fot. Facebook/Collegium Humanum
fot. Facebook/Collegium Humanum

Nowe fakty w sprawie Collegium Humanum. Potwierdziliśmy członkostwo rektora w partii

Marcin Dobski Marcin Dobski Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
PSL nie odcięło się od byłego rektora Collegium Humanum Pawła Cz., gdy zapytaliśmy, czy był on lub jest członkiem partii ludowców. "Przynależność członkowska do partii politycznych oraz poglądy polityczne to dane wrażliwe" – kluczy biuro prasowe partii wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale jednoznacznie nie zaprzeczyło.

Prokuratura zarzuca Pawłowi Cz. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą w związku z pełnieniem funkcji rektora uczelni Collegium Humanum. Prokurator zarzucił mu popełnienie łącznie 30 przestępstw, w tym przywłaszczenia mienia na szkodę uczelni, nadużycia stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym, a także kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na ich zeznania w sprawie. Z nieoficjalnych informacji mediów wynika, że Cz. nie przyznał się do stawianych zarzutów.


PSL kluczy, ale nie zaprzecza, że Paweł Cz. był ludowcem

Po raz pierwszy z pytaniami zwróciliśmy się do PSL blisko dwa tygodnie temu, prosząc o udzielenie odpowiedzi na drugi dzień. Później kilka razy przypominaliśmy się w tej sprawie, aż w końcu poprosiliśmy o reakcję rzecznika prasowego ludowców, a obecnie wiceministra klimatu Miłosza Motykę. Ostatecznie udało się uzyskać odpowiedź, chociaż nie było to łatwe.

O co zapytaliśmy? Czy Paweł Cz. (podaliśmy pełne nazwisko, datę i miejsce urodzenia) jest członkiem partii Polskie Stronnictwo Ludowe? Dopytaliśmy też: od kiedy do kiedy nim był, bo z naszych wcześniejszych ustaleń wynikało, że rektor był lub jest formalnie w strukturach ludowców.

Gdyby nie była to prawda, zapewne by nam odpisano, że Paweł Cz. nie jest i nie był członkiem ugrupowania. Dostaliśmy jednak inną odpowiedź:

"Przynależność członkowska do partii politycznych oraz poglądy polityczne to dane wrażliwe, w związku z czym Polskie Stronnictwo Ludowe nie może udzielić takich informacji" – przekazało Salon24.pl biuro prasowe PSL.

Nowym rektorem Collegium Humanum jest obecnie prof. Ilona Makowska, ekspertka w dziedzinie komunikacji wizualnej, infografiki i nowoczesnych technologii.

Afera Collegium Humanum

Służby ustaliły, że "uczelnia prowadziła handel dyplomami na masową skalę". W dotychczasowym śledztwie funkcjonariusze CBA zatrzymali siedem osób. Paweł Cz. pod koniec lutego trafił do aresztu, w którym ma spędzić minimum trzy miesiące.

Znane osobistości studiowały na Collegium Humanum po to, aby otrzymać tytuł MBA. Taki dyplom pozwala bowiem zasiadać w radach nadzorczych spółek skarbu państwa i komunalnych, czyli zarabiać dodatkowe spore pieniądze.

Dyplomy MBA z Collegium Humanum mogą zostać unieważnione. Ich posiadaczami zostało mnóstwo znanych polityków i samorządowców z każdej strony politycznego sporu. MBA z Collegium Humanum posiada więc były wiceminister PiS Waldemar Kraska, ale też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk czy wiceminister KO Aleksandra Gajewska.

Marcin Dobski

Fotografia: Były rektor Collegium Humanum, Paweł Cz. Fot. Facebook/Collegium Humanum

Czytaj także:

Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo