenie Polski i z tej historii da się wydedukować sporo na ten temat.

Metodologia zakazuje też przenioszenia ocen zachowania jednostek na oceny zbiorowości. Wiadomo, że są jednostki patologiczne o skłonnościach kryminalnych, jak te z Pruszkowa czy Wołomina.. Zbiorowości można oceniać dopiero biorąc pod uwagę instytucje zaangażowane w określone działania. Żadne polskie instytucje nie były zaangażowane w działania skierowane przeciwko Żydom, wręcz przeciwnie, instytucje Państwa Podziemnego udzielały pomocy zagrożonym Żydom.

Można z ludzi robić durniów, ale nie ze wszystkich.

zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka