Blog
w koło Macieju
zetjot
41 obserwujących 4561 notek 1627577 odsłon
zetjot, 2 sierpnia 2014 r.

Czym grozi powszechny bezwstyd

Najbardziej rzucającą się w oczy, wręcz walącą po oczach cechą wspólczesności, którą możemy obserwować, jak w laboratorium dzięli mediom, jest narastająca fala bezwstydu, od zachowań indywidualnych po polityczne. Potraktujmy bezwstyd szerzej jako objaw utraty poczucia winy i odpowiedzialności, czy nawet jeszcze szerzej jako objaw utraty zdolności rozróżniania. W tym ujęciu wstyd okazuje się być jednym z podstawowych warunków jakiejkolwiek kultury.

Nie powiem nic nowego jeśli stwierdzę, że kultura wyrasta z kultu religijnego, a elementy kultu, takie jak np. składanie ofiary, wprowadzają do świadomości jednostkowej i zbiorowej poczucie winy, poczucie wartości, poczucie zobowiązania, oparte na poczuciu kosztu, poczucie konieczności odpuszczenia i zrekompensowania winy i przywrócenia naruszonego stanu równowagi.

Taki kult wprowadzał jednostkową i zbiorową refleksję, utrwalał nawyk refleksji nad zachowaniami. Dzięki kultowi zadziałał efekt kulturowej zapadki, uniemożliwiającej cofnięcie się do wcześniejszego, prymitywnego stanu bezrefleksyjnego barbarzyństwa zapewniający ład społeczny i powszechnie obowiązujące reguły gry. Ponadto kult generuje bogactwo zachowań przenoszących się do innych sfer życia wykraczających poza kult i w ten sposób tworzy się kultura świecka.

Próby likwidacji kultu prowadzą prostą, krótką drogą do upadku cywilizacji. W internecie i innych mediach możemy obserwować szczególne natężenie bełkotu świadczącego o utracie poczucia wstydu i bezrefleksyjności. W sferze publicznej i prywatnej mnożą się zachowania będące dowodem upadku kultury. Widać to jak na dłoni. W Polsce jesteśmy na rozdrożu - albo zwyciężą tendencje rozkładowe, albo narastający ruch sprzeciwu. Obchody rocznicy Powstania, zataczające coraz szersze kręgi wbrew dwudziestopięcioletniej promocji nihilizmu powinny napawać optymizmem. Na Powstanie można przecież patrzec jako na ofiarę krwi złożoną przez walczących na rzecz przyszłości kolejnych pokoleń. 

Opublikowano: 02.08.2014 11:08.
Autor: zetjot
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @jan mak  Nauka na obecnym etapie dysponuje już dość precyzyjną wiedzą do interpretowania...
  • Pytanie "Kto w Polsce sieje nienawiść?" uważam, w świetle dotychasowej mojej publicystyki w...
  • @jan mak  Te spirale nienawiści trzeba przypisać totalitarnej ewolucji demoliberalizm...

Tematy w dziale