Charity Charity
548
BLOG

Fundacja Noble, której współtwórcą jest Leszek Czarnecki, buduje wiedzę o Polsce

Charity Charity Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Jakie było echo tych już zrealizowanych grantowych projektów?

Nigdy nie zależy nam na masowym zasięgu, celujemy w nieliczne, lecz bardzo wpływowe grono osób głównie ze środowisk akademickich. Niemniej zdarza się, że tematykę któregoś z grantów podchwytują media. Tak stało się np. w wywiadzie, którego udzielił miłośnik naszego kraju prof. Timothy Garton Ash dla Guardiana. Innym sposobem na propagowanie osiągnięć Fundacji Noble są poświęcone projektom naukowe konferencje, które organizowaliśmy tak w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii.  

Jaka jest rola Leszka Czarneckiego w Fundacji?

Był on obok prof. Daviesa współautorem całego pomysłu na Fundację Noble i siłą sprawczą, która zbudowała nasze przedsięwzięcie. Od początku również motywował zarząd należącego do siebie Noble Banku do bardzo poważnego potraktowania inicjatywy. Przy tym zawsze bardzo wyraźnie komunikował, że w żaden sposób nie będzie wpływał na tematykę projektów – jest ona całkowicie niezależna od firm Pana Leszka Czarneckiego. O doborze zagadnień, na które będą przeznaczone granty decyduje rada akademików, którzy pochodzą z Polski ale pracują na brytyjskich uniwersytetach.

Czy potrzeba więcej tego typu, wspierających Polskę poza granicami fundacji?

Większa liczba projektów pokrewnych naszemu sprawiłaby, że łatwiej wpływowe osoby zauważą, że jest taki kraj jak Polska i warto się nim zainteresować z punktu widzenia nauki. Jedna inicjatywa taka jak nasza absolutnie nie wystarczy. Dopiero wielość takich programów jest w stanie coś zmienić.  

Fundacje z całego świata, które podobnie działają jak nasza, zasilają pieniędzmi brytyjskie uniwersytety. To oznacza bardzo mocne konkurowanie o uwagę środowiska naukowego na Wyspach. Każdego dnia na prestiżowych uczelniach brytyjskich odbywa się jakiś wykład, ciekawa konferencja lub prelekcja noblisty. Dlatego skala naukowych przedsięwzięć związanych z jednym krajem jest w stanie dużo zmienić. Twórzmy więcej fachowych przedsięwzięć, które pokazują potencjał naszego państwa. Kształcenie przyszłych ambasadorów polskich spraw na świecie może mieć dla rozwoju i bezpieczeństwa Polski bardzo duże znaczenie.  

Charity
O mnie Charity

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka