154 obserwujących
7981 notek
21049k odsłon
2634 odsłony

Trumna abp Paetza wyniesiona poza katedrę. Pochówek jednak na parafialnym cmentarzu

Uroczystości pogrzebowe abp Juliusza Paetza. Fot. Twittter/Piotr Jaśkowiak
Uroczystości pogrzebowe abp Juliusza Paetza. Fot. Twittter/Piotr Jaśkowiak
Wykop Skomentuj126

Abp Juliusz Paetz nie został pochowany w poznańskiej katedrze. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poinformował, że w trosce o jedność Kościoła i wiernych, były metropolita spocznie na cmentarzu parafialnym w grobie rodzinnym na Starołęce. 

Uroczystości pogrzebowe w Ostrowie Tumskim miały charakter prywatny. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni do środka świątyni. Nie pojawili się też protestujący, którzy nie zgadzali się z planem pochówku abp Juliusza Paetza w katedrze.

- W trosce o dobro Kościoła, proszę wiernych, aby strzegli siebie i byli bez grzechu - stwierdził przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Hierarcha niemal w ostatniej chwili zdecydował o zmianie miejsca pochówki abp Paetza. 

Abp Paetz będzie pochowany w poznańskiej katedrze? Głosy oburzenia również księży

- Jestem też przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj, posłuży oczyszczeniu Kościoła apostolskiego - dodał abp Gądecki. Metropolita poznański nie odpowiedział na pytania dziennikarzy ws. uroczystości pogrzebowych zmarłego Juliusza Paetza. 

Po ceremonii w katedrze, karawan z trumną duchownego dojechał na cmentarz parafialny pod wezwaniem św. Antoniego na Starołęce. W tamtym miejscu spocznie abp Paetz w grobie rodzinnym. Arcybiskup zmarł w piątek 15 listopada, miał 84 lata.


Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka 28 czerwca 1959 r. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL.

W roku 1976 papież Paweł VI mianował go prałatem antykamery papieskiej. Urząd ten, zajmujący się bezpośrednią organizacją audiencji papieskich, pełnił również podczas pontyfikatu Jana Pawła I oraz w pierwszych latach Jana Pawła II w Stolicy Piotrowej.   

W grudniu 1982 roku Jan Paweł II mianował ks. Paetza biskupem łomżyńskim, a 6 stycznia 1983 roku udzielił mu osobiście sakry biskupiej w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W latach 1996-2002 Paetz pełnił funkcję metropolity poznańskiego.

W 2002 roku "Rzeczpospolita" opisała proceder molestowania seksualnego kleryków w seminarium z udziałem Paetza. Watykan nałożył na arcybiskupa kary liturgiczne, nie mógł m.in. przewodniczyć publicznym uroczystościom oraz udzielać sakramentów. Polski Kościół nigdy nie wyjaśnił oskarżeń wokół arcybiskupa. 

GW


Wykop Skomentuj126
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo