VERBOTEN Dynamics
VERBOTEN Dynamics Corporation — The US Department of Defense military contractor, State of Nevada, USA.
6 obserwujących
67 notek
21k odsłon
387 odsłon

Mechanika kwantowa – Jutrzenka nadziei (sprzed 22 lat)

Mechanika kwantowa – Jutrzenka nadziei  (sprzed 22 lat)
Mechanika kwantowa – Jutrzenka nadziei (sprzed 22 lat)
Wykop Skomentuj6

image

Oto cytat z powyzszej ksiazki ( w tlumaczeniu Google Translate ), opublikowanej 22 lata temu : 

Klasyczna teoria to w szczególności teoria, w której mogą się zdarzyć zdarzenia dyskretne, zdarzenia „obiektywne”. Mogą to być zdarzenia, które wpływają głównie na warstwę fizyczną, ale mogą to być również „zdarzenia mentalne”, zmiany stanów „świadomości”; czymkolwiek są, nawet jeśli dotyczą rozgałęzień wszechświatów - ZDARZAJĄ SIĘ. Taka teoria obejmująca dzisiejszą teorię kwantową jeszcze nie istnieje, ale możemy przewidzieć jej możliwy kształt. Nic nie jest lepsze niż przykład, więc podajmy tutaj przykład, jak taką teorię można interpretować : 

Wyobraź sobie ujednoliconą teorię pola a'la Einstein, ale ze zmienną charakterystyką metryczną, być może ze złożoną siecią przyczynową, wieloma mostkami Einsteina-Rosena, pętle czasowe, strukturę fraktalną, wszystkie tego dodatkowo skomplikowanego ze względu na zmienną wymiarowość przestrzeni i „czasu”. Wyobraźcie sobie taką teorię, która jest w stanie pomieścić wszystkie cztery znane nam fundamentalne siły, ale obejmuje ona również dodatkowe pole, które różni się od pola fizycznego, które jest nielokalne w tym sensie, że nie przetrwają przyjmując makroprzeciętnego limitu po odzyskaniu przyczynowej struktury czasoprzestrzennej ogólnej teorii względności Einsteina. To dodatkowe pole byłoby miejscem „form myślowych” i nasza teoria połączyłaby te formy myślowe z bardziej „fizycznymi” poziomami rzeczywistości. Sama koncepcja „czasu” pojawiłaby się tylko w jednej szczególnej strukturze ograniczającej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby teoria tego typu posiadała struktury matematyczne wystarczająco bogate, aby pomieścić świadomość i umysł. Ze względu na złożoność, gęstość pętli czasowych, bąbelkową strukturę przyczynową, przewidywanie w takiej teorii jest możliwe tylko przez zastosowanie prawdopodobieństwa - jak ma to miejsce w przypadku systemów ewoluujących zgodnie z deterministyczną, ale chaotyczną dynamiką. Funkcja fali kwantowej pojawiłaby się w takiej teorii jako skuteczny sposób przewidywania.

                                     

Taka oto jest "recepta" Szanownego Pana Profesora matematyki meta-fizycznej, Arkadiusza Jadczyka, na "naprawienie" fizyki kwantowej, bo jak od dawna powszechnie wiadomo, fizyki kwantowej nikt nie rozumie. 

Miejmy wiec nadzieje, ze ta nowa, "naprawiona" i poprawnie zunifikowana teoria bedzie juz dla wszystkich zrozumiala.

Bo z powyzszego skrotowego jej zarysu od razu bije silna nadzieja na calkowite i szybkie jej zrozumienie, ze względu na zmienną wymiarowość przestrzeni i czasu, złożoną sieć przyczynową, wiele mostków Einsteina-Rosena, strukturę fraktalną, złożoność i gęstość pętli czasowych oraz bąbelkową strukturę przyczynową,  czyli : 

image

Tak na pierwszy rzut oka, ta teoria w znacznej mierze bedzie w dalszym ciagu ogolna teoria wzglednosci OTW Einsteina, aspirujaca do bycia ujednoliconą teoria pola Einsteina, poprzez zunifikowanie jej z pewnymi elementami fizyki kwantowej oraz poprzez wzbogacenie jej o dodatkowe pole nie-fizyczne, które jest nielokalne. To dodatkowe pole byłoby wlasnie miejscem dla „form myślowych” i ta nowa teoria połączyłaby te formy myślowe z bardziej „fizycznymi” poziomami rzeczywistości, nie wspominajac juz nawet o tym, ze wedlug mechaniki kwantowej, cala rzeczywistosc fizyczna tez jest nie-lokalna,  jak rowniez nie-deterministyczna w przeciwienstwie do OTW.  No, i jakos nie udalo mi sie zauwazyc w powyzszym zarysie grawitacji kwantowej: 

                       

Oczywiscie,  nic,  ale to zupelnie nic,  nie stoi na przeszkodzie, aby teoria tego typu posiadała struktury matematyczne wystarczająco bogate, aby pomieścić świadomość i umysł.  

Wszystko to brzmi sensownie.  A w swoim zarysie,  teoria jest bardzo ambitna! 

                      

image

Podzial rzeczywistosci na fizyczna i mentalna zaproponowal juz Kartezjusz. 

Dobrze znany problem jest taki, ze to co jest fizyczne, nie jest świadomościa ani umysłem. A to, co jest świadomościa lub umysłem, nie jest fizyczne.

Jest to kartezjanski dualizm.

Te dwie kategorie nawzajem sie wykluczaja i dlatego nowoczesna nauka od dawna okreslana jest mianem "materializmu naukowego". 

Bo ktore rownania matematyczne opisuja wplyw alkoholu na świadomość i myślenie ?  

A ktore rownania matematyczne opisuja wplyw wiary i umysłu na ciało,  taki jak efekt placebo ? 

                                      

Poniewaz coraz wiecej naukowcow jest zdania, ze moze jednak nie powinno sie tak kategorycznie wykluczac świadomości i umysłu z fizyki i z biologii, ostatnio pojawilo sie nowe podejscie glownego nurtu w zachodniej nauce, ktore dla porownania moznaby nazwac "mentalizmem naukowym"  lub  "mentalizmem fizycznym", dlatego ze zamiast uwazac świadomość i umysł za produkt uboczny procesow fizycznych,  rzeczywistosc materialna (fizyczna) bedzie uwazana za produkt uboczny procesow świadomości i umysłu : 

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie