94 obserwujących
1517 notek
3009k odsłon
103 odsłony

1999 - wojna NATO przeciw Jugosławii - część II

Wykop Skomentuj

Po NATO-wskich bombardowaniach 600 tysięcy pracowników pozostało bez pracy, bo ich przedsiębiorstwa zostały zniszczone.

Uczestniczka konferencji, pochodząca z USA, mówi w Berlinie: "W ostatnich 50 latach mój kraj bombardował 22 kraje. Pentagon zrzucił więcej bomb niż wszystkie pozostałe państwa na świecie. Aktualnie [1999 rok] USA bombardują cztery kraje. Ekspansja NATO w Europie nie ma na celu ochrony ludzi w Bośni czy w Kosowie. To jest wojna, która ma zadecydować, kto będzie kontrował rynki na Bałkanach i w Europie Wschodniej".

Media współpracowały nad wyraz aktywnie z agresorami, podając jednostronne, wyolbrzymione i bardzo często nieprawdziwe informacje, nasycone ukierunkowaną emocją np.:

--- "Paris Match" pisał:"60 tysięcy kobiet zostało zgwałconych przez Serbów";

--- niemiecki minister obrony Rudolf Scharping powołał się na dane prasowe, gdy twierdził, że Serbowie grali w piłkę nożną, gdzie piłkami miały być odcięte głowy skazańców;

--- amerykański "Time" opublikował artykuł pt. "Życie z gnidami", w którym gnidami byli Hitler, Duvalier, Saddam Hussein, Kaddafi i Miloszewicz;

--- brytyjska gazeta "Sun" pisała:"Serbscy żołnierze zasługują na to, by być rozstrzelanymi jak psy. Slobasa [tj. Slobodana Miloszewicza] bestie są obrazą ludzkości".

Mieszkańcy ówczesnej, już okrojonej Jugosławii (Serbia, Czarnogóra, Macedonia) doznali dotkliwych strat:

--- zginęło około 2 500 osób, z których 30% stanowiły dzieci;

--- rannych było okołó 10 tysięcy ludzi, z których 40% były dziećmi;

--- państwa NATO zniszczyły liczne zakłady przemysłowe, rafinerie, wodociągi, drogi, mosty;

--- 110 szpitali zostało doszczętnie zniszczonych, a w dalszych 147 placówkach zniszczono sprzęt medyczny i zapasy lekarstw;

--- Amerykanie zrzucili tysiące bomb, które w decydującym stopniu skaziły środowisko;

--- nie oszczędzili też zabytków kultury, zabytkowych kościołów i klasztorów.

Po NATO-wskich bombardowaniach 600 tysięcy pracowników pozostało bez pracy, bo ich przedsiębiorstwa zostały zniszczone. Straty materialne po pierwszych, niepełnych jeszcze szacunkach zostały obliczone na około 100 miliardów dolarów. Dochód narodowy na jednego mieszkańca zmniejszył się wielokrotnie, czyniąć obywateli Jugosławii najbiedniejszymi w Europie.

Wspomniany w poprzedniej notce Ramsey Clark oraz Stanislav Patejld z Republiki Czeskiej oskarżyli określone instytucje (NATO i rządy kilku krajów) oraz 11 polityków i wojskowych jako winnych przestępstwa dokonanego w Jugosławii. I o tym będzie parę słów w następnej notce.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale