1 obserwujący
28 notek
57k odsłon
1802 odsłony

Konkurs na przydomową elektrownię wiatrową. Do wygrania milion złotych

Zwycięzca konkursu NCBR na przydomową elektrownię wiatrową otrzyma aż milion złotych.
Zwycięzca konkursu NCBR na przydomową elektrownię wiatrową otrzyma aż milion złotych.
Wykop Skomentuj71

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej z magazynem energii. Zwycięzca otrzyma aż milion złotych.

Zadanie konkursowe polega na tym, aby w najbardziej efektywny sposób wykorzystać wiatr o niewielkich prędkościach do produkcji, magazynowania i oddawania energii. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowań indywidualnych, domowych.

- W Polsce mamy do czynienia z fenomenem dynamicznego przekształcania się rynku energii. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy żyć w rzeczywistości, w której odbiorca energii będzie jednocześnie jej wytwórcą, czyli prosumentem - mówi wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Dążymy do znacznego zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Nieszablonowe inicjatywy angażujące szerokie grono innowatorów, połączone z budzeniem społecznej świadomości na temat roli czystej energii, znacząco przybliżają nas do tego celu. Myślę, że projekty, które powstaną w wyniku Wielkiego Wyzwania, mają szansę stać się polską wizytówką – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Polecamy: Polityka Energetyczna Polski 2040. Cele i kierunki rozwoju

Konkurs NCBR nosi nazwę Wielkie Wyzwanie. Pomysł pochodzi z USA, gdzie odbywa się pod nazwą Grand Challenge. Uczestnicy Wiekiego Wyzwania mają rok na opracowanie rozwiązań. Na koniec mają przedstawić prototypy o określonych parametrach - muszą składać się z siłowni wiatrowej, czyli urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii.

Uczestnicy muszą zarejestrować się na stronie konkursu - między 1 stycznia a 10 maja 2020 r. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokość aż 1 miliona zł. Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników/ zespołów. Na tym etapie ocenie będzie podlegać to, czy prototypy działają i ile energii generują. W Wielkim Finale, który odbędzie się na żywo przed publicznością, będzie maksymalnie 10 drużyn.

Wygra ten uczestnik, którego prototyp – po nawianiu na niego wiatru i podłączeniu do instalacji pomiarowej – osiągnie najlepszy wynik. Dodatkowo przewidziana jest nagroda specjalna w kategorii "wzornictwo" – dla najbardziej estetycznego projektu. Uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, jakie opracują w trakcie zawodów.

- Stawiamy na atrakcyjną formułę otwartych zawodów. Naszą inicjatywą interesują się zarówno naukowcy z uczelni, instytutów badawczych czy centrów badawczo-rozwojowych, przedsiębiorcy, zespoły inżynierskie, jak i pasjonaci innowacji, studenci z kół naukowych czy "garażowi wynalazcy" - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.


Strona konkursu: Wielkie Wyzwanie


Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka